Віктор Глушков біографія та цікаві факти

Математики

Віктор Михайлович Глушков – радянський математик, кібернетик, автор робіт з обчислювальної техніки, кібернетики і алгебри, керівник розробки першої в СРСР персональної ЕОМ «МИР-1» (машини для інженерних розрахунків).

Віктор Глушков біографія

Народився 24 серпня 1923 в Ростові-на-Дону у родині службовців.

У 1941 із золотою медаллю закінчив середню школу № 1 в місті Шахти. Мати Глушкова була розстріляна німецькими окупантами восени 1941 року. Після звільнення міста Шахти Глушков був мобілізований і брав участь у відновленні вугільних шахт Донбасу.

Вищу математичну освіту отримав в Новочеркаському політехнічному інституті (1943—1948) та Ростовському державному університеті (1947—1948).

З жовтня 1948 працював викладачем в Уральському лісотехнічному інституті, водночас проводив інтенсивну науково-дослідну роботу.

У 1951 захистив кандидатську, а у грудні 1955 — докторську дисертацію у Московському державному університеті.

У 1956 стає завідувачем лабораторії обчислювальної техніки Інституту математики Академії наук УРСР. Саме у цій лабораторії у 1950 під керівництвом Сергія Лебедєва було розроблено перший радянський комп’ютер («МЭСМ»).

У 1957 стає директором Обчислювального центру АН УРСР. Член КПРС з 1958 року.

У 1958 обирають членом-кореспондентом АН України за спеціальністю Алгебра.

У лютому 1961 обрано дійсним членом Академії наук України, а у 1962 стає віце-президентом АН УРСР.

У 1962 на базі Обчислювального центру Глушков створює Інститут кібернетики АН УРСР. Будучи його директором, він будує цілий комплекс корпусів на краю Києва («Кібцентр») та житлові багатоповерхові будинки для співробітників Інституту. Так, за 20 років кількість працівників інституту зростає з кількох сотень до кількох тисяч. Значну увагу приділяв популяризації кібернетики як науки, та автоматизації економіки Радянського Союзу. В Інституті кібернетики під його науковим керівництвом було розроблено ЕОМ «Киев» і першу в Україні та колишньому СРСР напівпровідникову керуючу машину широкого призначення «Днепр». Попередниками персональних комп’ютерів стали машини для інженерних розрахунків «Промінь» (1963), «Мир-1» (1966), «Мир-2» (1969), у яких було реалізовано запропоновану В. М. Глушковим ідею ступеневого мікропрограмного управління. Практично всі розроблені в Інституті ЕОМ за його керівництва в свій час майже не поступалися закордонним аналогам і мали оригінальну архітектуру (лише на початку 80-х Союз перейшов на копіювання закордонних аналогів обчислювальної техніки, що згодом призвело до серйозного відставання радянських взірців від закордонних).

Під його керівництвом Головна редакція «Української радянської енциклопедії» видала першу в світі «Енциклопедію кібернетики» у 2-х томах українською (1973) та російською (1974) мовами.

Помер, у віці 58 років, 30 січня 1982 після тяжкої хвороби. Похований у Києві на Байковому кладовищі.

Віктор Глушков цікаві факти

Глушков – автор більше 700 робіт.

Під його керівництвом захищено більше 100 дисертаційних робіт.

Глушков був ініціатором і головним ідеологом розробки і створення Загальнодержавної автоматизованої системи обліку і обробки інформації (ЗДАС), призначеної для автоматизованого управління всією економікою СРСР в цілому. Для цього ним була розроблена теорія систем управління розподіленими базами даних (СУРБД).

Був одружений. Виховував з дружиною двох доньок (Віру та Ольгу)

Оцініть статтю
Додати коментар