Ярослав Мудрий цікаві факти

ярослав мудрий цікаві факти Цікаві факти про відомих людей

Ярослав Мудрий: цікаві факти з біографії українського політичного діяча, Великого князя Київського ви дізнаєтесь в цій статті.

Цікаві факти про Ярослава Мудрого

Ярослав Мудрий народився в 980 році. Це другий син Володимира Великого і полоцької князівни Рогнеди.

Історики вважають, що Ярослав не був старшим сином Великого князя Володимира. Крім того, дослідження останків показали, що Ярослав Мудрий був кульгавим. А фізичне каліцтво для того часу було серйозною перешкодою на шляху до влади, адже не в варязьких традиціях було віддавати правління тому, хто не зможе показати себе на полі бою. Але Ярослав переміг кульгавість, компенсувавши її залізною волею. Він привчився їздити в сідлі, що з його хворобою далося йому не просто, і відтепер на коні відчував себе набагато впевненіше, ніж на землі.

Ярослав прийшов до влади тільки після тривалої міжусобної боротьби зі своїми братами, кожен з яких засідав у своєму граді. «Ударною силою» Ярослава Мудрого були нормандські найманці і варязькі конунги.

Ярослав отримав прізвисько “Мудрий” завдяки своїй державницькій, освітній та культурній діяльності.

У Новгороді Ярослав спеціально для них заснував «двір для приїжджаючих» – місце постійного перебування скандинавських воїнів. Жили вони там, в розкоші і багатстві. Ярослав опікувався і скандинавською знаттю, одним з його воєвод був норвезький конунг Едмунд Рінгссон, якому обвинувачують в убивстві Буріцлава, в образі якого історики бачать мученика Бориса Володимировича.

ярослав мудрий скороченоЗ усіх благ, які Ярослав Мудрий привіз на Русь, найціннішим придбанням називають його дружину Інгігерду, шведську принцесу. Дочка Олафа Шетконунга, Ірина стала справжнім благом для країни, вона зіграла не останню роль, як у розвитку міжнародних зв’язків, так і в релігійних питаннях, зокрема, саме вона заснувала перший у Києві жіночий монастир. Треба зазначити, що історія з одруженням великого князя і Інгегерди, вийшла вельми делікатна. Наречена, буквально, втекла з-під вінця. До сватання Ярослава вона була вже заручена з норвезьким конунгом Олавом Харальдсоном, згодом відомим як Олав Святий – перший християнський король Норвегії. Він зажадав її в обмін на підписання мирного договору зі Швецією. Однак коли Олав з усією свитою приїхав забирати наречену, то виявилося, що її ось уже кілька місяців тому одружили з Ярославом. Олав Харальдссон був сильно розгніваний, але за особисті образи мстити не став. В якості приданого Інгігерда принесла Ярославу землі навколо Ладоги.

Ярослав мав одного сина від першого шлюбу і шість синів від другого шлюбу.

Ярослав Мудрий у 1037 році заснував першу відому на Русі бібліотеку при Софіївському соборі. Також він заснував першу школу в Києві, де викладали релігію, філософію та право та інші предмети.

Мабуть, однією з головних загадок Ярослава є місцезнаходження його легендарної бібліотеки, яка нібито містить багате зібрання рукописів і манускриптів, що можуть пролити світло на темні плями в історії Русі. Єдина згадка про неї належить до 1037 року і міститься в «Повісті временних літ». За нею передбачається, що дорогоцінне зібрання повинно було знаходитися в Софійському соборі. Вважають, що книги могли бути викрадені Батиєм в часи татаро-монгольської навали.

софіївський соборЗа правління Ярослава в Києві було збудовано Софійський собор, один із найвизначніших храмів Київської Русі та Золоті ворота. Також він заснував багато інших міст, зокрема Ярославль на Волзі і Ярославль в сучасній Польщі (названі його ім’ям) та Юр’єв (Гюргев, названий на ім’я його св. покровителя Георгія Побідоносця).

За часів правління Ярослава було створено один із перших збірників законів Київської Русі — Руська Правда. Це був кодекс, який регулював правові відносини і став основою для подальшого розвитку права на українських землях. Завдяки князю тілесні покарання та страту почали замінювати на грошові штрафи. Лише декілька найтяжчих злочинва каралися смертною карою.

Ярослав Мудрий продовжив політику християнізації, розпочату його батьком Володимиром Великим. Він сприяв будівництву церков, монастирів і поширенню християнства, яке зміцнювало єдність держави. За час його правлянні було засновано також перші монастирі на Русі: св. Юрія, св. Ірини і славний Києво-Печерський 1051 р., які стали важливими культурними осередками, в яких писалися літописи, були школи іконописання.

Він мав 10 детей.

Ярослав Мудрий відомий своїми династичними шлюбами. Його доньки були одружені з європейськими монархами. Ці шлюби зміцнили міжнародний вплив Київської Русі.

Час правління Ярослава Мудрого вважається періодом розквіту Київської Русі. Київ став одним із найвпливовіших міст Європи.

Портрет князя зображений на купюрі та монеті 2 гривні.

Сподіваємося, що з цієї статті ви дізналися багато цікавих фактів про Ярослава Мудрого.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Ярослав

    😀 🙂 :p :c

    Відповіcти
  2. АНОНІМ

    А чи знали ви, що Ярослава Мудрого з 1016 рока, називали “Дивак”?
    Це було доказано наукою в 2019 році

    18.05.2019

    Відповіcти
  3. Yawn if that was boring

    Це не є цікаві факти. Я вже це знав.

    Відповіcти