Жорж Кюв’є – французький натураліст, автор теорії катастроф.
Жорж Кюв’є коротка біографія
Жорж Кюв’є (роки життя 1769-1832) з’явився на світ 24 серпня 1769 рік у місті Монбельяр в родині протестантів. Його батько був офіцером французької армії. Юнак в 1784 році вступає в Каролінському академію в Штутгарті на факультет природничих або камеральних наук. З дитинства у нього була схильність до занять з природознавства. Після закінчення навчання в 1788 році його взяли на посаду домашнього вчителя в замку Фікенвілль (Нормандія) до графа д’Ерісі. Біля маєтку було море, і майбутній біолог Жорж Кюв’є після викладання займався дослідженнями морських організмів.
У 1795 році він переїжджає в Париж, де отримав роботу в центральній школі Пантеону. Коли до влади прийшов Наполеон I, Кюв’є призначили генеральним інспектором громадської освіти і державним канцлером. Даний пост він займав протягом правління 3 французьких королів. Паралельно з посадою при дворі, вчений Жорж Кюв’є читав лекції в паризькому Національному музеї. Дослідник вражав своїх колег захопленістю і енергією. У досить зрілому віці його посвятили в лицарі.
Помер Кюв’є в Парижі 13 травня 1832 року.
Який внесок Жорж Кюв’є вніс в біологію?
Жорж Кюв’є засновник палеонтології і це «звання» цілком заслужено. Він займався дослідженням будови тварин, вивів закон співвідношення органів, згідно з яким зміни в одному органі призводять до зміни в інших. Дослідження копалин хребетних були воістину революційними: він розробив і застосовував принципи для відновлення вигляду тварин за окремими фрагментами кісток. Також вчений створив теорію катастроф – кожен геологічний період характеризується своєю флорою, фауною і закінчується катастрофою. Після неї все живе на планеті гине і виникає новий органічний світ шляхом творчого акту. Кюв’є доповнив класифікацію тваринного світу, встановив поняття типів.
Жорж Кюв’є цікаві факти:
Майбутній вчений навчився читати в 4 роки. У 10 років любив перечитувати «Природну історію» Бюффона.
Він ідентифікував 49 різних видів мамонтів.
Одного разу над Кюв’є вирішив пожартувати його учень. Він одягнув костюм і голову барана і поки вчитель спав, той тихо підійшов до ліжка. Учень голосно крикнув «Кюв’є, Кюв’є, я тебе з’їм!». Крізь сон Жорж намацав роги, побачив копита. Після відповів спокійно: «Так роги, копита, значить ти рослиноїдна тварина, а не хижак. Значить, не вийде мене з’їсти».
Кюв’є мав титул барона і пера Франції.
Міжнародний астрономічний союз в 1935 році присвоїв кратеру на видимій стороні Місяця ім’я Жоржа Кюв’є.
Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися багато корисної інформації про життя Жоржа Кюв’є.