Хто живе у ґрунті? У цій статті Ви дізнаєтеся які звірі мешкають під землею.
Які тварини живуть у ґрунті?
Всім тваринам, щоб жити, необхідно дихати. Для дихання в ґрунті інші умови, ніж у воді або в повітрі. До складу ґрунту входять тверді частинки, вода і повітря. Тверді частинки у вигляді невеликих грудочок займають трохи більше половини обсягу ґрунту; інший обсяг припадає на частку проміжків пір, які можуть бути заповнені повітрям (в сухому ґрунті) або водою (У ґрунті, насиченою вологою). Як правило, вода покриває тонкою плівкою всі ґрунтові частинки; інший простір між ними зайнято повітрям, насиченим водяними парами.
Тварини, які проживають у ґрунті:
Дощовий черв’як
Завдяки такій будові ґрунту в ній живуть численні тварини, які дихають через шкіру. Якщо їх вийняти з землі, вони швидко гинуть від висихання шкірних покривів. Більше того, в грунті живуть сотні видів справжніх прісноводних тварин, що населяють ріки, ставки і болота. Правда, це все мікроскопічні істоти – нижчі черви і одноклітинні найпростіші. Вони рухаються, плавають в плівці води, що покриває ґрунтові частинки.
Капустянка
У ґрунті живуть не тільки дощові черв’яки, але і їх найближчі родичі дрібніші білуваті кільчасті хробаки (енхітреід, або горшкові черв’яки), а також деякі види мікроскопічних круглих черв’яків (нематоди), дрібні кліщі, різні комахи, особливо їх личинки, і, нарешті, мокриці, багатоніжки і навіть равлика.
Кріт
Передні лапи його добре пристосовані для копання.
Землерийки
Це дрібні звірки, зовні схожі на мишей, але з мордочкою, витягнутою у вигляді хоботка. Довжина тіла 3-4 см. Голова у землерийок досить велика, з видовженим лицевим відділом. Ніс перетворений у рухомий хоботок. Очі дуже маленькі. Хутро коротке, густе, оксамитове. Хвіст від дуже короткого до дуже довгого, інколи за довжиною перевищує, навіть, тулуб.
Сліпаки
Довжина тіла 20 — 35 см, хвіст дуже короткий, очі нерозвинені, сховані під шкірою: зовні видні тільки сліди зростання повік у суцільну складку. Спосіб життя сліпака підземний: він риє розгалужені системи підземних галерей, які слугують його середовищем існування. Живиться цибулинами і корінням рослин. Поширені сліпаки переважно в лісостепу і степу.
Мишовидні гризуни влаштовують стежини, нори, цілі тунелі у грунті, де вони не лише живуть, але й ходять в “туалет”. В цих місцях грунт збагачується азотом. Крім того миші сприяють швидкому подрібненню підстилки, перемішуванню грунту та рослинних залишків.
Також у ґрунті живе багато хижих комах. Це жужелиці та їх личинки, які відіграють чималу роль у винищуванні комах-шкідників, багато мурахів, що винищують велику кількість шкідливих гусениць, і, нарешті, знамениті мурашині леви, названі так тому, що їх личинки полюють за мурахами. У личинки мурашиного лева сильні гострі щелепи, її довжина близько 1 см. Личинка риє в сухий піщаному ґрунті, зазвичай на узліссі соснового лісу, воронкоподібну яму і заривається на її дні в пісок, виставивши назовні тільки широко розкриті щелепи. Дорослі мурашині леви зовні нагадують бабок, довжина їх тіла досягає 5 см, а розмах крил – 12 см.
Багато ґрунтових тварин харчуються корінням, бульбами, цибулинами рослин. Ті з них, які нападають на культурні рослини або на лісові насадження, вважаються шкідниками, наприклад травневий жук. Його личинка живе в ґрунті близько чотирьох років і там же розвивається. В перший рік життя вона харчується переважно корінням трав’янистих рослин. Але, підростаючи, личинка починає харчуватися корінням дерев, особливо молодих сосонок, і приносить лісу або лісонасадженню велику шкоду.
Маємо надію, що інформація статті “Які тварини живуть у ґрунті?” стала Вам в пригоді, була корисною та цікавою.