З якою метою людина використовує лишайники? Адже більшості людей вони здаються непотрібні. Прочитавши матеріал Ви дізнаєтеся для чого людина використовує лишайники.
Використання лишайників
Сьогодні лишайники використовуються людиною в багатьох галузях. На півночі вони являють собою цінний корм для худоби і північних оленів. Тварини харчуються ісландським мохом і ягелем. Людина також використовує ці рослини в їжу, особливо в Японії та Китаї. З історичних відомостей стало відомо, що лишайниками харчувалися племена пустель, жителі північних країн, індіанці і єгиптяни.
Лишайники в медицині
Ще в Середньовіччі рослини використовували в медичних цілях. У них є велика кількість активних біологічних речовин та антибіотиків. Вчені зуміли виділити з лишайників корисні кислоти: уснінову, евернову, фізодову, які мають бактерицидні властивості. На основі уснінової кислоти було розроблено антимікробні препарати. Також ці кислоти ефективні в лікуванні трофічних виразок, інфікованих ран, опіків. У багатьох лишайниках містяться вітаміни В1, А, В2, D, В12, С. Рослина виду Cetraria islandica сприяє підвищенню захисних властивостей організму і нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту. Вона допомагає при пухлинах горла, фурункулах, зубному болю, виразках у роті, цинзі.
Застосування лишайників в харчовій промисловості
Рослини мають желюючу властивістю, так як в їх складі є полісахарид ліхенін і подібні йому вуглеводи. У гарячій воді вони набухають і розчиняються, а коли розчин остигає, то густіє як холодець. У 1916 році на його основі стали готувати кондитерські вироби з апельсиновим соком і какао. Пізніше він широко став використовуватися для приготування ягідних киселів, холодців, мармеладу, желе.
Використання лишайників як барвників
У лишайниках, що належать до виду Roccellaceae, містяться червоні або жовті речовини. Жителі Північних регіонів використовують їх для забарвлення бавовняної або вовняної пряжі. У цих рослинах барвниками є леконорова кислота і еритрин. До речі, про їх властивості як барвників знали ще в Стародавньому Римі та Греції.
Використання лишайників в парфумерії
Особливе значення мають лишайники і в парфумерній промисловості. З цих рослин отримують специфічні речовини – резиноїди, які допомагають зафіксувати аромат парфумів. Найпоширеніший в сучасній парфумерії резиноїд – екстракт дубового моху.
Також лишайники тонко реагують на забрудненість атмосфери оксидами сірки, фтору, азоту. Їх використовують як індикатор стану навколишнього середовища. Вчені з’ясували, що в районах з поганою екологією починають зникати лишайники.
Крім позитивного значення лишайників виділяю ще і негативну сторону: вони поселяються на пам’ятках архітектури та скульптурах, таким чином, руйнуючи їх.
Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, яке значення лишайників для людини.