Застосування фосфору та його сполук в медицині, у промисловості, у побуті відбувається постійно.
Де використовують фосфор?
Фосфор є хімічним елементом, який в періодичній системі Менделєєва розташовується в V групі. Його хімічна формула – Р. Назва елемента походить від грецького слова «phosphoros» і означає «світлоносний». У земній корі його досить багато – 0,08-0,09% від загальної маси кори Землі. Також фосфор є і в морській воді. Елемент має високу хімічну активність, тому у вільному стані його не зустрінеш. Він здатний утворювати 190 мінералів. Його називають ще елементом життя, так як міститься в тваринних тканинах, зелених рослинах, білках і так далі.
Застосування фосфору в медицині
На сьогоднішній день з фосфору отримують клас терапевтичних потенційних засобів, які лікують захворювання м’яких тканин і кісток, що супроводжуються порушенням обміну кальцію – біофосфонати.
Кожен елемент має свій спектр активності. Вони стійкі до ензиматичного гідролізу, мають спорідненість до іонів металів, утворюють нерозчинні і розчинні хелатні агрегати і комплекси.
Найпоширенішим і вживаним є етідронат. Він ефективний при порушеннях в організмі обміну кальцію. Його застосовують при прогресуючому осифікуючому міозиті, при хворобі Педжета, при остеопорозах, гетерогенній осифікації і пухлинному остеолізі.
Застосування фосфору в промисловості
Ортофосфорну кислоту використовують широко. Її застосовують для виробництва комбінованих і фосфорних добрив, які підвищують урожайність сільськогосподарських культур, надають рослинам стійкості до несприятливих кліматичних умов і зимостійкості. Крім того, добрива прекрасно діють на грунт, сприяють структуруванню, зміні розчинності речовин в грунті, розвитку ґрунтових бактерій, придушення утворення органічних шкідливих речовин.
У харчовій промисловості ортофосфорна кислота також використовується. Вона приємна на смак і в розведеному вигляді її додають в мармелад, лимонад, сиропи для поліпшення смакових якостей. Подібними властивостями володіють солі фосфорної кислоти. Наприклад, гідрофосфат кальцію є складовою хлібопекарських порошків, підвищує смак хліба і булочок.
На основі ортофосфорної кислоти виробляють фосфодеревяні негорючі плити, вогнезахисні фарби, фосфатний негорючий пінопласт. Солі фосфорної кислоти захищають від радіації, пом’якшують воду, усувають котельню накип і входять до складу миючих засобів.
Фосфорорганічні сполуки (пластифікатори, екстрагенти, мастильні речовини, абсорбенти) використовуються в холодильних установках і як присадка до пороху. Алкилфосфати виступають в ролі поверхнево-активних речовин, антифриз, спеціальних добрив, антикоагулянтів латексу.
З червоного фосфору роблять сірники. Разом з клеєм і товченим склом його наносять на бічні частини сірникової коробки. Фосфід цинку (Zn3 Р2) застосовується для боротьби з гризунами. З білого фосфору виробляють запальні бомби, димоутворювальні снаряди, шашки, гранати, димові завіси.
Застосування фосфору в побуті
У побуті нас також оточують речі з фосфору. Наприклад, посуд, статуетки, вазочки тощо. Крім того, це важливий елемент, який входить до складу нуклеїнових кислот, білків, кісткової тканини. Фосфор є важливим елементом для м’язової і розумової діяльності. Благотворно впливає на нирки і серце. Він міститься в хлібі, рибі, м’ясі, горосі, квасолі, перловій, вівсяній і ячній крупах, капусті, горіхах, петрушці, моркві, шпинаті і часнику.
Сподіваємося, що тепер Ви знаєте де використовується фосфор. А розповідь про застосування фосфору Ви можете доповнити через форму коментарів нижче.