Основні функції атмосфери Землі надзвичайно важливі для всього живого. Тому нижче розглянемо які функції виконує атмосфера та її значення.
Функції атмосфери
Роль і значення атмосфери в житті планети є надзвичайно важливі. Вона, як елемент глобальної екосистеми, виконує такі основні функції:
- захист живих організмів від космічних променів, метеоритів;
- регуляція сезонних і добових коливань температури;
- носій тепла і вологи;
- депо газів (фотосинтез, дихання);
- зумовлює низку складних екзогенних процесів (вивітрювання гірських порід тощо);
· Захисні функції атмосфери проявляються з одного боку в екрануванні земної поверхні від попадання на неї різноманітних космічних тіл (метеорів, метеоритного пилу), більшість яких згоряє в щільних шарах атмосфери.
· Кліматорегулюючі функції атмосфери проявляються в регуляції нею основних кліматичних параметрів: температури, вологості, тиску, швидкості і напрямку вітру. Завдяки атмосферній регуляції основних кліматичних параметрів на Землі представлені різноманітні кліматичні пояси і погодні умови. Присутність атмосфери істотно нівелює добові і сезонні контрасти температур біля земної поверхні. Циркуляція атмосфери виступає одним із провідних кліматоутворюючих чинників.
· Атмосфера регулює інтенсивність протікання процесів кругообігу речовин і енергії, кожен з яких проходить атмосферну стадію. В залежності від прозорості атмосфери регулюється процес поступлення до земної поверхні сонячних променів.
Що таке атмосфера?
Атмосфера – газова оболонка Землі, формування якої відбувалось в результаті геологічної еволюції і безперервної діяльності живих організмів. Склад сучасної атмосфери знаходиться в стані динамічної рівноваги, яка підтримується живими організмами, Світовим океаном, геохімічними явищами як природного, так і антропогенного походження глобального масштабу.
Атмосфера ділиться та три основні частини:
- нижню – тропосферу;
- середню – стратосферу
- верхню – іоносферу.
В тропосфері зосереджено близько 80% маси повітря, основна маса атмосферних домішок, більша частина водяної пари. Стратосфера поширена до висоти 60км. На висоті 20-25км розташований шар з підвищеною концентрацією озону (озоновий шар). Вона розріджена, з незначним вмістом вологи.
Іоносфера простежується на висоті до 2000 км. Вона поділяється на мезосферу і термосферу. Повітря знаходиться в ній в іонізованому стані.
Маса атмосфери складає 1/1000000 маси Землі.