Спаровуванню більшості тварин передує етап залицяння. Різні тварини по-різному залицяються до партнерів для продовження роду. Але шлюбна поведінка зазвичай розпочинається з пошуку статевого партнера. Для цього тварини використовують сигнали різноманітної природи: хімічні, звукові, зорові.
У якій формі відбуваються залицяння у різних видів тварин?
Залицяння – обмін спеціальними сигналами -демонстраціями.
Залицяння у тварин може включати:
- підношення корму, як у крячок,
- демонстрацію оперення, як у павича,
- зведення споруд, як в альтанкових птахів,
- токування у глухаря та інше.
Зазвичай, активною стороною під час залицяння є самець, а пасивною – самка. Тобто самців вибирають самки. Це пов’язано з тим, що саме на самку зазвичай лягає основна турбота за нащадками.
Є тварини, які, залицяючися до самок, виконують «любовні серенади». Одні з найкращих «співаків» – горбаті кити. Залицяння в них супроводжуються любовними піснями, які можуть тривати цілу добу. Соловей теж співає від заходу сонця до світанку саме для того, щоб завоювати «даму свого серця».
У різних видів тварин шлюбні стосунки неоднакові. Деякі з них утворюють постійні пари (на один сезон або на декілька), і обидва партнери беруть участь у догляді за потомством, як-от у вовків. Лебеді та гуси вибирають собі партнера зазвичай на все життя. Більшість співочих птахів утворюють пари лише на сезон. Дрібні ссавці (наприклад, гризуни – миші, пацюки) часто не утворюють постійних пар.
Найпоширеніша в природі форма шлюбних стосунків, коли один самець запліднює більше однієї самки, наприклад свійські кури.
Шлюбні сигнали жуків-світляків належать до зорових демонстрацій. Літаючи, самці виробляють спалахи світла. Самки реагують на сигнали самця коротким спалахом. Самець відповідає на сигнал самки, наближаючись до неї, і пара продовжує обмінюватися сигналами доти, доки самець не підлітає і не спаровується із самкою.
Винятком є тварини, які ведуть сидячий спосіб життя, наприклад коралові поліпи. У них репродуктивна поведінка представлена виключно у вигляді більш-менш одночасного викидання статевих продуктів. Ця синхронізація часто забезпечується хімічними сигналами.