В’ячеслав Чорновіл біографія скорочено

В'ячеслав Чорновіл біографія скорочено Держава

В’ячеслав Чорновіл коротка біографія українського державного, громадського, політичного діяча, народного депутата та журналіста, лідера Народного Руху України розповість про його життя та діяльність.

В’ячеслав Чорновіл біографія скорочено

Коли народився Чорновіл?

В’ячеслав Максимович народився 24 грудня 1937 року в селищі Єрки, сучасна Черкаська область. Він походив з давнього козацького роду. Його батька, вчителя, переслідував  сталінський режим, а дядько був розстріляний як ворог народу.

Після закінчення школи з медаллю, Чорновіл подає документи до Київського державного університету імені Тараса Шевченка на філологічний факультет. Але з другого курсу він переводиться на факультет журналістики. Вже в роки студентства через свої «не такі» погляди він в 1958 році перериває навчання та їде на Донбас працювати у  теслею, слюсарем та співробітником виїзної редакції газети. Через два роки він успішно захищає дипломну роботу та починає займатися науковою роботою спочатку у Львові, потім у Києві. До 29 років він заслужив собі славу успішного та перспективного українського журналісті, який працює у столичній газеті «Молода гвардія». В’ячеслав Чорновіл як оратор та один із засновників національно-визвольного руху протистоїть тоталітарному режимі та бере активну участь у діяльності Київського клубу творчої молоді. Вже був двічі одружений та виховує двох синів – Андрія (1962 рік) та Тараса (1964 рік). 8 серпня 1965 року він оголошує антикомуністичну промову на відкритті пам’ятника Шевченкові в с. Шешори на Гуцульщині.

Після його виступу Чорновола звільняють з роботи, допитують та проводять обшуки. За відмову давати свідчення на закритому суді братів Горинів його засуджують до трьох місяців примусових робіт. У листопаді 1967 року – уперше засуджують до 6 років колонії суворого режиму.

З великими труднощами в 1970 році після дострокового звільнення йому вдалось влаштуватись на роботу спостерігача метеостанції в Закарпатті, потім землекопом археологічної експедиції в Одеській області, у Львові вагарем на станції Скнилів, а 1971 році – працює у Львівському відділенні Українського товариства охорони природи.

цікаві факти про вячеслава чорновола
Фото Чорновола, заарештованого КДБ під час операції «Блок». 12 січня 1972 р.

Через рік, в січні 1972 року, діяча знову арештовують за антирадянську агітацію та засуджують до 6 років ув’язнення і 3 роки заслання в Якутії. В квітні 1980 року його втретє арештовують на 5 років, проте в 1983 році достроково звільняють. Спочатку В’ячеслав Максимович працює в Покровську (Якутія) кочегаром, а потім переїздить у Львів.

В 1987 році розпочався новий етап в житті Чорновола: він відновлює в відновив видання «Українського вісника» та працює редактором. Через два роки діяч бере курс більше на політичне життя, прагнучи розвитку для своєї країни. В’ячеслав Чорновіл діяльність якого як політика, стала швидко набирати обертів:

  • З квітня 1990 року – він голова Львівської обласної ради.
  • 1990 рік – народний депутат України.
  • 1991 рік – балотується на пост Президента України і здобуває друге місце
  • березень 1992 – співголова Львівської обласної ради
  • грудень 1992 – голова Народного руху України, котрий під його твердою рукою з громадського об’єднання перетворився на політичну партію.
  • Займає посаду заступника голова Комісії з питань гласності та ЗМІ у Верховній Раді України
  • 1994 – народний депутат України.
  • 1998 рік – народний депутат України.

За свої правдиві  збірки  Чорновіл був удостоєний Державної премії України ім. Т. Шевченка, Міжнародної журналістської премії та нагороджений «Орденом князя Ярослава Мудрого» V ступеня.

Що сталося з Чорноволом?

Одного разу, даючи інтерв’ю, Чорновіл сказав, що хотів би піти з життя «миттєво, швидко, на льоту». Що і сталось 25 березня 1999 року: великий громадський діяч загинув разом з водієм у автокатастрофі на шосе біля Борисполя. Авто врізалось в причеп КамАза навантаженого зерном, коли той розвертався на вузькій трасі. Загибель Чорновола до сих пір викликає резонанс. Багато питань залишається без відповіді. Наприклад, як при гарному обзорі траси водій міг не помітити велику вантажівку. Хоча в 2014 році слідство закрило справу з версію нещасного випадку, його син Тарас, прихильники політика вірять, що то було замовлення на його вбивство. Зерно, яке було в причепі вантажівки, засіяли на полі, названому на його честь. А після того, як колосся зібрали – його роздали в усі області України. Поховали В’ячеслава Максимовича в Києві на Байковому кладовищі.

В'ячеслав Чорновіл- цікаві факти

Що зробив В’ячеслав Чорновіл?

  • В 1960-тих роках був одним з лідерів дисидентського руху, започаткувавши національно-визвольний рух шістдесятників та дисидентів.
  • Заснував та став редактором «Українського вісника», де оприлюднювались матеріали самвидаву, хроніки національного спротиву.
  • У вересні 1965 року разом в Іваном Дзюбою та Василем Стусом брав участь у прем’єрі фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків» та акції протесту щодо арештів української інтелігенції.
  • 1966 рік – написав найсміливіший зразок української політичної публіцистики під назвою «Правосуддя чи рецидиви терору».
  • 1967 рік – уклав збірку «Лихо з розуму» (Портрети двадцяти «злочинців»), де оприлюднив матеріали заарештованих шістдесятників 1965 року.
  • 1975 рік – написав книгу «Хроніки таборових буднів».
  • 1977-1978 роки – брошура «Тільки один рік». Завдяки таким нарисам та збіркам світ дізнався, що відбувається за залізною завісою СРСР. За це отримав чергові заслання та арешти як ворога комуністичної системи.
  • Став Членом Української гельсінської Спілки, очолив партію Народний Рух України, став лауреатом премії для кращих журналістів світу, що борються за права людини та балотувався у президенти України.
  • 6 вересня 1987 рік – створено «Українську ініціативну групу за звільнення в’язнів сумління».
  • 1988 рік – започаткував «Експрес-випуск «Українського вісника» та виступає співорганізатором перших політичних мітингів у Львові, нарощує контакти з національно-визвольними рухами Естонії, Вірменії, Литви та Грузії.
  • 1900 рік – будучи народним депутатом В’ячеслав Максимович разом зі своїми однодумцями стали активно відроджувати національні святині, символи та традиції. Вони запроваджували адміністративні, земельні та житлові реформи. Він підтримував стосунки з закордонними партнерами, зокрема існував проект – навчання рухівців у школі молодого політика, Лондон.
  • 1991 рік – зробив вагомий внесок у проголошенні Акта Незалежності України. Чорновіл був першим, хто віддав наказ захопити обком та довів участь компартії у перевороті проти існування незалежної України.
  • 14 жовтня 1991 року – В’ячеслава Максимовича було обрано Гетьманом українського козацтва на Великій козацькій раді. І вже 21 червня 1992 року він скликав Переяславську раду, на якій урочисто розриває Переяславську угоду 1654 року з Росією.
Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Олександр

    СЛАВА ЧОРНОВОЛУ! СЛАВА УКРАЇНІ!

    Відповіcти