Яке значення крохмалю в житті людини, Ви дізнаєтеся з цієї статті.
Значення крохмалю в організмі людини
Крохмаль є складним вуглеводом, який в ході перетравлення проходить різні етапи. В результаті даного процесу відбувається розщеплення крохмалю до глюкози – головного енергетичного джерела для клітин. Крохмаль в житті людини відіграє важливу роль, адже він забезпечує наш організм необхідною енергією і завдяки йому поставляються щодня калорії.
Функції крохмалю:
- Отримання енергії внаслідок перетворення крохмалю в глюкозу. Спочатку він в роті руйнується і перетворюється в вуглевод простіший – мальтозу. Потрапивши в кишечник, мальтоза трансформується в форму ще простішу – глюкозу. Вона потрапляє через стінки кишечника в кровотік і забезпечує клітини енергією. Головною клітиною з яких є головний мозок.
- Варто зазначити, що даний полісахарид є найважливішим компонентом профілактики ожиріння. Тому він відіграє велику роль в правильному функціонуванні людського організму.
- Він бере участь в процесі нормалізації рівня глюкози в крові людини. Особливо крохмаль важливий для тих, хто страждає на діабет або пережив гіперглікемічний напад.
- Крохмаль зміцнює імунітет шлунково-кишкового тракту і сприяє його правильній роботі.
- Даний полісахарид бере участь в засвоєнні більшості продуктів.
Джерела крохмалю:
- Овочі – кабачок, горох, картопля, кукурудза, латук, помідор, маніок.
- Злакові – пшениця, рис, ячмінь, жито, грачка, пшоно, сорго, сочевиця.
- Фрукти – плоди хлібного дерева, банани,
- Жолуді, каштани, батат, горох, квасоля і соя.
Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, яке значення крохмалю в життєдіяльності організмів.
Шановне панство, у мене є зауваження. Крохмаль ніяким чином не нормалізує глюкозу, він підвищує її. Якщо ви мали на увазі діабетики, в котрих навпаки занижена глюкоза, то добре, тоді треба в невеликій кількості, але тоді уточнюйте яким діабетикам, бо той самий діабет 2 типу прифігіє від крохмалю.