Володимир Мономах: історичний портрет

володимир мономах біографія коротка Історія

Реферат на тему “Володимир Мономах” історичний портрет допоможе дізнатися про життя та діяльність великого князя київського.

Володимир Мономах: історичний портрет

Володимир Мономах роки життя – 1053 (народився за рік до смерті свого діда Ярослава Мудрого) – 1125 рр.
Роки правління: 1113 – 1125.

Володимир Мономах: внутрішня політика

Основні напрямки внутрішньої політики:
1. Діяльність князя була спрямована на відновлення і збереження єдиної держави.

а) Після смерті Ярослава почалася чергова міжусобиця між синами та онуками Ярослава. В історії Володимир Мономах був відомий “як збирач руських земель”. Ще не будучи великим князем він виступив ініціатором Любецького з’їзду князів у 1097 р, метою якого було збереження єдності Київської Русі, зумів переконати князів створити об’єднане військо, для боротьби з половцями.

б) Ставши великими князем, він зумів заспокоїти суспільство,  припинив внутрішню боротьбу. Причому зробив це не скільки за допомогою сили, а й за рахунок розумних поступок. Володимир Мономах виступив законодавцем, створивши “Статут Володимира Всеволодовича”. яким обмежувалися відсотки по позиках, також він полегшив становище бідних людей, запобіг масовому закріпаченню вільного населення, запобіг насильству з боку соціальних низів (смердів, закупів, рядовичей, холопів) щодо бояр, дружинників, духівництва.

в) Так само як і Ярослав Володимир розсадив своїх синів по великих містах. Фактично він керував 3/4 території держави, придушив повстання, тобто прагнення до самостійної політики і незалежності, чернігівських князів, завдав удари по Полоцькому князівству.  Не порушуючи заповіді Ярослава Мудрого і рішення Любецького з’їзду, він змусив всіх князів підкоритися великому київському князю.

г) За часів Володимира Мономаха тривала робота над літописами, зокрема була доопрацьована “Повість минулих літ“, в ній були підкреслені всі діяння Володимира Мономаха. Також Володимир написав відомий твір “Повчання дітям”, в якому, спирався на загальнолюдські християнські цінності. Його “Повчання” – це гімн праведникам, віра в торжество добра, в безглуздість і приреченість зла, повчання майбутньому воїну, захиснику країни.

Таким чином, Володимир Мономах відтворив єдність Русі, тимчасово припинивши усобиці. Виступив в ролі реформатора, здійснивши ряд серйозних перетворень у житті суспільства, які заспокоїли, хоча б на час суспільство, сприяли економічному зростанню, розвитку культури і освіти.

Володимир Мономах: зовнішня політика

Основні напрямки зовнішньої політики
а) Захист країни від зовнішніх ворогів. Володимир Мономах став організатором хрестового походу на половців. У 1116 великий князь сам очолив похід у степ проти половців. Надалі походи здійснювали його сини. Мономах підштовхував інших князів до того, щоб вести відносно загарбників наступальну, а не оборонну політику. В результаті набіги половців практично припинилися.

б) Зміцнення зв’язків із західними державами, Візантією.
Володимир Мономах продовжив політику зміцнення династичних зв’язків, був одружений з дочкою англійського короля Гарольда II. Також спробував утвердитися на Дунаї, і навіть затвердив своїх посадників. Але Візантія спробувала залагодити стосунки, пославши посольство з багатими дарами і проханням не порушувати мирних відносин з імперією. Серед дарів були предмети імператорського одягу, знаки імперської влади. З того часу і виникла легенда про так звану шапку Мономаха.

Таким чином, Володимир Мономах здобув собі славу миротворця і переможця половців. Військові успіхи Мономаха і його дітей значно підвищили міжнародний авторитет Русі.

Оцініть статтю
Додати коментар