Як риби піклуються про своє потомство? Приклади турботи про потомство у риб дадуть вичерпну інформацію на це питання.
Турбота про потомство у риб
Більшість риб не турбуються про своє потомсто. Вони відкладають величезну кількість ікри і на цьому їх турбота завершується.
Нехарактерна для риб турбота про потомство спостерігається переважно у видів приливно-відливної зони, у вузьких затоках та бухтах, а також у річках і озера. Одні риби знаходять надійні місця для метання ікри, інші по-різному оберігають ікру, а потім і молодь до повного переходу її до самостійного життя. Їхня турбота буває дуже цікавою.
Самка прісноводної рибки горчака на час розмноження випускає з анального отвору довгу та гнучку трубочку – яйцеклад і обережно вводить її між стулками молюска. Вона видавлює через яйцеклад ікру в мантійну порожнину молюска, а самець випускає близько щілини сперматозоїди, які засмоктуються в мантійну порожнину і запліднюють ікру. Усередині раковини безпечно, тому мальки залишаються там на деякий час.
Дуже оригінально піклується про своє потомство африканська рибка тиляпія: вона носить ікру й молодь у своєму роті! Мальки спокійно плавають навколо своєї матері, щось ковтають, вичікують. Але варто виникнути найменшій небезпеці, як мати подає сигнал різкими рухами хвостом і особливим тремтінням плавцями, і … мальки тут же кидаються в притулок – рот матері.
Наймайстерніше житло будує рибка колючка. Це гніздо, будуванням якого займається самець. Воно має форму кулястої муфточки і будується з частин водних рослин, які самець з’єднує клейкою речовиною, виділеною із залозок шкіри. Коли гніздо готове, самець заганяє в нього одну за одною самок, які і відкладають там ікринки по кілька штук. Потім самки виганяються, а самець залишається вартувати гніздо від інших риб, кидається на них і проганяє, якщо вони підпливають близько, а також освіжає воду в гнізді, швидко рухаючи грудними плавцями.
Самець донної риби пінагора (морського горобця), який довжиною до 60 см і масою до 5 кг зустрічається в Баренцовому і Білому морях, не тільки охороняє відкладену самкою ікру, а й піклується про неї. Під час відпливу, коли ікра виявляється на мілині, пінагор набирає в шлунок води і кропить ікру з рота.
Дбайливо ставляться до свого потомства південно-американські рибки aкар. На очищеному від водоростей плоскому камені самка відкладає ікру. Закінчивши ікрометання, самка і самець стають поруч і обмахують ікру плавниками. Коли з’являються личинки, батьки обережно беруть їх в рот і переносять в ямки, заздалегідь вириті в піску. Помістивши їх в надійне укриття, батьки знаходяться біля гнізда і охороняють його. Вони готові кинутися на ворога, щоб захистити своє потомство.
Самець маленької рибки копеіна Арнольда, що живе в річці Амазонці шукає листок, що звисає над водою, потім вирушає шукати самку, яку приводить до того місця, де цей лист. Зчепившись плавниками, вони вискакують з води і на мить притискаються до листка. Самка встигає відкласти на лист кілька клейких ікринок, а самець – їх запліднити. Потім самка відпливає, а у самця турбота: як зробити так, щоб ікринки не висохли? Б’ючи хвостом, він приймається регулярно бризкати на них воду. І так цілих три дні, поки з ікринок не вийдуть личинки і не впадуть у воду.
Гніздо із піни будують деякі риби для захисту ікри або мальків. Наприклад, макроподія, гурамі і інші так звані лабіринтові риби. Величезне, діаметром до 2 м, що плаває, гніздо влаштовує африканський довгорил.
У самця морської голки на череві утворюється особлива кишеня. Коли самець доглядає за самкою, вони склеюються разом, самка випускає через виступаючий з неї яйцепровід ікринки в сумку самця, де той їх і запліднює. Самець починає крутитися і звиватися, щоб утрамбувати ікру, а самка чекає, коли він закінчить це робити. Так декілька разів пара повторює свої дії, і все більше ікринок накопичується в сумці. Самка після цього відпливає назавжди, а самець два тижні носить ікру в сумці, поки з неї не вийдуть личинки. Вони не відразу покидають батька, а деякий час тримаються біля нього, трохи ще ховаючись в сумку.
У самця морського коника під хвостом також є кишеня. Отримавши від самки ікринки, він виношує їх, поки не вилупляться маленькі коники. Сумка не тільки зберігає личинок, а й підгодовує їх: з кров’ю батька в неї приходять поживні речовини.
Самець риби сімфізодона “пасе” виводок мальків, пустуючих навколо нього. Шкіра тата в цей час виділяє живильний слиз, яким годуються мальки.
Найдовше піклується про свій виводок сом чорний бикоглав: його діти встигають дорости до цілком пристойних розмірів, а все плавають зграйкою над батьком, риються в мулі.