Вечірниця велика: опис, де живе, чим харчується?

Зоологія

Вечірниця велика: опис, де живе, чим харчується, цікаві факти

Вечірниця велетенська, або Вечірниця велика – вид кажанів родини лиликових. Вважається найбільшим представником кажанів в Європі. Розмах її крил може досягати 46 см, і вона здатна полювати на горобцеподібних. Полювання на дрібних молодих пернатих відбувається в основному в кінці літа і восени.

У ряді країн ЄС вона знаходиться під охороною держави. Загальна чисельність оцінюється в 25-30 дорослих особин.

Вечірниця велика: опис

Довжина тіла дорослих особин досягає 84-104 мм при розмаху крил 40-46 см. Вага 41-75 г. Основний фон забарвлення червонувато-коричневий з рудуватим відтінком. Хутро порівняно довге, на потилиці нагадує мініатюрну гриву. Черевце жовтувато-коричневе.

Вуха широкі, закруглені і великі, з шкірястими складками, довжиною 21-26 мм. Ділянка за вухами забарвлена темніше. Для них характерна наявність козелка трикутної форми.

Вузькі подовжені крила дозволяють розвивати в польоті високу швидкість. На їх нижній стороні уздовж переднього краю розташовується смуга вовни.

Де живе вечірниця велика?

Гігантська вечірниця мешкає в Південній і Східній Європі, Північній Африці, Близькому Сході і Центральній Азії. На всій цій території є лише нечисленні ізольовані популяції.

Ареал європейської популяції простягається від Піренейського півострова через Францію, Італію, Балкани, Грецію до Туреччини. Північна межа проходить близько 55 ° північної широти через Чехію, Словаччину та Угорщину. Періодично рукокрилі спостерігаються в Німеччині, Швейцарії та Польщі. На сході ареал обмежений Уралом.

В Африці вечорниці живуть в Марокко, Лівії та Алжирі. В Азії вид поширений до Казахстану, Узбекистану і півночі Ірану.

Ці кажани віддають перевагу старим листяним і змішаним лісам, розташованих на висотах до 1400 м над рівнем моря. У Східній Європі вони зрідка селяться в хвойних лісах поблизу відкритих лугів і долин.

Вечірниця велика: спосіб життя

Тварини, шо мешкають на півночі ареалу відправляються з приходом осені на південь. Мігруючі рукокрилі ссавці без особливих труднощів перелітають через гори висотою близько 2000 м.

Вони найчастіше утворюють невеликі групи з 2-3 особин, значно рідше колонії з 7-12 і більше особин. Іноді мирно співіснують з малими і рудими вечорницями.

Їх головними природними ворогами є сови-сипухи.

Чим харчується вечірниця велика?

Навесні і восени під час масових міграцій птахів раціон доповнюється дрібними співочими птахами, переважно слабкими і перволітками.

Кажани атакують їх високо в небі. Зазвичай жертвами стають зарянки, славки,  горихвістк. Їх кістки і пір’я регулярно виявляються в фекаліях вечорниць.

Для виявлення жертви використовується ультразвук в діапазоні 20-34 кГц. Тривалість сигналу коливається від 9 до 14 мілісекунд.

Вечірниця велика: розмноження

Статева зрілість у самок даного виду настає в 4 місяці. Шлюбний період проходить з вересня по початок жовтня. Самці утворюють гареми, в яких може бути від 3 до 10 самок. Для залучення партнерок вони видають крики, тональність яких знижується з 18 до 10 кГц.

Запліднені самки збираються для спільної зимівлі групами з 10-20 особин. Максимальний розмір такої колонії склав 66 тварин.

Потомство з’являється на світ з кінця травня по середину липня. Як правило, кожна самка народжує по два малюки, які важать близько 5-7г. Дитинчата невідлучно перший місяць перебувають на тілі матері, міцно вчепившись в неї своїми кігтиками. Потім вони можуть самі залишатися в укритті.

Через 40 днів після народження малюки вже вміють літати і незабаром переходять до самостійного існування.

Тривалість життя гігантської вечорниці в дикій природі 8-10 років. У неволі при хорошому догляді деякі екземпляри доживають до 15 років.

Оцініть статтю
Додати коментар