Значення хвойних у природі та житті людини

Ботаніка

Незважаючи на малу чисельність видів, голонасінні, особливо хвойні, відіграють значну роль у ландшафтоутворенні нашої планети. В цій статті ми детальніше розглянемо значення голонасінних у природі та житті людини.

Значення хвойних у природі та житті людини

1. Хвойні є основними з найголовніших лісоутворювальних порід Євразії та Північної Америки.

2. Вирощують як декоративні рослини та використовуються в озелененні.

3. Соснові бруньки, ялицева олія, хвоя застосовуються для виготовлення лікарських препаратів.

4. Породи дерев використовуються як паливо, будівельні матеріали (вагонобудування, кораблебудування, авіація, виготовлення музичних інструментів тощо).

5. З серцевини саговника пониклого виготовляють крупу саго.

6. У хімічній промисловості з голонасінних одержують смоли й ефірні олії.

7. Хвоя багата на вітаміни, особливо на вітамін С, її відвар вживають для лікування та профілактики скорбуту (цинги) – небезпечної хвороби, спричиненої нестачею цього вітаміну.

8. Спалюючи деревину ялини, отримують активоване вугілля, яке використовують для лікування різноманітних отруєнь та очищення кишечнику.

9. Живицю хвойних широко застосовують у медицині для лікування ран, опіків тощо. Особливу цінність має живиця ялиці, з якої добувають камфору. Вона поліпшує діяльність серцевого м’яза, тому її вживають для лікування хвороб серця. Камфора входить до складу різних знеболювальних препаратів. З живиці також добувають багато цінних для хімічної промисловості речовин (розчинник скипидар та ін.). Отримані з живиці ефірні олії (рідини, що сильно і переважно приємно пахнуть та легко випаровуються) застосовують у парфумерній, кондитерській та медичній промисловості.

10. Хвойні рослини виділяють у повітря велику кількість фітонцидів. Як ви пригадуєте, це леткі речовини, що згубно діють на мікроорганізми.

11.  Насадження сосни звичайної використовують для закріплення ґрунтів. Велике значення мають голонасінні як декоративні культури, що прикрашають громадські місця. Є серед них і кімнатні рослини.

12.  З гінкго дволопатевого виготовляють цінні ліки для покращення діяльності головного мозку, пам’яті.

13. Крупне насіння сибірського кедра, так звані “кедрові горішки”, вживають в їжу.

14. У природі голонасінні утворюють значну масу органічної речовини, збагачують повітря киснем.

Тепер вам відомо яка роль голонасінних у природі.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Марта Стожук

    Дуже класний сайт. Рекомендую !

    Відповіcти