Єменський хамелеон: опис, де живе, чим харчується

Зоологія

Єменський хамелеон: опис, де живе, чим харчується, цікаві факти

Єменський хамелеон – одна з найбільших ящірок роду Хамелеонів. Деякі самці виростають до 60 см в довжину. Інші назви «вуалевий хамелеон» та «потайний хамелеон».

Дикі тварини погано пристосовуються до існування в домашніх умовах, але народжені в неволі швидко адаптуються до навколишнього оточення і славляться своєю невибагливістю.

З 80-х років минулого століття вони стали одними з найпопулярніших домашніх вихованців серед любителів екзотики.

Єменський хамелеон: опис

Довжина тіла дорослих особин 40-65 см. Самки приблизно на третину менше самців. У самок гребінь невеликий, а у самців він досягає висоти 8 см.

У міру дорослішання зелений колір забарвлення доповнюється світлими і темними смугами. Дуже тонкі кінцівки пристосовані для хапання і повзання по гілках. Довгий хвіст виконує роль п’ятої руки.

Самці забарвлені більш строкато: на зеленому тлі з боків яскраво виділяються 3 жовті плями, облямовані помаранчевими та коричневими поперечними смугами. Голова прикрашена високим розвиненим гребенем, що сягає 7-8 см (у самиць він лише позначений). Цупкий хвіст до самого кінчика вкрито зеленими і жовто-коричневими смугами, які розташовані по черзі. Самці мають невеликі трикутні виступи на задній частині ноги, трохи вище стопи.

Де живе єменський хамелеон?

Вид поширений на півдні Аравійського півострова, займаючи велику і неоднорідну кліматичну зону. Він зустрічається як в сухих горах з бідною рослинністю, так і в місцевостях з тропічним і субтропічним кліматом на території Ємену і Саудівської Аравії. Найбільші популяції мешкають на високих плоскогір’ях, розташованих між двома цими країнами.

Тварини були завезені на Гавайські острови і до Флориди, де вони успішно акліматизувалися.

Єменський хамелеон населяє різні природні ландшафти, але побачити його в природних умовах можна тільки на чагарниках і деревах. Він віддає перевагу акаціям, сукулентним і кактусоподібним рослинам. У населених пунктах ящірка селиться в міських парках і фруктових садах.

Єменський хамелеон: чим харчується?

Єменські хамелеони живляться дрібними комахами, метеликами, кониками, павуками. На них рептилії полюють за допомогою довгого язика з липкою ловчою присоскою на кінчику. Більш велику здобич плазун хапає пащею. Це можуть бути навіть дрібні гриуни.

На відміну від багатьох інших споріднених видів ящірки поїдають фрукти і соковиті листя сукулентів, особливо з роду Каланхоє. Так їм вдається заповнити нестачу вологи в організмі. Для втамування спраги рептилії злизують краплі роси вранці.

У перші місяці життя вони швидко ростуть, тому змушені посилено харчуватися. Довжина 4-місячних самців досягає 30 см.

Єменський хамелеон: розмноження

Статева зрілість у настає у 6 місяців. Шлюбний період у залежності від місця проживання проходить з березня по вересень. Самець намагається привернути увагу самки хитанням тіла, кивками голови і ритмічним згортанням хвоста. В цей час його забарвлення стає яскравим і контрастним.

Якщо самка готова до спаровування, то її спина набуває бірюзово-блакитного відтінку. Вподобаного їй залицяльника вона зустрічає з відкритим ротом, а інших проганяє геть.

Партнери спаровуються протягом 10-30 хвилин по кілька разів на добу протягом 3-4 днів. Потім вони розлучаються, а самець відправляється на пошуки нової подруги. Іноді ігри затягуються і тривають до 2 тижнів.

У вагітних самок з’являються бірюзові і жовті плями на темно-зеленому або майже чорному тлі. Вагітність триває близько місяця, у виняткових випадках до 50 днів. Самка вириває в грунті туннелеподібну нірку і відкладає в неї в середньому 30-40 яєць. Потім вона акуратно закриває до них вхід.

Інкубація триває від 150 до 210 днів. При температурі близько 28 ° С вилуплюються переважно самки, а при 30 ° С і вище самці. Малюки синхронізують свою появу на світ і дружно з’являються на світ в один день. Довжина їх тіла становить 55-75 мм.

Єменський хамелеон: цікаві факти

Середня тривалість життя єменського хамелеона в дикій природі 5-6 років.

Особи чоловічої статі стають агресивними один до одного вже у віці 4 місяців.

Очі можуть розглядати навколишній світ з кутом 360 °, при цьому вони можуть рухатися в протилежних напрямках. Зір дозволяє точно визначати відстань до жертви. Довжина язика 18-22 см.

Оцініть статтю
Додати коментар