Що таке атмосфера?

хмари Географія

Атмосфера Землі: склад, значення, характеристика 

Атмосфера – це газова оболонка, яка оточує нашу планету і обертається разом з Землею. Її вивченням займаються розділи хімії та фізики, об’єднані спільні назвою – фізикою атмосфери. За допомогою атмосфери визначається погода на поверхні Землі, а вивченням погодних умов займається метеорологія, варіаціями клімату – кліматологія. Товщина оболонки становить 1500 км від поверхні планети.

Будова атмосфери

Фізичний стан визначається кліматом і погодою. Основні атмосферні параметри: тиск, щільність повітря, склад і температура. Коли збільшується висота, то атмосферний тиск і щільність повітря зменшуються. Також з висотою змінюється і температура. Вертикальна будова газової оболонки характеризується різними електричними і температурними властивостями, різноманітним станом повітря.

В атмосфері виділяють основні шари, які обумовлюються температурою:

  • Тропосфера. Це основний, нижній, добре вивчений шар атмосфери. Знаходиться на висоті 8-10 км в полярних областях, до 10-12 км в помірних широтах, до 16-18 км на екваторі. У ній зосереджено 80-90% водяної пари. Розвинені конвекція і турбулентність. Тут розвиваються антициклони і циклони, виникають хмари.
  • Стратосфера. Розташовується на висоті 11-50 км. Характеризується стабільною температурою. Тут розташувався шар озоносфери на висоті від 15-20 до 55- 60 км, який в біосфері визначає межу життя. Стратосфера затримує короткохвильові частини випромінювання ультрафіолету. У ній трансформується енергія коротких хвиль.
  • Мезосфера. Знаходиться на висоті 50 – 90 км.
  • Термосфера. Починається на висоті 90 км і охоплює 800 км.
  • Екзосфера. Це зовнішня частина термосфери, зона розсіювання. Розташована на висоті вище 800 км. Оскільки газ дуже розріджений, то деяка його частина витікає в міжпланетний простір. На висоті 2000-3000 км переходить в білякосмічний вакуум, наповнений частинками розрідженого міжпланетного газу – атомами водню, пилоподібних частинок метеорного і кометного походження.

Також є перехідні атмосферні області між оболонками, які називаються тропопауза, стратопауза, мезопауза, термопауза, екзопауза.

В атмосфері виділяють гетеросферу і гомосферу в залежності від складу газу. Гетеросфера – це область, в якій гравітація впливає на поділ газів. Нижче неї лежить однорідна частина атмосфери – гомосфера. Між цими шарами знаходиться межа під назвою турбопаузи, що знаходиться на висоті 120 км.

Атмосферний тиск

В атмосфері також діє атмосферний тиск. Він впливає на всі предмети, що знаходяться в ньому і на поверхню планети. Нормальний атмосферний тиск не перевищує показник 760 мм рт. ст. З підвищенням висоти тиск падає на 100 мм з кожним кілометром.

Склад атмосфери

Атмосфера – це повітряна оболонка, яка переважно складається з газів і домішок, таких як краплі води, кристали льоду, пил, продукти горіння і морські солі. Їх кількість постійна. Основні складові атмосфери – азот (78%), кисень (21%), аргон (0,93%). Крім них в ній містяться вуглеводні, СН4, NH3, SO2, СО, HF, НС1, пари I2, Hg і NO. У тропосфері багато рідких частинок і зважених твердих.

Сподіваємося, що реферат про атмосферу допоміг Вам підготуватися до заняття, і Ви дізналися багато корисної інформації про неї. А своє повідомлення про атмосферу Ви можете залишити через форму коментарів нижче.

Оцініть статтю
Додати коментар