Як птахи будують гнізда та як птахи піклуються про своїх пташенят, Ви дізнаєтеся з цієї статті.
Турбота про потомство у птахів
Багато пернатих проявляють зворушливу турботу про своє потомство. Воно полягає в спорудженні гнізда, висиджуванні яєць, вигодовуванні, обігріві й захисті пташенят тощо. Але деякі види (звичайна зозуля) пташенят не висиджують, а підкладають свої яйця в гнізда інших видів, які й вигодовують їхнє потомство.
Період висиджування яєць не почнеться, поки в гнізді не птах не відкладе більше одного яйця або не відкладе всю кладку. Пташенята на світ не з’являються одночасно – це підвищує виживання всього виводка.
Яйця птахів насиджують при температурі, яка відповідає температурі їх власного тіла. Горлиці і голуби, висиджують кладку поперемінно. Кури висиджують яйця при температурі 35-39 ° С, зозулі при 32.3 ° С, міські ластівки і голуби при температурі 36.2 ° С, чорний дрізд при 37.1 ° С, польові горобці при 38.1 ° С.
Насиджування є дуже небезпечним часом для птахів. Адже сидячи на гнізді, тварини піддаються нападу ворогів. Особливо це стосується тих, хто насиджує кладку на землі.
Тривалість насиджування залежить від температури навколишнього середовища і тіла, а також тривалості перерв між насиджування і від розміру яйця (по відношенню до розмірів птиці).
Тривалість висиджування зазвичай менше в дрібних видів. Найбільша тривалість насиджування – близько 2 місяців – у великих пінгвінів, Страусоподібних птахів (страус, казуар, ему, нанду), альбатросів, кондорів та інших. У дрібних горобиних тривалість інкубації – 11-14 діб.
У пернатих виробилось чимало прийомів, щоб нагодувати пташенят та уберегти їх від небезпеки. Вони доглядають і по одному, і разом, і всім суспільством, тобто у них наявне й колоніальне гніздування. Птахи, які гніздяться поодиноко, також можуть об’єднатися, щоб відігнати хижака від своїх гнізд. Наприклад, якщо на дерево, де є гніздо, намагається залізти кішка або навіть людина, до нього злітається 10-15 птахів, які з криками накидаються на порушника спокою.
Як ластівка турбується про потомство?
У сільської ластівки клопоту з виведенням малят багато. Спочатку з мокрої землі і соломинок будується міцне гніздо, яке вистилається м’якою травою, пір’ям і волоссям. Відкладені яйця насиджує тільки самка протягом двох тижнів. А от коли вилупляться сліпі і безпорадні пташенята доводиться потрудитися обом батькам: три тижні вони будуть годувати їх, щодня здійснюючи по 600 вильотів. Навіть, після того як пташенята покинуть гніздо, батьки ще кілька днів будуть їх підгодовувати.
Як пінгвін турбується про потомство?
Імператорські пінгвіни гнізда не будують, але їх пташеня не відчувають незручність в холоднечі. Відкладене самкою яйце приймає на лапи самець. Прикриваючи його шкірною складкою на животі, довгі два місяці він буде його виношувати, тоді як самка в цей час вирушає в море. Перший час пташеня перебуває по черзі то з одним, то з іншим батьком, а коли підросте, то переходить у своєрідні пінгвінячі «ясла», де благополучно дорослішає, опікуваний дорослими птахами.
Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися як птахи піклуються про своє потомство.