Що таке каталізатор?

Хімія

Роль каталізаторів в сучасному виробництві величезна, тому потрібно знати, що таке каталізатор.

Що таке каталізатор?

Каталізатори – це речовини, здатні прискорювати хімічні реакції деяких продуктів і не входять до їх складу. Існують також і біологічні каталізатори – ферменти, що прискорюють хімічні реакції в живих організмах.

Наприклад, пероксид водню, потрапивши на ранку або подряпину, починає сильно шипіти і пузиритися. Це і є дія каталізатора. У момент виділення, кисень надає дезінфікуючі властивості – з ранки разом з піною видаляється забруднення. Шипіння відбувається тому, що в крові містяться речовини, що прискорюють розкладання пероксиду водню.

Хто ввів термін «каталізатор»?

Шведський хімік І. Берцеліус в 1835 році виявив, що при присутності деяких речовин швидкість певних хімічних реакцій зростає в рази. Він ввів термін «каталізатор», від грецького «katalysis» – «руйнування», «ослаблення».

Яка роль каталізаторів?

У житті людини каталізатори відіграють важливу роль. Ферменти застосовують з давніх часів в сироварінні, хлібопеченні, чинбарстві, пивоварінні, виноробстві.

Сьогодні каталізатори активно застосовуються в промисловості – при отриманні білків, синтетичних антибіотиків і переробці цукру. Так, в миючих засобах додаються ферменти, що прискорюють розщеплення білкових забруднень; універсальні порошки для видалення плям, харчових продуктів, поту, крові містять в собі ферментні «ензими».

Без каталізаторів неможливо перетворити в маргарин рослинне масло, виготовити кулінарний жир, інші харчові продукти. З їх допомогою очищають газоподібні відходи промислових підприємств і видаляють різноманітні токсичні сполуки, вихлопні гази.

У ХХ столітті вчені навчилися за допомогою каталітичних методів отримувати органічні матеріали, нітрили, ефіри, олефіни, кислоти для виробництва пластмас, пропан, стирол, бутан, бутен.

Промислові кислотні каталізатори незамінні при нафтопереробці, для отримання ароматичних вуглеводнів і парафінів. Новітньою технологією щодо їх застосування є технологія отримання високооктанових видів бензину, а також етилованого палива.

Оцініть статтю
Додати коментар