“Застосування кисню та його біологічна роль” реферат

Хімія

Реферат на тему “Застосування та біологічна роль кисню” допоможе підготуватися до уроку та дізнатися де використовують кисень. Повідомлення на тему “Застосування та біологічна роль кисню” можна доповнити цікавими фактами про кисень.

Застосування та біологічна роль кисню

Галузей в яких застосовують кисень надзвичайно багато. Наприклад:

1. Кисень часто використовують у медицині

У медицині кисень теж знайшов своє застосування. Кисень використовується для збагачення дихальних газових сумішей при порушенні дихання, для лікування астми, профілактики гіпоксії у вигляді кисневих коктейлів, кисневих подушок. Однак чистим киснем при нормальному тиску довго дихати не можна – це небезпечно для здоров’я.

Чистим киснем користуються для дихання також льотчики при високих польотах, водолази, на підводних човнах тощо. Кисневі подушки застосовують при деяких захворюваннях для полегшення дихання.

Однак чистим киснем при нормальному тиску довго дихати не можна – це небезпечно для здоров’я.

2. Кисень підтримує горіння

Кисень повітря має надзвичайно важливе значення для процесів горіння. Спалюючи різні види палива, одержують тепло, яке використовують для задоволення найрізноманітніших потреб, в тому числі для перетворення його в механічну і електричну енергію. За участі кисню повітря згоряє паливо на теплоелектростанціях, випалюють металічні руди на заводах кольорової металургії. Кисень, що входить до складу повітря, застосовують для спалювання палива в двигунах автомобілів, тепловозів і теплоходів.

На кожні 1000 км шляху витрачається більше 1000 кг кисню. Це виличезна кількість, тому зараз весь світ намагається купувати електроавтомобілі.

Процеси спалювання пального створюють серйозні екологічні проблеми, оскільки в результаті цих процесів виділяється СО2 та інші гази, що приводять до забруднення атмосфери (парниковий ефект).

3. В металургії під час виплавляння чавуну і сталі.

У багатьох металургійних агрегатах для більш ефективного спалювання палива замість повітря в пальниках використовують киснево-повітряну суміш, тобто збагачують повітря киснем.
Кисень в балонах широко використовується для різання і зварювання металів. Горючий газ ацетилен, згораючи в струмі кисню, дозволяє отримати температуру вище 3000 ° С! Це приблизно вдвічі більше за температуру плавлення заліза.

4. У хімічній промисловості для виробництва оксидів І кислот. 

Основна маса кисню, який виробляється в промисловості, витрачається для прискорення процесів окиснення. Кисень використовують у металургії під час виплавляння чавуну та сталі, на хімічних заводах під час виробництва оксидів і кислот (сульфатної, нітратної, оцтової та інших).

5. Для різання і зварювання металів

Велика кількість кисню витрачається в різного роду пальниках, призначених для створення високої температури, наприклад, під час газового різання і зварювання металів, виплавляння скла й видування скляних виробів. Застосування кисню в пальниках пов’язане з тим, що горючі гази під час горіння в кисні дають вищу температуру полум’я, ніж під час горіння в повітрі. Наприклад, газ ацетилен у атмосфері кисню горить яскравим полум’ям, температура якого досягає 3000 °С. За такої температури плавиться багато металів, тому ацетиленові пальники використовують для зварювання металів. Якщо в пальник подати надмірну кількість кисню, то розплавлений метал почне з ним взаємодіяти — згоряти. Це використовують для розрізання металів. Кисень, який використовують у пальниках, зазвичай зберігають під високим тиском у сталевих балонах, забарвлених у блакитний колір. 

   6. Рідкий кисень використовують для приготування вибухових сумішей і як складову ракетного палива

Знаходить застосування і рідкий кисень. Завдяки дуже низькій температурі його можна використовувати для глибокого заморожування. Проте останнім часом його замінюють менш небезпечним рідким азотом.

Рідкий кисень є дуже сильним окисником, набагато сильнішим, ніж газоподібний кисень.  Для виготовлення вибухових сумішей – так званих оксиліквітів використовують рідкий кисень. Це суміші деревної тирси, сухого торфу, порошку вугілля та інших горючих речовин, спресованих у спеціальних патронах і просочених перед вживанням рідким киснем. При запаленні такої суміші електретною іскрою вона вибухає з великою силою. У разі їх підпалювання реакція горіння відбувається практично миттєво з виділенням великого об’єму газоподібних продуктів. Оксиліквіти використовують під час прокладання тунелів, видобування корисних копалин, будівництві каналів.

7. Кисень використовують у сільському господарстві. Наприклад, у тепличному господарстві, для виготовлення кисневих коктейлів, для збільшення маси тварин, для збагачення киснем водного середовища в рибництві.

8. Рідкий кисень використовують як окисник у ракетних двигунах і ракетоносіях. Окисником для ракетного палива слугує рідкий кисень, пероксид водню, азотна кислота та інші багаті киснем сполуки. Суміш рідкого кисню і рідкого озону — один з найпотужніших окисників ракетного палива.

9. Кисень застосовується в харчовій промисловості
У харчовій промисловості кисень зареєстрований в якості харчової добавки E948, як пропеллент і пакувальний газ. Пропелленти – гази, що видавлюють харчові продукти з ємності (контейнера, балончика зі спреєм, танка або сховища для сипучих продуктів).

Біологічна роль кисню

Кисень виконує безцінну біологічну роль.
Кисень необхідний практично всім живим істотам для дихання. Дихання – це окислювально-відновний процес, де кисень є окислювачем. За допомогою дихання живі істоти виробляють енергію, необхідну для підтримання життя.

У кожній рослині та живій істоті Оксигену значно більше, ніж будь-якого іншого елемента. У тілі людини вагою 70 кг маса Оксигену в середньому близбко 43 кг. Організм дорослої людини споживає щодоби приблизно 900 г кисню для чоловіків, та 600 г кисню – для жінки.

Застосування кисню базується на його здатності підтримувати дихання. Крізь легені кисень надходить у кров, розноситься нею по всьому організму і в клітинах спричинює реакції окиснення. Вони відбуваються з виділенням енергії, за рахунок якої підтримується стала температура тіла і здійснюється робота організмами: рух, робота м’язів та інші життєві процеси.

Оцініть статтю
Додати коментар