«Удаваний хворий» – комедія-балет в трьох актах Мольєра і Марка Антуана Шарпантьє, написана в 1673 році. Вперше представлена 10 лютого 1673 в театрі Пале-Рояль. Четверта вистава «Уявний хворий» 17 лютого стала для Мольєра, що грав роль Аргана, останньою. Йому стало погано, він навіть не дограв спектаклю. Увечері після спектаклю він помер.
Головні герої
- Арган – уявний хворий, глава сімейства. Недовірливий чоловік, який надмірно довіряє лікарям.
- Бєліна – друга дружина Аргана. Молода жінка мріє заволодіти статками чоловіка.
- Анжеліка – дочка Аргана, кохана Клеанта
- Луїзон – дочка Аргана, сестра Анжеліки
- Беральд – брат Аргана, який хоче йому відкрити правду про шахраїв-лікарів.
- Клеант – коханий Анжеліки, гарний юнак.
- Пан Діафуаруса – лікар
- Томас Діафуарус – його син, молодий лікар. Наречений Анжеліки
- Пан Пургон – домашній лікар Аргана
- Пан Флеран – аптекар, який забезпечує Аргана ліками.
- Пан ДеБоннфуа – нотаріус
- Туанетта – служниця в будинку Аргану. Рішуча та відкрита.
«Уявний хворий» – це останній твір, який був написаний смертельно хворим Мольєром. Але ця комедія є однією з найвеселіших і найжиттєрадісніших з його творів. Автор описує проблеми буржуазного суспільства на прикладі однієї сім’ї, в якій все «уявне»: хворий глава сімейства, любов і турбота його жадібної дружини, опіка лікарів-шарлатанів.
Цього разу причина розпаду сім’ї — манія розділу будинку Аргана, що уявляє себе хворим та є іграшкою в руках недобросовісних і неосвічених лікарів. Презирство Мольєра до лікарів, що проходить крізь всю його драматургію, цілком виправдане історично, якщо пригадати, що медична наука ґрунтувалася в його час не на досвіді й спостереженні, а на схоластичних припущеннях.
“Удаваний хворий” скорочено читати
Дія 1
Арган підраховував «рахунки свого аптекаря» Флерана. Його обурювала вартість ліків, які аптекар постачав йому у великій кількості. Ліки назначав лікар Пургон. Там було снодійне та заспокійливе питво, засіб для прочистки та виведення жовчі та багато іншого.
Служниця Туанетта не розуміла, від якої хвороби лікується її господар, і вважала, що він для лікаря та аптекаря просто джерело доходів. Дружина ж давала Аргану ліки за першою вимогою, потай сподіваючись, що він рано чи пізно отруїться ними, а дочка Анжеліка мовчала з поваги до батька.
Анжеліка поділилася з Туанеттою своєю таємницею: вона була закохана в Клеанта і мріяла вийти за нього заміж. Проте Арган мав інші плани на свою гарну дочку. Незважаючи на те, що його дружина, мачуха Анжеліки та її сестри Луїзон, умовляла чоловіка віддати обох дівчат у монастир, він вирішив видати старшу дочку за Тома Діафуаруса – племінника пана Пургона. Хлопець був гарний та багатий, і через кілька днів мав отримати диплом доктора. Арган погодився на шлюб, бо мріяв мати серед близьких родичів лікарів. Це б забезпечило йому постійний медичний нагляд.
За Анжеліку заступилася жвава Туанетта, яка не боялася сперечатися з господарем і говорити йому правду.
Аргану було дуже погано, тому він вирішив покликати нотаріуса, щоб скласти заповіт на користь своєї дружини Беліни. Однак пан де Бонфуа відповів, що звичай не дозволяє зробити це. Арган попросив нотаріуса якось оминути цей звичай.
Анжеліка повідомила коханого, що її «сватають за іншого».
Дія 2
Клеант з’явився в будинку Анжеліки під виглядом вчителя співу. Побачивши свого коханого, дівчина мало не видала себе.
Туанетта повідомила Аргана про прихід батька і сина Діафуарус. Він дуже зрадів, і запропонував Клеанту познайомитися зі своїм майбутнім зятем, а також запросив на весілля, яке «відбудеться через чотири дні».
Побачивши Аргана, Тома Діафуарус розсипався у люб’язностях. Його палка мова вразила навіть Туанетту. Тома презентував свій трактат «проти послідовників теорії кровообігу»: молодий лікар був затятим противником нових поглядів та теорій у медицині. Також наречений запросив Анжеліку на розтин жіночого трупа. Туанетта зауважила, що розтин трупа – це, звичайно, більш цікавий захід», ніж похід до театру.
Арган попросив доньку розважити гостей своїм співом. Клеант та Анжеліка виконали одну сцену з нової опери. Хазяїну не сподобалася надмірно відвертий текст пісні і він перервав молодих людей. Він попросив дочку дати клятву вірності своєму майбутньому чоловікові. Анжеліка відмовилася зробити це: їй потрібен час, щоб виникла симпатія, яка необхідна для весілля.
Розгніваний Арган поставив дочці умову: або вона вийде заміж за Тома через чотири дні, або вирушить до монастиря.
Коли Діафуаруси покинули будинок Аргана, його відвідав брат Беральд, щоб запропонувати хорошу партію для своєї племінниці. Побачивши, що той засмучений поведінкою непокірної дочки, Беральд вирішив його трохи розвеселити. Він привів до нього циган, які почали співати та танцювати.
Дія 3
Скориставшись зручною нагодою, Туанетта попросила Беральда втрутитися та завадити весіллю. Також служниця поділилася своєю ідеєю, як викрити шарлатана Пургона.
Беральд дорікає брату за його пристрасть до хвороб та ліків. Він хотів, щоб той перестав вважати себе хворим. Беральд вигнав Флерана, який приніс Арганові новий клістир. Дізнавшись про це, ображений доктор Пургон відмовився від постійного клієнта.
У цей момент до будинку заходить Туанетта, переодягнена лікарем. Вона розповіла, що про такого знаменитого хворого, як Арган, всюди йде чутка. Вона нещадно розкритикувала методи лікування доктора Пургона, і покарала уявному хворому їсти смачну ситну їжу, пити міцне вино і забути старі методи лікування.
Щоб показати господарю щирість почуттів молодої дружини та дітей, Туанетта запропонувала йому прикинутис мертвим. Дізнавшись про смерть чоловіка, Бєліна зраділа, а Анжеліка почала гірко плакати. Померлий раптово воскрес і дав згоду на весілля.
Беральд запропонував братові самому вивчитися на лікаря, щоб нісенітниці від людини в мантії не здавалися найрозумнішими.