Зміст
Андрій Чайковський “За сестрою” головні герої
1. Родина Судаків (дід Андрій, його син Степан з жінкою Палажкою, два сини — Петро і Павлусь, дочка Ганна).
- дід Андрій Судак – 70-річний голова родини Судаків. Він пильнував пасіку, наглядав за хатою і дітьми, вважав своїм обов’язком привчити Павлуся до лицарського ремесла.
- Павлусь — головний герой твору, представник славного роду Судаків.
- Степан Судак – батько Павлуся, Петра та Ганни. Степана з дочкою потрапив у полон. Він не знав, що було з його дітьми та дружиною, дуже хвилювався за їх долю. Степан втік з полону, а потім зустріти козаків, зя кими були його сини. Чоловін не мав куди повертатися, тому залишився з козаками.
- Палажка – дружина Степана Судака. Загинула, захищаючи дітей від татар. Вона відважна та працьовита українська жінка.
- Петро Судак – старший син Степана Судака. “Він був відважний козак і не жалів себе”, “його язик не любив дармувати”. Йому стало ніяково, як згадав, що його можуть вбити, а Павлусь лишиться круглим сиротою.
- Ганна – 13-річна донька Степана та Палажки, сестра Павлуся. «Гарна дівчина». Потрапила у полон до татар.
2. Козаки
- сотник Андрій Недоля – чинив робив справедливий суд над безбожниками, вмілий ватажок козаків, визволитель бранців.
- козак Семен Непорадний – кремезний козак. Йому 30 років. Він згинав залізні штаби, а коня підіймав поперед себе, мов барана, а ще великий митець арканом орудувати. («…Був кремезний козак літ тридцяти. Одягнений у широчезні, як море, червоні штани, які підперізував широким шовковим поясом. На ногах добрі шкапові чоботи. Сорочка була подерта і замащена та на грудях широко розхристана. Звідки визирали широкі косматі та на сонці засмаглі груди. Миючись, засукав рукави поза лікті й показав жилаві руки з п’ястуками, мов довбеньки»)
- Остап Тріска – один з козацьких ватажків. Хоробрий та сміливий. Загинув у боротьбі з татарами.
- Харциз Карий (зрадник) – мав багато гріхів за душею: показував татарам дорогу в Україну, крав коней козаків, а українських хлопців та дівчат і перепродував татарам. Зловісна постать, душогуб, жорстокий грабіжник, безбожник, потурнак, митець вигадувати муки, харциз. У нього «світилися очі, мов у вовкулаки». Він убивав і продавав людей. Жінки дітей ним лякали.
- Остап Швидкий – полонений татар, якого в кінці звільнив Павлусь. “Він стояв у гурті і витирав сльози, коли мустафа-ефенді наказав вибити Павлуся.” Остап допомагав Павлусеві, лікував його рани після покарання.
- дід Панас – січовий бандурист. Він не старів душею і волочився з козаками, граючи на бандурі та розвеселяючи їх грою і співами, допомагав розумними порадами й умілим лікуванням.
3. Татари
- Мустафа-ага – молодий татарин, син Дівлет-гірея. Він очолив напад татар на Спасівку. Мустафу взяв у полон Непорадний.
- Ібрагім – потурнак. Збусурманився, «то сам чорт». «злющий такий на нашого брата, мов пес, гірш татарина».
- Гусейн – полонений татарин
- Сулейман-ефенді – татарський купець «…Старий із сивою бородою, що купив Павлуся, був дуже багатим татарським купцем. Він вів широку торгівлю між Царгородом та всіма приморськими містами й Україною. Свої головні склади мав саме в Коджамбаку»
- Девлет-гірей – татарин, який мешкав у столиці кримського хана в Бахчисараї. Це батько Мустафи-аги. Девлет-Гірей, щоб врятувати сина наказав розшукати Ганнусю.
“За сестрою”. Аудіокнига скорочено
Андрій Чайковський “За сестрою” характеристика героїв
Характеристика Павлуся
Павлусь – головний герой твору. Хлопець мав всього 15 літ, але йому вже снилися бої з татарвою, широкий степ, і він мріяв усе про те, коли то й він підросте та стане славним козаком. Він був відважним, сміливим, мужнім.
Риси вдачі Павлуся За сестрою: Прив’язаність до сестри, турбота про рідних, старанність у навчанні, сміливість та рішучість, допитливість та кмітливість, волелюбність, вірність даному слову, твердість у вірі, любов до рідної землі.
Характеристика Остапа Тріски “За сестрою”
Андрій Недоля характеристика “За сестрою”
“Семен Непорадний” характеристика
ви допомогли мені, дякую
спасибочки