Яка основна функція ієрархії у вуликах?
Ієрархія дає змогу уникати постійних конфліктів в угрупованні бджіл та забезпечує злагоджену роботу.
Бджолам характерний суспільний спосіб життя, вони живуть сім’ями. Відірвані від своєї сім’ї, бджоли через деякий час гинуть. Життя і робота окремої бджоли підкоряються функцій всієї родини, і кожна особина займає в ієрархії своє певне місце. Наприклад, матка виконує функцію відтворення нового покоління, а також, за останніми даними, виділяє гормони маткових речовин, які регулюють деякі поведінкові і фізіологічні процеси в бджолиній сім’ї. Робочі бджоли створюють необхідні умови для життя всієї родини. Призначення трутнів – спаровування з маткою.
Бджолина матка – найбільша особина в бджолиної сім’ї. Вона розвивається в спеціально побудованому маточнику. Маточник крупніше тих осередків сот, в яких розвиваються робочі бджоли, і розташований не вертикально, а горизонтально.
Матка вилітає з вулика, щоб в польоті злучитися приблизно з 13 – 18 трутнями. Протягом спарювання вона отримує кілька мільйонів сперматозоїдів. Матка живе від двох до п’яти років. У весняний період вона відкладає до 3000 яєць щодня. Яйця бджолина матка відкладає через кожні дві години в оточенні обслуговуючих бджіл, які забезпечують їй годування і прибирання.
Про якість пчеломатки можна судити по її вазі: чим важче матка, тим вище її несучість.
Робоча бджола – жіноча особина бджіл з недорозвиненими статевими органами. Тому вона не може відтворювати потомство. У функції робочих бджіл входять: збір нектару для виробництва меду, переробка нектару в мед, охорона входу у вулик, вентиляція вулика, годування матки і личинок, побудова воскових сот. Кожна бджола виконує чітко визначені їй завдання. Але при екстрених ситуаціях робоча бджола виконує ті роботи, які для певного моменту мають першорядну важливість. Влітку робочі бджоли складають 98% від бджолиної сім’ї у вулику.
Трутень – це чоловіча особина бджіл. За розміром трутні більше робочих бджіл, але менше матки. Живіт у них товстіший і очі більші в два рази ніж у матки або робочої бджоли. Великі очі трутнів забезпечують кращу видимість. Основна функція трутнів – запліднення матки. Парування відбувається в польоті. Після спарювання з маткою трутень гине. У районах з суворим кліматом, де бджолиним сім’ям треба більше меду для забезпечення своєї життєдіяльності, трутнів виганяють з вулика. Середня тривалість життя трутня становить близько 90 днів.