Цікаві факти про місто Кропивницький

Цікаві факти про місто Кропивницький Цікаві факти про Україну

Цікаві факти про місто Кропивницький розкажуть про історію його створення, про зміну назв (яка була стара назва), про визначні місця та людей міста. 

Вважається, що місто було засноване 1754 року, коли було закладено Форт Святої Єлизавети. Але до цього часу тут існували зимові поселення козаків, сербів, хорватів, німців та євреїв. Воно вражає своєю архітектурою та історією.

Скільки років Кіровограду?  В цьому році місту виповниться 269 років.

Як раніше називався Кропивницький?

 • 10 лютого 1784 – 5 вересня 1924 роки – Єлисаветград

З моменту входження колишніх козацьких поселень до складу Російської Імперії почалась історія нового міста – Єлисаветград. Також є такі варіації як Єлисавет, Ялисавет, Лизавет. Усічні 1752 року Єлизаветою Петрівною був підписаний указ для побудови фортеці. Через два роки почалось її урочисте закладання.  Але офіційний статус міста Єлисаветград отримав у 1784 році.

 • 1924 –1934 роки – Зінов’євськ

Після того, як владу в Росії захопили більшовики, то багато міст зазнали змін у навах на основі радянської пропаганди. Більшовики на засіданнях розглядали декілька варіантів: Ілліч, Троцьк, Леніськ, Зінов’ївськ і Левград. В результаті місто було вирішено назвати на честь радянського державного діяча Григорія Зінов’єва, котрий народився тут.

 • 27 грудня 1934 – 10 січня 1939 роки – Кірово

Після того, як Зінов’єв перетворився на ворога народу через звинувачення у замаху на Кірова, влада вирішила стерти цей топонім. Навіть радянські джерела почали писати, що місто до 1934 року називалось Єлисаветград. Поки не прийшла нова назва – Кірово.

 • 10 січня 1939 – 14 липня 2016 роки – Кіровоград

Чергове перейменування міста було пов’язане з утворенням Кіровоградської області.

 • З 14 липня 2016 року – Кропивницький

Звідки Назва Кропивницький?

Нову назву місто отримало на честь видатного українського драматурга та письменника Марка Кропивницького. Зміна відбулась через те, колишня назва на честь радянського діяча підпадала дію закону про заборону тоталітарних режимів та пропаганди їх символіки.

Як тепер називається Кіровоградська область? Станом ще на 2022 рік область носить назву Кіровоградська, а район Кропивницький.

Цікаві факти про Кропивницький

Цікаві факти про Кропивницький

Колись Єлисаветград було відомим купецьким та заможним містом. Тому тут багато історичних будівель, прибуткових домів та купецьких будинків. Тут був водогін, котрий мали далеко не всі українські міста.

 • Перші гроші в Єлисаветграді були випущені в 1918 році. Це були 10 рублеві купюрі, котрі спочатку друкувались в Одесі, а потім в самому місті.
 • Під Центральним місцевим сквером існують підвали, в котрих ще в XVIII ст. зберігали збіжжя та харчі. В радянські часи їх використовували як холодильники.

Трамвай в місті був запущений в п’ятірці перших міст Російської імперії після Києва, Нижнього Новгорода, Дніпра, Москви.

 • В 1920 році в Єлисаветграді з’явився концентраційний табір. Документи про нього випадково збереглися. Він розташовувався на місці сучасного скверу та пам’ятнику воїнам-інтернаціоналістам. Створений табір для примусової безкоштовної праці. Сюди могли потрапити навіть діти, засуджені за безкоштовний проїзд до примусової праці від місяця до року.

Свою назву Кіровоград місто отримало в 1939 році в зв’язку з утворенням Кіровської області РРФСР. Щоб не плутати ці дві схожі за назвою області.

Кропивницький – це батьківщина українського професійного театру. 27 жовтня 1882 року в місцевому театрі відбувся перший спектакль «Наталка Полтавка» під керівництвом Марка Кропивницького.

 • З 1829 Кропивницький став центром військових поселень, де було збудовано юнкерське кавалерійське училище.
 • Спасо-Преображенський собор міста має багату історію. На його місці був дерев’яний храм, котрий, на жаль згорів. Але нова будівля, освячена 1813 року, збереглась до наших днів. Собор відомий тим, що тут зберігаються мощі святих та є цінні ікони. 
 • Згадкою про те, що колись в місті проживали різні общини, є церква Пресвятої Володимирської Богородиці. Храм було збудовано грецькими купцями в 1766 році. Нині збереглись старовинні розписи.
 • В 1874 році в місті брати Ельворті заснували перше в Європі підприємство, котре виробляло сільськогосподарські машини. До речі, він працює і сьогодні. На його території є музей, котрий можна відвідати.

Матеріал підготувала Гнатюк Юлія. Авторські права належать сайту dovidka.biz.ua.

Оцініть статтю
Додати коментар