Відомі історичні діячі України

Цікаві факти про Україну

Видатні історичні діячі України 17, 18, 19, 20 століття відомі у всьому світі. Історично становлення нашої країни відбувалося протягом багатьох віків. За цей час не одному поколінню українців довелося ціною власного життя здобувати право прийдешніх поколінь на вільне і незалежне життя. Тож, сьогодні Ви дізнаєтесь більше про українських та світових історичних діячів.

Відомі історичні діячі України

шашкевич біографія1. Маркіян Семенович Шашкевич (1811—1843) – один із перших діячів національного відродження західноукраїнських земель і зачинатель нової літератури в Галичині, народився в селі Підлісся Золочевского повіту, в родині священика. У 1838 році закінчив Львівську семінарію і став вільним слухачем Львівського університету. Закінчивши університет, служив священиком у селах на Львівщині.
Маркіянові Шашкевичу належать чудові переклади «Слова о полку Ігоревім» і Священного Писання — євангелій від Матфея та Іоанна — українською мовою.
У наші дні в Канаді працює Інститут Маркіяна Шашкевича, який узяв на себе обов’язок із видання посмертної спадщини видатного українця, а в місті Вінніпезі його ім’я носить місцевий парк.

2. Тарас Григорович Шевченко (1814 – 1861) – український поет, філософ, письменник, графік, художник, фольклорист, політик, громадський діяч, і, як кажуть самі українці, духовний батько сучасного українського народу.
Ім’ям Тараса Шевченка названо низку географічних об’єктів (населених пунктів, вулиць), навчальних закладів та інших організацій України. За кордоном пам’ятники Шевченку встановлено в Росії (Москва, Санкт-Петербург), США (Вашингтон), Канаді (Вінніпеґ, Торонто), Польщі (Білий Бір, Варшава), Чехії (Прага), Білорусі (Берестя, Гомель, Мінськ, Могильов, Слуцьк), Грузії (Тбілісі), Угорщині, Парагваї, Узбекистані, Франції (Париж, Монтаржі) Австралії (Канберра).

сковорода біографія скорочено3. Григорій Савич Сковорода (1722-1794) – педагог, поет, просвітитель, філософ, автор трактатів, байок, пісень.
Ім’я Григорія Савича Сковороди мають наукові та освітні заклади. На його честь названо 21—ий курінь УПЮ імені Григорія Сковороди. На його честь також названо астероїд 2431 Сковорода. Безліч вулиць та провулків в Україні названо на його честь. Пам’ятник Григорію Сковороді прикрашає Контрактову площу в Києві. Він з’явився у столиці України 1 березня 1977 року на тоді ще Червоній площі. Сковорода звернений обличчям до Києво-Могилянської академії, де він провів декілька років свого життя й як студент, й як викладач.

сергій прокоф'єв біографія4. Сергій Сергійович Прокоф’єв, всесвітньо відомий видатний композитор, українець за походженням, який народився 23 квітня 1891 в селі, що сьогодні носить назву Красне і розташоване в Донецькій області. Автор відомих балетів, опер, симфонічних оркестрів, п’єс і етюдів.

Всесвітню славу приніс балет «Попелюшка», «Ромео і Джульєтта», опера «Борис Годунов». Вчитель видатних музикантів Святослава Ріхтера і Мстислава Растроповича.

микола лисенко біографія коротко5. Микола Віталійович Лисенко, український композитор, автор опер «Тарас Бульба», «Наталка Полтавка», «Енеїда», автор дитячих опер і оперет, народився в 10 березня 1842 році в Полтавській губернії.
Іменем Миколи Лисенка названі провідні мистецькі установи України, такі як Львівська національна музична академія (1903), Харківський академічний оперний театр (1944), Колонний зал Національної філармонії (1962), Київська спеціалізована музична школа (1944), Полтавське державне музичне училище.
Пам’ятник у Києві, поряд з Національною оперою України ім. Тараса Шевченка. Встановлений у 1965 році.

петро чайковський6. Петро Ілліч Чайковський (1840-1893) – має українське походження з боку батька всесвітньо відомий композитор. Його знають в усьому світі завдяки його музичній спадині, що він залишив після себе – численних опер («Євген Онєгін», «Мазепа»…), балетів («Лускунчик», «Лебедине озеро», «Спляча красуня»), концертів, симфоній і альбомів.
На честь композитора створили 2Міжнародний конкурс імені П. І. Чайковського» — міжнародний музичний конкурс, що проводиться з 1958 року з періодичністю раз на 4 роки та «Музичний фестиваль П. І. Чайковського2 — міжнародний фестиваль, що проводиться щорічно з 1958 року в рідному місті Воткінську. Іменем цієї великої людини названо музичну і загальноосвітню школу-десятирічку в Єревані (Вірменія) та музичний коледж ім П. І. Чайковського в м. Алма-Ата (Казахстан).

грушевський біографія скорочено7. Михайло Грушевський (1866-1934) – історик, організатор української науки, професор, автор ілюстрованої історії України.
У Києві, Луцьку , Барі, Червонограді, та Львові споруджено пам’ятники Михайлові Грушевському. Також невеликий постамент був зведений у місті Козятин на Вінничині.
Портрет Михайла Грушевського зображено на банкноті номіналом 50 гривень та на пам’ятних монетах 1996 та 2006 років.
Ім’я Михайла Грушевського носить багато вулиць, проспектів та площ в Україні. Зокрема, на вулиці Грушевського в Києві розташовані будівлі Верховної Ради та Кабінету Міністрів України. У часи незалежності відкрито музеї Грушевського у Львові, в Івано-Франківській області, в Києві.

борис патон біографія8. Борис Євгенович Патон (1918 року), всесвітньо відомий вчений у сфері металургії і технології металів, академік, президент Національної АН України, автор технології зварювання тканин.
Президент НАН України (з1962), перший нагороджений званням Герой України; директор Інституту електрозварювання імені Євгена Патона НАН України (з 1953); генеральний директор Міжгалузевого науково-технічного комплексу «Інститут електрозварювання імені Є. О. Патона» (з 1986); президент Міжнародної асоціації академій наук (з 1993); член Ради з питань науки та науково-технічної політики при Президентові України (з березня 1996); голова Комітету з Державної премії України в галузі науки і техніки (з грудня 1996)

микола амосов біографія скорочено9. Микола Михайлович Амосов (1913-2002) – видатний український лікар, вчений у сфері серцево-судинної хірургії, біокібернетик.
Громадський діяч, академік Національної академії наук України (1969) та Академії медичних наук України(1993), лауреат Ленінської премії (1961), Державної премії УРСР (1978, 1988) і Державної премії України в галузі науки і техніки (1997). Директор Інституту серцево-судинної хірургії (1983–1988). Доктор медичних наук (1953).
М. М. Амосов — автор понад 400 наукових робіт, включаючи 19 монографій. Ряд монографій перевидано в США, Японії, Німеччині, Болгарії. У створеному ним інституті підготовлено 40 докторів і понад 150 кандидатів наук, багато хто з них очолює великі наукові центри. У 2003 році Інституту серцево-судинної хірургії Академії медичних наук України присвоєно ім’я академіка Миколи Михайловича Амосова.

Також, окрім цих відомих діячів, ми можемо пишатися ще іменами таких людей, як: С.Корольов, А.Луначарський, Є.Патон, І.Котляревський, В.Вернадський та ін.

Оцініть статтю
Додати коментар

 1. КОНСТАНТИН

  нічого не зрозуміло

  Відповіcти
  1. Кирило

   Так зрозумій

   Відповіcти
 2. Владислав

  Дуже за мало

  Відповіcти
 3. Миша

  спасибо

  Відповіcти