Розповідь про єхидну допоможе дізнатися де живе єхидна, чим харчується, та іншу інформацію про життя цієї тварини.
Ехидна австралійська
Австралійська єхидна мешкає в Австралії і на островах Нова Гвінея і Тасманія. Це сумчастий ссавець, що нагадує великого їжака, відноситься до родини єхиднових загону однопрохідних.
Аборигени Австралії полюють на єхидну, бо там її м’ясо вишуканий делікатес.
Єхидна володіє дивовижним вмінням швидко висовувати свій гнучкий і липкий язик, довжиною біля 18 см, хапаючи апетитних комах і їх личинок. Єхидна може здійснювати до 100 рухів за хвилину.
Єхидна селиться зазвичай в місцях з м’яким грунтом. Ходить вона повільно, але в разі найменшої небезпеки в одну мить заривається в землю. Зрідка вона зустрічається і на кам’янистому ґрунті, але тільки там, де завжди можна швидко сховатися серед скель в надійному притулок.
У спеку і під час дощу єхидна терпляче сидить в своєму притулку, чекаючи зміни погодних умов. Від перегріву вона може загинути, тому влітку виходить на годівлю тільки з приходом сутінків. Постійного укриття у неї немає, ховається вона тільки при необхідності, неспішно обходячи в ранкові та вечірні години свої мисливські угіддя, площа яких може досягати більше 50 га.
Що їсть єхидна?
Основу раціону складають різні мурахи, терміти і личинки комах. Їжу австралійська єхидна відшукує за допомогою розвиненого нюху. Знайшовши мурашник або термітник, єхидна розкопує його і просовує в нього вузьку морду і подовжений липкий язик, до якого прилипають комахи.
Зібравши здобич, вона перетирає її роговими зубчиками, що знаходяться на задній частині язика і небі. Під час пошуку личинок в лісовій підстилці єхидна легко перевертає камені в два рази важчі, ніж сама.
У разі небезпеки на м’якому грунті тварина миттєво заривається, виставивши назовні лише гострі голки, а на камінні згортається в клубок ніби звичайний їжак. Витягти її з грунту здатні дикі собаки дінго, більшість племен аборигенів таким умінням не володіють. Австралійські єхидни, що мешкають в гористій місцевості, впадають взимку на кілька тижнів в сплячку. В цей період температура їх тіла знижується до 4 ° С.
Австралійська єхидна: розмноження
Шлюбний період проходить взимку. Шукати собі пару звірята починають ще в липні-серпні. У самки на череві розвивається примітивна сумка, призначена для майбутнього яйця, яке вона відкладає через два тижні після спарювання.
Щоб яйце потрапило прямо в сумку, самка в момент кладки згортається в кулю. Через 7-10 днів з яйця на світ з’являється дитинча. Новонароджена єхидна не перевищує 11 мм. Протягом 8-9 тижнів маля безвилазно сидить у материнській сумці. Соски у єхидні відсутні, тому молоко потрапляє до малюка з молочних залоз прямо на шкіру сумки, звідки він його з апетитом злизує.
У малюка 9 тижнів від народження шкіра покривається голками, і матуся більше не дозволяє йому перебувати в сумці. Тепер вона залишає його одного, коли йде на пошуки їжі. Молочне годування триває до 6 місяців. Після його припинення дитинча ще приблизно півроку залишається з матір’ю. У віці одного року він досягає статевої зрілості і починає самостійне життя.
Єхидна: опис
Дорослі особини досягають довжини тіла 30-45 см при вазі 2,5-7 кг. Тіло щільне, покрите густою шерстю і гострими голками. Голки – це видозмінені волосини. Хвіст дуже короткий, близько 1 см. Шерсть сірувато-бура, а голки коричневі.
Зрощені щелепи утворюють подобу довгого і вузького пташиного дзьоба. На кінці тонкої гострої мордочки знаходяться великі ніздрі і маленький рот, який не відкривається більше ніж на 5 мм. Ноги короткі і дуже сильні. Другі пальці задніх кінцівок озброєні довгими вигнутими пазурами, які служать для чесання шкури.
Єхидна: цікаві факти
Тривалість життя єхидни в природі не перевищує 15 років, зате в неволі єхидна може прожити 50 років.
Єхидна погано пристосована до спеки, оскільки у неї немає потових залоз, а температура тіла дуже низька – 30-32 ° C. При жаркій або холодній погоді вона стає млявою; при сильному похолоданні впадає в сплячку тривалістю до 4 місяців.
Запаси підшкірного жиру дозволяють їй при необхідності голодувати місяць і більше.
Єхидна легко перевертає камені в два рази важчі, ніж сама.
У цих тварин слабкий зір, проте добре розвинені нюх і слух. Їхні вуха чутливі до низькочастотних звуків, що дозволяє їм чути термітів і мурах під грунтом.
Ростуть молоді єхидні дуже швидко, всього за два місяці збільшуючи свою вагу в 800-1000 разів, тобто, до 400 г (народжуються вагою 11 г).
І самці, і самки єхидна мають сумку на животі.