“Танцюючі чоловічки” скорочено

танцюючі чоловічки скорочено Короткий зміст

“Танцюючі чоловічки” або «Чоловічки в танці» читати скорочено варто, щоб згадати сюжет твору про розшифровку шифру із серії «Повернення Шерлока Холмса» Артура Конана Дойля.  Цей твір було написано 1903 року.

Дойль “Танцюючі чоловічки” скорочено 

Головні герої

  • Шерлок Холмс – відомий лондонський детектив, людина аналітичного складу розуму.
  • Містер Хілтон Кьюбіт – представник знатного роду, порядна людина.
  • Місіс Ілсі Кьюбіт – дружина містера К’юбіта, минуле життя не давало їй спокою.
  • Інспектор Мартін – поліцейський з Норфолка, який розслідує вбивство містера Кьюбіта.
  • Аб Слені – небезпечний чиказький злочинець, колишній наречений Ілсі.

Шерлок Холмс довго сидів за столом і возився з якоюсь димлячою колбою. Раптово він звернувся до мене з несподіваним запитанням: «Отже, Ватсон, ви ж не будете вкладати свої гроші в південноафриканські цінні папери?» Зізнаюся, що мене це сильно здивувало. Як він міг прочитати мої думки? Я запитав його про це, і він відразу ж почав мені все пояснювати.

Холмс пояснив, що прийти до такого висновку йому допомогли деякі висновки. Спочатку він побачив забруднену крейдою частину моєї лівої руки і зробив висновок, що я грав в більярд. Потім він згадав, що мій єдиний по цій грі партнер Серстон пропонував мені спільне придбання цінних паперів. А так як я не прошу відімкнути ящик з чековою книжкою, то і не збираюся нікуди вкладати свої заощадження. Після таких простих роз’яснень ця задачка здалася мені абсолютно легкою.

А Шерлок не вгамовувався і відразу запропонував розгадати ще одну, яку він поки не вирішив. Він простягнув мені аркуш паперу, де були в ряд зображені фігурки чоловічків. Це було схоже чи то на дитячий малюнок, то чи на незрозумілі ієрогліфи. Цей дивний ребус нам треба було розшифрувати.

Несподівано пролунав дзвінок у двері, і через кілька хвилин в нашу кімнату увійшов містер Хілтон Кьюбітт. Це він надіслав Холмсу цей дивний малюнок. Джентльмен просив про допомогу. Ці загадкові фігурки стали з’являтися в їхньому будинку все частіше. Через них його дружина Ілсі зовсім втратила спокій. Можливо, вона щось знала про них, але не хотіла говорити. Тому чоловік звернувся до любителя таємниць і загадок – Шерлока Холмса.

Холмс був упевнений, що людські фігурки зображені по якійсь системі. Щоб розгадати загадку запису було недостатньо. Виникла потреба у новому матеріалі. Для цього містеру Хілтону потрібно повернутися додому, навести довідки про всіх незнайомців, що з’явилися по сусідству, змалювати фігурки, які знову з’явилися і привезти їх Шерлоку. Джентльмен вислухав слушну пораду і поїхав додому.

Через два тижні містер Хілтон знову приїхав до Холмса. З собою на дослідження чоловік привіз цілу купу нових танцюючих чоловічків. Це були чотири окремі записи. Шерлок зрозумів, що через день або два загадка буде розгадана. Тоді він відразу відправиться в Норфолкський будинок. Кьюбітт пішов, а Холмс відразу кинувся до свого столу і заглибився в складні обчислення. Минуло дві години. Холмс явно був близький до розгадки. Але, мабуть, якісь деталі вимагали уточнення, і він відправив довгу телеграму. Через два дні від Хілтона прийшов лист, в якому лежав ще один химерний малюнок. Холмс побачив його і стривожено сказав: «Нам потрібно найближчим поїздом виїхати в Норфолк». У цей момент принесли телеграму, яка, як повідомив Холмс, доводила небезпечне становище сім’ї Кьюбітт.

Коли ми на наступний ранок прибули на потрібну нам залізничну станцію, то почули про нічне вбивство подружжя Кьюбітт. Холмс спохмурнів немов хмара, адже йому не вдалося запобігти трагедії. Але тоді хоча б його знання у цій справі повинні допомогти здійснити правосуддя. Ми під’їхали до будинку і познайомилися з інспектором Норфолкського поліцейського управління Мартіном. Він дуже зрадів, що розслідуванням вбивства буде займатися спільно з Шерлоком Холмсом. Відразу з’ясувалося, що трагедія сталася в кабінеті на першому поверсі будинку. Містер Хілтон був убитий пострілом в серце. Його дружина серйозно поранена в голову, знаходиться в несвідомому стані, але поки жива. В кімнаті було виявлено револьвер, в якому не вистачало двох патронів.

Виникли три різні версії злочину: вбивцею був чоловік, вбивцею була дружина або вбивцею була інша людина. Повірити в те, що злочинцем був хтось із подружжя, було важко. Всі їх вважали зразковою парою. Для подальшого розслідування було потрібно опитати слуг, які розповіли, що прокинулись від гучного пострілу і через хвилину почули другий, вже менш гучний. Всі вікна і вхідні двері будинку були замкнені зсередини, і стороння людина не змогла би проникнути всередину. Дві служниці також згадали, що коли вони ще знаходилися на другому поверсі, то відчули запах пороху.

Коли ми зайшли в кабінет, Холмс став уважно його оглядати. Незабаром він помітив отвір в поперечині віконної рами. Сільський лікар, якого, як і поліцейського, викликали на місце злочину, здивувався спритності відомого сищика і сказав: «Тепер зрозуміло, що був третій постріл і третя людина. Але хто він і як його знайти?» На це Шерлок заявив, що поки не знає хто це, але його сліди слід шукати в саду. Свої висновки Холмс пояснив дуже просто. Запах пороху швидко поширився по дому, так як двері і вікно кабінету були в момент трагедії відкриті. Очевидно, що було випущено три кулі. Але ж третього пострілу ніхто не чув. Значить, перші два гримнули майже одночасно, і тому перший був голосніше другий. І перш ніж отримати кулю в голову, жінка встигла закрити вікно. Під вікном кабінету в квітковій клумбі ми виявили чіткі сліди чоловічого взуття великого розміру. Недалеко лежала третя гільза.

Інспектор був у захваті від блискучої роботи мого друга. Так! Холмс був близький до розгадки, але в справі залишалося ще кілька пунктів, які потрібно з’ясувати. Він став розпитувати інспектора про готель «Елрідж», а виявилося, що це прізвище фермера.

Ферма Елріджа перебувала далеко від інших. Це означало, що там, ймовірно, ще не знали про нічну пригоду. Холмс сів за стіл, поклав перед собою кілька малюнків з танцюючими чоловічками і почав складати запис з фігурок. Потім місцевого конюха попросили передати готову записку містеру Абу Слені з ферми Елріджа, тільки при цьому нічого йому не розповідати. Потім Шерлок запропонував інспектору викликати телеграмою конвой, щоб незабаром відправити до в’язниці небезпечного злочинця.

Для його упіймання Холмс наказав слугам мовчки провести у вітальню будь-яку людину, яка незабаром з’явиться в домі і запитає місіс Ілсі. А поки він вирішив розповісти інспекторові і мені все те, що йому було відомо про цю загадкову справу. І я терпляче чекав моменту, коли він розкриє таємницю танцюючих чоловічків.

«Ось переді мною ці кумедні малюнки», – нарешті сказав мій друг і почав пояснювати нам таємний сенс чоловічків. Ним виявився раніше невідомий Холмсу вид тайнопису. Одна фігурка – одна буква. Прапорець в руці чоловічка означає кінець слова. Дві записки починалися з одного слова з чотирьох букв, при цьому перша і остання букви були однакові. Так як в листах прийнято називати ім’я одержувача, то це слово «Ілсі». Так він вирахував фігурки трьох букв: І, Л і С. Далі Холмс припустив, що автор записок хоче зустрітися з місіс Кьюбітт, щоб поговорити з нею. Значить в одній із записок має бути слово «ПРИХОДЬ». Він швидко знайшов слово з 7 букв. Таким чином, були розгадані букви: П, Р, Х, О, Д.

Потім мій друг взяв записку, в якій було всього одне слово. Він зрозумів, що це відповідь місіс Кьюбітт – «НІКОЛИ». Поступово Холмс розшифрував два останніх слова в найпершій записці, які, очевидно, позначали ім’я і прізвище відправника. Вийшло «АБ СЛЕНІ». Поступово букв ставало все більше, і вже можна було прочитати тексти записок повністю. У першій йшлося: «Я ТУТ. АБ Слені». У другій він повідомив: «Іліс, Я ЖИВУ В ЕЛРІДЖ». Того вечора, коли останнє послання було розшифровано, Холмс отримав відповідь на запит про американця Аб Слена. Цей чоловік виявився дуже небезпечним в Чикаго бандитом. Наостанок він написав: «Ілсі, ГОТУЙСЯ ДО СМЕРТІ!»

Ось такі обставини змусили нас з Холмсом спішно приїхати в Норфолк, але ми не встигли захистити сім’ю Кьюбітт. А тепер нам залишалося чекати, коли злочинець попадеться в пастку. У листі, який склав мій друг, було прохання прийти. Злочинець мав думати, що це написала леді Ілсі, і обов’язково з’явитися. Так воно і вийшло. Але, як тільки чоловік увійшов до кімнати, на нього відразу надягли наручники. Дізнавшись, що Ілсі важко поранена, Аб Слені закричав від горя. Він не став нічого приховувати і розповів, як усе було.

Виявилося, що Ілсі запропонувала Слені зустрітися вночі біля вікна кабінету. Жінка намагалася відкупитися від нього грошима. Аб розлютився і схопив її. У цей момент вбіг чоловік, вистрілив в бандита, але промахнувся. У Слені теж була зброя. Постріли пролунали майже одночасно. Смертельно поранений Хілтон впав на підлогу, а Слені одразу втік. А Ілсі він дуже любить і не зміг би її вбити. У записці він тільки погрожував їй. Жінка повинна була стати його дружиною, але втекла з Америки. Леді не захотіла жити з бандитом. Рік тому вона вийшла заміж і стала місіс Кьюбітт. Подружжя було щасливе, поки не з’явився Слені. Жінка сама вистрілила в себе, коли побачила вбитого чоловіка.

У якийсь момент Аб згадав про передану йому недавно зашифровану записку. Там було написано: «ПРИХОДЬ НЕГАЙНО». Слені був упевнений, що ніхто крім Ілсі не міг її написати. Цей шифр колись винайшов її батько, і про нього мало хто знав. Але Холмс швидко розвіяв сумніви бандита. Адже те, що винайдено однією людиною, може бути підвладне й іншій. У цей момент прибув конвой і забрав злочинця. На суді американець Аб Слені чесно у всьому зізнався. Його спочатку засудили до смертної кари, але потім, взявши до уваги пом’якшуючі вину обставини і те, що його постріл був не першим, її замінили каторжними роботами. Місіс Кьюбітт одужала і, не виходячи знову заміж, зайнялася благодійністю і господарськими справами родового маєтку чоловіка.

Автор переказу – Гнатюк Юлія (J-G)

Матеріал надано лише для публікації на сайті dovidka.biz.ua від 23 липня 2019 року.

Оцініть статтю
Додати коментар