Індійський океан має особливу схему течій, яка властива тільки йому. У статті є відомості про течії Індійського океану, про їх вплив на клімат прибережних територій.
Течії Індійського океану: теплі та холодні
В Індійському океані течії утворюють північний і південний кругообіг, проте північний підпорядковується мусонним вітрам, змінюючи напрямок по сезонах. Складемо список основних течій.
Теплі течії Індійського океану:
- Мусонні,
- Південна Пасатна,
- Мозамбіцька,
- Мадагаскарська,
- Голкова.
Холодні течії Індійського океану:
- Сомалійська течія,
- Західно-Австралійська,
- Західних Вітрів (найбільша).
Карта течій Індійського океану
Північний круговорот
Мусонні вітри визначають характер руху морських поверхневих вод. Взимку північно-східний мусон формується в Бенгальській затоці і несе води до африканських берегів, де повертає на південь вздовж узбережжя, потім, згорнувши на схід, перетворюється в Екваторіальну протитечію. Протитечія досягає берегів Суматри, де розділяється на 2 потоки. Один направляється в Андаманське море і замикає зимовий круговорот, другий через протоки спрямовується в Тихий океан.
Влітку водні маси спрямовуються в зворотну сторону, при цьому протитечія відсутня. Південно-західний мусон формується біля африканського берега, його основа – холодна Сомалійська течія. В районі Зондських островів течія Мусонна об’єднується з Південною пасатною.
Південний круговорот
Південний круговорот діє постійно, без змін. Південна пасатна течія від австралійських берегів прямує до Мадагаскару, де утворює протитечії, Мадагаскарську і Мозамбіцьку течії. Останні огинають острів і об’єднуються в течію Голкового мису, яка ділиться на 2 потоки. Один направляється в Атлантику, другий вливається в течію Західних вітрів. Біля берегів Австралії від нього відділяється Західно-Австралійська течія, що з’єднуються з Південною пасатною в районі Зондських островів.
Вплив течій на клімат узбереж
Теплі океанічні течії переносять до берегів тепле вологе повітря, яке над сушею викликає сильні дощі. В результаті на Мадагаскарі, Зондських і Андаманських островах, південно-східних берегах Африки, узбережжях Індії сформувалися вологі і мусонні ліси. В Індії мусонні дощі нерідко викликають катастрофічні повені.
Холодні течії приносять більше сухе і холодне повітря. На берегах створюються умови для розвитку сухих саван (півострів Сомалі) і напівпустель, аж до пустель (пустеля Те-Пінаклс). Відгалуження від Течії Західних Вітрів проникає в Велику Австралійську затоку, що призвело до утворення напівпустелі на рівнині Налларбор.
Отож, у цій статті ми дізналися про теплі та холодні течії Індійського океану, найбільші з них Течія Західних Вітрів і Пасатна. Течії сильно впливають на прибережний клімат. Формуються вологі ліси або сухі райони, незважаючи на близькість моря.