Одвічне місто-конкурент Києва – славетний Чернігів був найбільшим європейським містом ХІІІ ст. Про його здобуття мріяли князі та литовці, поляки та росіяни, кримські татари. Нижче викладемо декілька цікавих фактів про Чернігів, про його історію, легенди, визначні та цікаві місця та людей.
Цікаві факти про Чернігів
Перша письмова згадка про місто датується 907 роком, коли київський князь Олег здійснив похід на Константинополь, столицю Візантії. В цьому поході взяли участь представники із Чернігова. Після укладання договору з імператором, Чернігів згадувався в ньому на другому місці після Києва.
- Існує легенда, щодо того, як місто отримало свою назву. Колись на тому місці був густий ліс – Чорний гай. Що і дало назву Чернігову. Інші говорять, що колись тут правив князь Чорний і на його честь було названо місто.
Семаргла – талісман Древнього Чернігова. Це фантастична істота з головою собаки, пташиними крилами та парою лам. Тіло її оповите лускатою лозою та закінчується зміїним хвостом. Семаргл вже оберігає Княже місто понад дев’ять століть.
Перший кінотеатр з’явився тут в 1907 році. Він називався «Ілюзіон». До сьогодні приміщення не збереглось. Але «живі картинки» мешканцям Чернігова показували ще в 1897 році у будинку Дворянських зібрань.
- Це зараз Червона площа є центральною частиною міста. А колись, ця територія розташовувалась за містом, чи правильно сказати була передмістям. До 1920-тих років тут розташовувався базар і стояли тільки торгові ряди. За радянських часів базар вимостили клінкером та почали будувати адміністративні будівлі. Поступово вона перетворилась на центр Чернігова.
По Чернігову ходить легенда про про золотий скарб Івана Мазепи. Кажуть, що він захований у будинку полкової канцелярії, що на Валу. А сам скарб оберігає душа Мотрі Кочубей. Тоді Мазепа вкрав Мотрю та заховав її там. Родина дівчини була проти їхнього зв’язку і мати прокляла дівчину за любов до старого гетьмана. Кажуть, що тепер кожної ночі 28 серпня Мотря ходить навколо будинку канцелярії, а кого зустріне, то просить перехрестити щоб зняти прокляття. Проте всі її бояться й тікають. А скарби не знайдені, тому що тільки звільнена від прокляття Мотря може їх показати.
Найстрашніший день в історії міста – 19 жовтня 1239 року. Коли під стіни Чернігова підступили полчища хана Менгу, онука Чінгісхана. Місто тримало оборону сім днів та було врешті-решт спустошено. Йому довелось дуже довго відновлюватись. Приблизно в ХІХ столітті тут почали будувати кузні, заводи, училища, пекарні, лікарні та гімназії.
Чернігів одне з небагатьох міст, котрому пощастило не потрапити в лапи антирелігійного червоного терору за часів радянщини. Жоден стародавній храм не був знищений.
За словами істориків, Чернігівське князівство було розміром з сучасну Францію. Його землі займали території до Азовського моря, Дону та Оки.
У Чернігові жив Михайло Коцюбинський. Байкар Леонід Глібов теж більшу частину свого життя, понад 35 років провів у цьому місті.
Чернігівський парк Болдині гори славиться тим, що колись, у дохристиянський період, там було багато язичницьких капищ. Сьогодні на горі зберігся курганний некрополь, котрий датується Х-ХІ століттями. Він складається з 200 поховань.
Матеріал підготувала Гнатюк Юлія. Авторські права належать сайту dovidka.biz.ua.