Сова вухата є найпоширенішим на європейському континенті та в Північній Азії представником сімейства совоподібних.
Сова вухата: опис, живлення, цікаві факти
Сова вухата: опис
Довжина тіла близько 36 см, розмах крил 90-95 см, а вага коливається від 220 до 400 г залежно від пори року і доступності їжі. Самці мешні за самок.
Головною особливістю цього виду є наявність «вух» з пір’я, які стають дибки в момент занепокоєння. У стані спокою вони лежать на голові і їх майже непомітно.
Оперення на спині жовтувато-коричневе, з численними чорнуватими плямами. Черевце більш світле з рудуватим цятками. У самочок нижня частина порівняно темна. Обличчя обведено жовтувато-білим контуром. Між очей пір’я розташовані у формі латинської букви В.
Сильно загнутий вниз дзьоб забарвлений в чорний колір. Райдужна оболонка помаранчева, а зіниці темнуваті. Ноги покриті пір’ям. Камуфляжне забарвлення дозволяє сові бути малопомітною серед гілок.
Сова вухата: спосіб життя
Вухаті сови живуть на відкритих просторах з низькою трав’янистою рослинністю. Околиці лісу хижачки використовують для денного відпочинку, часто ховаючись в густих кронах дерев. Вони люблять відпочивати в покинутих воронами і сороками гніздах.
Вид частково осілий. Міграції відбуваються з лютого по квітень і з жовтня по листопад. З приходом осені птахи кочують на південь, а з початком весни повертаються до рідного краю. Найчастіше вони мігрують недалеко, всього лише на 50-100 км, але деякі популяції відправляються в далекі подорожі, пролітаючи зі Східної Європи до Португалії понад 2000 км.
Їх природними ворогами є пугачі, канюки і куниці. Найчастіше їх жертвами стають маленькі пташенята.
Чим живиться сова вухата?
Найчастіше сови полюють на гризунів з сімейства мишоподібних. Доповненням до меню служать дрібні співучі птахи, найчастіше горобці, комахи і жаби.
Через 3-4 години після прийняття їжі вухата сова відригає неперетравлені залишки (пеле́тки або погадки). Пелетки порівняно великі і мають овальну форму розміром 2х5 см сірого або чорного кольору. У них містяться кістки, зуби, шерсть і пір’я з’їдених тварин.
Полювання починається з приходом сутінків і завжди далеко від місць гніздування або денного відпочинку. Сова літає низько над землею на висоті 1-2 м, виглядаючи здобич. У польоті її голова нахилена вниз і періодично повертається то в одну, то в іншу сторону.
Невеликий мисливський трофей поїдається відразу, а більший сова відносить в гніздо або на найближче високе дерево, де неспішно з’їдає. Пташки і комахи ловляться прямо в повітрі. Кількість і дальність польотів залежать від рясності кормової бази.
Полювання триває не більше 5-6 годин на добу і супроводжується приблизно тригодиною паузою для чищення оперення.
Межі домашньої ділянки позначаються співом і особливою манерою польоту, що супроводжується грюканням крил. Площа ділянки сягає 1-2 км2. Взимку пернаті намагаються триматися разом і іноді утворюють спільні ночівлі чисельністю до 200 особин. Для ночівлі одне дерево нерідко використовується кілька років поспіль. Перевага віддається віковим дубам.
Сова вухата: розмноження
Статева зрілість настає до кінця першого року життя. Шлюбний період у залежності від регіону починається пізно восени або ранньою зимою. Самці починають шукати кинуті гнізда ворон і інших великих пернатих. Вони служать місцем для залицяння за самками і утворення подружньої пари.
Як правило, таких гнізд буває кілька, а їх вибір належить самочкам. Виводять потомство вони як на деревах, так і безпосередньо на грунті посеред чагарників. В цьому випадку гнізда часто руйнуються дикими свинями.
Щоб справити на наречену незабутнє враження, дбайливий наречений робить продовольчі запаси з тушок спійманих ним гризунів.
Після спарювання новоспечене подружжя приступає до облагороджування і оновлення свого гнізда.
Кладка яєць відбувається у другій половині квітня і до кінця травня. Самка відкладає 4-6 яєць. Насиджує їх тільки вона, задовольняючись їжею, яку добуває самець. Інкубація триває 27-28 днів.
Перші дні після появи на світ пташенят самець приносить здобич, яку матуся ділить на шматочки і розподіляє між нащадками. Коли вони підростуть, то отримують їжу від свого батька цільними тушками. Матуся залишається в гнізді до тих пір, поки у малюків не з’являться пір’ячко і вони зможуть обходитися без її обігріву.
Новонароджені пташенята важать 15-17 г. Стояти на ногах вони починають в кінці другого тижня і до цього часу покриваються пухом. Ще через два тижні малюки вміють самостійно пересуватися по гілках. Через 35-40 днів після народження вони пробують літати. Тільки 20-50% виводка доживають до цього віку, решта зазвичай гинуть від голоду.
Сова вухата: цікаві факти
За різними експертними оцінками чисельність її популяції оцінюється від 1,5 до 5 млн. птахів.
Тривалість життя вухатої сови в неволі досягає 27-28 років. У дикій природі вони живуть майже в два рази менше.
Характерною рисою сов вухатих є збирання у групи на денний відпочинок. Найчастіше групи відпочиваючих сов можна зустріти у осінньо-зимовий період. Інколи в них нараховується до 100 і більше особин.
Загибель молодняка дуже висока, тільки половина з них виживуть і стануть статевозрілими.
Вухаті сови дуже полохливі і при найменшій небезпеці прагнуть сховатися в безпечному місці і від страху закривають очі.
Вперше цей вид був описаний у 1758 році Карлом Ліннеєм.