Течії Тихого океану: теплі та холодні
Тихий океан – найбільший на нашій планеті: його води омивають всі існуючі континенти, а його площа дорівнює площі інших океанів, разом узятих.
У безкрайніх океанічних просторах панують потужні течії Тихого океану, що описують два кола, один з яких циркулює в північній частині океану, а інший – в південній.
Північне коло циркуляції
До найбільших течій, які розташовані в північній частині Тихого океану відносяться:
- Північно-Екваторіальна (Північна пасатна) – рухається зі сходу на захід, направляючи свої теплі води від узбережжя Мексики до Філіппінських островів.
- Куросіо (в перекладі з японської – «темна вода») – сильна тепла течія Тихого океану, яке рухається від півночі Філіппін до східних берегів Курил, і потім розгалужується на кілька течій
- Північно-Тихоокеанська – продовження течії Куросіо, яка тримає свій шлях від Курильських берегів до західної частини Північної Америки.
- Аляскинська течія – тепла течія, яка огинає узбережжя Аляски, поступово міняючи свій вектор і прямуючи в Берингове море.
- Курильська течія або Оясіо ( «блакитна вода») – формується з теплої Аляскинского течії і холодних вод Північного Льодовитого океану. Тримає курс від Чукотки до північно-східних берегів Японії.
- Каліфорнійська – південна гілка Північно-Тихоокеанського течії, ширина течії досягає 600 км. Рухається в південному напрямку, уздовж західних берегів Мексики і США, і замикає собою циркуляційне коло в північній частині океану.
Каліфорнійська течія є однією з холодних течій Тихого океану, не дивлячись на те, що температура вод коливається в межах 16-25 С. Холодною вона вважається тому, що температура її вод трохи нижче температури навколишньої води.
Карта течій Тихого океану
Південне циркуляційний коло
Являє собою практично точне дзеркальне відображення Північного кола. Відмінність лише в тому, що напрямок вод йде проти руху годинникової стрілки.
- Південна екваторіальна течія – протікає в південній півкулі вздовж лінії екватора зі сходу на захід.
- Східно-Австралійська – найбільша течія, долає відстань уздовж австралійського узбережжя. Свій початок бере в Кораловому морі на екваторі, щоб обігнути австралійський берег зі східного боку
- Течія західних вітрів – огинає всю земну кулю, і дає відгалуження під назвою Перуанська течія. Відрізняється холодними водами і неймовірно сильними штормами.
- Перуанська (течія Гумбольта) – направляється з півдня на північ, починаючи свій шлях від узбережжя Антарктиди і курсуючи уздовж узбережжя Чилі і Перу.
У числі інших течій Тихого океану є і Екваторіальна течія Кромвеля. Довгий час про неї ніхто нічого не знав, оскільки вона є глибинною течією. Проходить течія із заходу на схід уздовж екваторіальної лінії, не надаючи помітного впливу на плавання у водах Тихого океану.