Здатність вигнутих поверхонь заломлювати світло сонця та збільшувати предмети була помічена ще в ІІІ ст. до н.е. Евклідом. Але тоді на це відкриття не звернули особливої уваги. Сьогодні безмікроскопа наже життя уже ніхто не уявляє. Про цікаві факти про мікроскоп, про відкриття зроблені завдяки ним поговоримо нижче.
Цікаві факти про мікроскоп
- Перший мікроскоп було створено понад 400 років тому, приблизно в 1590-х роках, голландськими винахідниками Захарієм Янсеном та його батьком Гансом. Це був простий пристрій, але він міг збільшувати об’єкти в 3-9 разів!
- Завдяки мікроскопам Роберт Гук відкрив клітини рослин у 1665 році, а Антоні ван Левенгук першим спостерігав бактерії у 1676 році.
- Назву «мікроскоп» придумав німецький ботанік та лікар Джовані Фабер в 1625 році. До цього часу прилад називали «оккіоліно», тобто маленьке око.
- В 2006 році було винайдено інноваційний мікроскоп – наноскоп, під керівництвом Штефана Хелля.
Завдяки мікроскопу люди вперше побачили бактерію в другій половині ХVII ст.
- Сьогодні можна зустріти карманну версію мікроскопа. Розміром він не більший за звичайний брелок. Але навіть з його допомогою можна роздивлятись дрібні об’єкти.
- Найбільш потужний мікроскоп на сьогодні це електронний. Він збільшує зображення в 2000 разів і навіть більше.
- Для того щоб розгледіти дуже маленькі об’єкти, до них додають імерсійну олію щоб більш точно сфокусуватись на досліджуваному об’єктові.
- В ХІХ ст. В Англій мікроскопи були настільки популярні, що заможні люди замовляли гарно декоровані пристрої та прикрашені дорогоцінними каменями, металами.
- Завдяки мікроскопу в криміналістиці та детективній літературі з’явилось таке поняття як «відбиток пальця».
- Найкращі лінзи в XVII ст. виготовляв Левенгук в Нідерландах. Він вставляв їх в оправи із міді, золота та срібла.
- Співробітники Стенфордського університету США, створили найдешевший в світі мікроскоп для країн, що розвиваються. Паперовий мікроскоп збільшує до 2000 разів, важить менш 10 грамів. Мета його створення – боротьба з малярією та проводження мікроскопічних досліджень крові.
- У Канадському центрі Електронної Мікроскопії створили «Titan 80-300 Cubed» – найбільш просунутий інструмент для вивчення мікросвіту. Його вартість 15 мільйонів доларів. Він дуже чутливий, тому робочий блок та оператор пристрою розташовані в різних кімнатах.
- Мікроскопи відіграють ключову роль у медицині, дозволяючи лікарям діагностувати захворювання, вивчати клітини та досліджувати віруси і бактерії.
Сьогодні існують інтерактивні мікроскопи, які можна підключити до комп’ютера або планшета, щоб збільшити зображення і вивчати його на екрані.