Як можна запобігти йододефіциту в організмі Ви дізнаєтеся в цій статті.
Профілактика йододефіциту
- Для профілактики йододефіциту достатньою регулярно споживати продукти, збагачені йодом.
- Щоб запобігти йододефіциту, досить щодня вживати разом із їжею 5-6 грамів йодованої солі.
- Щоб зберегти йод у йодовмісних продуктах, їх треба правильно готувати. Морську рибу потрібно варити, а не смажити.
- Звичайна капуста й редька, навпаки, вимивають і без того малу кількість йоду з організму.
Найбільшу потребу в йоды відчувають жінки в період виношування дитини. Тому при вагітності жінкам рекомендується вживати йоду 250-300 мкг на добу, а це в 2 рази більше, ніж потрібно дорослій людині або підлітку (150-200 мкг).
Дитячий організм також потребує йоду. Дітям до року потрібно 90 мкг йоду на добу, від 2 до 6 вже 100-130 мкг, а від 7 до 12 – 130-150 мкг.
Які продукти містять йод?
У морепродуктах і морській капусті його концентрація найбільша, тому включити їх в раціон потрібно по максимуму. Трохи менше йоду міститься в їжі тваринного і рослинного походження.
Кращі продукти за вмістом йоду:
Риб’ячий жир. Рекордсменом за вмістом йоду є риб’ячий жир.
Морська риба. Але її краще не смажити, а готувати на пару чи запікати. Найціннішою є тріска, а якщо бути точніше, то її печінка, тунець і креветки. Якщо з’їдати щодня шматочок тріски вагою в 100 грам, то добову потребу йоду в організмі вдасться заповнити на 2/3.
Морська капуста. У ламінарії концентрація йоду досить велика. 200 мкг, Ця добова норма для дорослої людини міститься в 100 грамах морської капусти. Якщо ви не в захваті від смаку ламінарії (так називають морську капусту), або вам не подобаються їсти її в чистому вигляді, можна використовувати даний продукт для приготування салатів.
М’ясо, молочні продукти. Їжа тваринного походження також може стати джерелом йоду для нашого організму. За концентрацією йоду такі продукти поступаються морепродуктам.
Овочі, фрукти і ягоди. Деякі овочі та фрукти за вмістом йоду перевершують ті ж молокопродукти або м’ясо. Лідерами серед цієї групи продуктів є яблука, фейхоа, шпинат, гриби, картопля і буряк. Яблука рекомендується їсти разом з насінням, в якому міститься багато йоду.
Не упускайте можливості поповнити запаси йоду та інших корисних вітамінів смачними ягодами – полуниця, виноград і чорна смородина. А для того, щоб йод, який потрапив в організм, засвоївся повністю, продукти, що містять його, краще вживати окремо від червонокачанної і цвітної капусти, ріпи, редису, сої та брукви.
Вміст йоду в продуктах харчування (кількість мкг в 100 г)
- Риб’ячий жир – 700 мкг в 100 г
- Печінка тріски – 240 мкг в 100 г
- Камбала, лосось – 200 мкг в 100 г
- Ламінарія – 200 мкг в 100 г
- Креветки – 190 мкг в 100 г
- Морський окунь – 145 мкг в 100 г
- Тріска – 130 мкг в 100 г
- Оселедець – 90 мкг в 100 г
- Яблука – 70 мкг в 100 г
- Устриці – 60 мкг в 100 г
- Кета, горбуша – 50 мкг в 100 г
- Хурма – 30 мкг в 100 г
- Шпинат – 20 мкг в 100 г
- Молоко – 18-20 мкг в 100 г
- Печериці – 18 мкг в 100 г
- Свинина – 17 мкг в 100 г
- Кефір – 14 мкг в 100 г
- Яловичина – 12 мкг в 100 г
- Яйце – 12 мкг в 100 г
- Твердий сир – 11 мкг в 100 г
- Сметана, вершки – 8-9 мкг в 100 г
- Картопля, буряк – 7 мкг в 100 г
- Морква – 5 мкг в 100 г
Що потрібно знати про йодовану сіль?
Не варто забувати і про йодовану сіль. Використовуйте її для приготування їжі, адже 1/3 чайної ложки йодованої солі здатні заповнити добову потребу організму в йоді (в 1 г солі міститься 40 мкг йоду). Але її потрібно використовувати правильно. Так як при високих температурах йод руйнується, то солити їжу варто в самому кінці або навіть після приготування.
Таку сіль і зберігати потрібно правильно. Після відкриття пачки солі, термін її зберігання не повинен перевищувати 4 місяців. Потрібно стежити за тим, щоб після кожного використання пачка була щільно закрита, не пропускала повітря і вологу.
Надлишок йоду. Основні ознаки
Якщо вживати продукти, що містять йод, або препарати, в складі яких він присутній в необмеженій кількості, можна зіткнутися з надлишком йоду. І це теж не дуже добре для нашого організму. Зіткнутися з цією проблемою можна вкрай рідко, адже йод досить швидко виводиться з організму з сечею, але все ж, можна. При надлишку йоду людина може відчувати слабкість і періодичні головні болі. Також можуть бути проблему в роботі серця, поява неприємного металевого присмаку в роті і підвищення температури.