Василь Докучаєв біографія та цікаві факти з життя російського геолога і грунтознавця, основоположника школи ґрунтознавства і географії ґрунтів викладені в цій статті.
Василь Докучаєв – видатний дослідник
Василь Васильович Докучаєв народився 1 березня 1846 в селі Мілюково (Смоленська губернія) в родині священика. Першу освіту здобував у Вязьмовському духовному училищі.
Закінчив Смоленську духовну семінарію (1867), фізико-математичний факультет Петербурзького університету зі ступенем кандидата природничих наук у 1871 році.
Свою дипломну роботу Василь Докучаєв присвятив геологічному опису берегів річки Касни. Після закінчення навчання його залишили в університеті на посаді зберігача мінералогічної колекції. Пропрацював він тут з 1872 по 1878 рік. Паралельно з цим Докучаєв досліджує північну і центральну Росію, південну частину Фінляндії з метою вивчення геологічної діяльності річок і процесів утворення річкових долин.
У 1875 році його запросили складати грунтову карту Європейської Росії. У 1879 році Василь Васильович виступив з ідеєю щодо створення грунтового музею з лабораторією.
У 1883 році його обрали професором і доцентом мінералогії.
У період 1888-1894 років губернське земство запросило Докучаєва досліджувати Полтавську губернію. Результати роботи були видані в 16 томах. Він створив в Полтаві і Нижньому Новгороді природничо-історичні музеї.
У 1888 році завдяки Докучаєву було засновано Грунтову комісію при Вільному економічному суспільстві – першу організацію ґрунтознавців. У ній же він був головою. У 1889 році також під його головуванням створили комісію з метою дослідження Санкт-Петербурга і околиць міста. Василь Васильович в 1895 році отримав згоду на створення нової грунтової карти.
У період 1892-1896 років Докучаєв обіймає посаду директора Новоалександрійського інституту сільського господарства та лісівництва і керує його перетворенням у вищий лісовий та сільськогосподарський навчальний заклад. У 1894 році він організував в інституті першу кафедру ґрунтознавства.
У 1895 році вчений захворів нервовим розладом. Хвороба супроводжувалася маячнею, головними болями, ослабленням пам’яті і почуттів. Тільки в 1897 році він повернувся до роботи. У 1898 році вивчав ґрунти Бессарабії, потім, до 1900 року — Кавказу та Центральної Азії. У 1899 році виходять його останні публікації – «До вчення про зони природи», «Про зональність в мінеральному царстві».
У 1900 році хвороба знову дала про себе знати. Вчений практично відрікається від зовнішнього світу і 8 листопада 1903 помирає.
Василь Докучаєв цікаві факти
Він був одружений на Сінклер Ганні Єгорівні. Докучаєв сильно любив свою дружину, і коли вона померла від раку, вчений втратив сенс життя.
Оскільки Василь Васильович народився в сім’ї священика, то сім’я була багатодітною. У нього було чотири сестри і два брати.
Докучаєв був учителем іншого відомого вченого Вернадського.
У школі він був першим за знаннями, але останнім з поведінки, за що отримав кличку Башка.
За наукову діяльність його нагородили 8 медалями та орденами.
На честь Докучаєва були випущені марки і названі вулиці.