Польща розташована в центрі Європи, між Німеччиною та Україною. Цікаві факти про Польщу розкажуть про життя в ції країні, традиції, культуру, досягнення, населення, природу, економіку.
Польща: цікаві факти
Столиця: Варшава
Населення: 37,78 млн
Площа: 312 680 кв. км
Офіційна мова: польська
За площею Польща займає 69 місце в світі і 9 місце в Європі.
Слово «Польща» походить від назви племені polanie, що означає «люди, що живуть у відкритому полі».
Близько 35% з 60 млн поляків живуть за кордоном. Великі польські громади живуть в США, Канаді, Великобританії, Німеччині, Австралії, Бразилії та Аргентині.
Польща може похвалитися 17 лауреатами Нобелівської премії (це більше, ніж в Японії, Китаї, Індії або Австралії), в тому числі чотирма преміями світу і п’ятьма – в літературі. Народжена в Польщі Марія Кюрі (Марія Склодовська) була першим і єдиним Нобелівським лауреатом в двох різних науках і першою жінкою-професором в Сорбонні.
Польський астроном Микола Коперник був першим, хто припустив, що Земля не є центром Всесвіту.
Польща – найбільший в світі експортер бурштину. З давніх часів країна славилася своїм бурштином, який протягом більше 1000 років перевозився по Янтарному шляху від Балтійського моря до Адріатичного узбережжя. Гданськ, місто на півночі Польщі, є прекрасним місцем для бурштинового шопінгу.
Окупована нацистами Польща була єдиною територією, де офіційно будь-який вид допомоги євреям карався смертю. До 50 тис. поляків були страчені нацистами за порятунок євреїв. До війни в Польщі проживало 3,3 млн євреїв. 450 тис. поляків рятували євреїв від смерті під час Голокосту.
Саме в Польщі знаходився найбільший концентраційний табір Аушвіц. Історики вважають, що в Аушвіці знищили до 1,6 млн євреїв. Загалом же понад шість мільйонів євреїв загинули під час Голокосту, 1,1 мільйона з них пройшли через ворота Аушвіц-Біркенау II, щоб їх ніколи більше не побачити.
Варшава була повністю зруйнована під час Другої світової війни. Бомбардування під час Другої світової війни зруйнували Старе місто Варшави, зрівнявши з землею багатовікові будівлі за лічені секунди. Місто навіть пропонували перенести в інше місто. Та польський уряд, використовуючи довоєнні картини як орієнтир, повністю відбудував Старе місто з нуля.
У Польщі пиво часто подається з малиновим або соком чорної смородини (piwo z sokiem), яке слід пити через соломинку. У холодну пору прийнято пити гаряче пиво з гвоздикою і корицею, підсолоджене медом (piwo grzane).
Польща входить «в горілчаний пояс Європи». Історія виробництва горілки в країні налічує більше 500 років. Перша польська горілка з’явилася в XI столітті. Вона називалася gorzalks і використовувалася як ліки.
У Польщі розташований один з найкраще збережених неолітичних крем’яних виробок (3500-1200 до н.е.) в світі. Це один з найбільш цінних археологічних пам’яток в Європі.
Одна з найстаріших в світі соляних шахт – Соляна шахта у Величці (Kopalnia Soli Wieliczka) – була побудована в XIII столітті. Вона являє собою коридори і галереї на семи підземних рівнях на глибині від 57 м до 198 м загальною довжиною понад 200 км. Її також називають «Підземним соляним собором» завдяки трьом каплицям і цілому собору, які були вирізані шахтарями в соляній горі. З 1978 року соляна шахта входить в список об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Поляки добре освічені: 90% молодих людей мають середню освіту. 50% поляків мають вчений ступінь.
Ресторан Piwnica Świdnicka у Вроцлаві є найстарішим в Європі. Він працює з 1275 року.
У Польщі досі прийнято цілувати жінкам руку при зустрічі.
У Варшаві є вулиця, названа на честь Вінні-Пуха – Kubusia Puchatka Street. Вулиця має протяжність 149 м.
Серед держав Європи в Польщі конституція була затверджена найпершою. У світі Польща стала 2 країною з конституцією.
Одним із символів держави є білі лелеки; як повідомляють вчені, на території проживає 23% від світової популяції.
Країна є найбільшим в усьому світі експортером яблук.
Ягеллонський університет – один з найстаріших у Європі. Заснований він був у 1364 році. Університет діє і сьогодні, там навчається понад 43 000 студентів. До речі, там навчався Андрей Шептицький ( митрополит УГКЦ).
Католицька церква має право проводити обряд вінчання, реєструвати шлюби, що мають законну силу, як і оформлення в РАГСі.
Нумерація поверхів в польських будинках починається з цифри «0». Якщо необхідно опинитися на 2 поверсі, в ліфті слід натиснути «1».
У Польщі аборти заборонені законодавством.
Величезна частина країни зайнята лісами – 1/3 території Польщі є зеленою зоною.