Значення вегетативного розмноження рослин у природі величезне, адже без нбого не змогли б з’являтися нові рослини.
Значення вегетативного розмноження в природі
Що таке вегетативне розмноження?
Вегетативне розмноження – це процес відтворення рослин з вегетативних органів: тобто з частин талому, пагона чи кореня. Воно властиво всім рослинам без винятку.
Розглянемо всі варіанти вегетативного розмноження:
- Розмноження за допомогою коренів
Деякі рослини утворюють додаткові бруньки, з яких розвиваються пагони. Від пагонів і відростають додаткові корені, які називають кореневими нащадками. Коли відбувається відмирання материнського кореня, дочірні рослини стають самостійними. Кореневими пагонами вони швидко розмножуються і займають нові території. Наприклад, осика, малина, іван чай, щавель малий. Дуже багато кореневих нащадків утворюють бур’яни (осот, березка, осот).
- Розмноження за допомогою надземних пагонів
На пагонах відбувається формування додаткового коріння, а з бічних нирок – бічні пагони. Коли відбувається відмирання материнського пагона, молоді рослини стають самостійними. Пустивши коріння, вони швидко ростуть і перетворюються в дочірні рослини. І так по колу. Так розмножуються: конюшина повзуча, луговий чай, вероніка лікарська, суниця, живучка, гусяча лапка.
- Розмноження за допомогою підземних видозмінених пагонів
Більшість рослин збільшують чисельність, розмножуючись цибулинами, кореневищами і бульбами. Кореневищами розмножуються кислиця, чорниця, конвалія травнева. Вони гіллясті і з бічних і верхівкових бруньок кореневища утворюються молоді рослини. Коли відмирають і руйнуються старі ділянки кореня, вони перетворюються в окремі, самостійні рослини.
Цибулинами розмножуються цибуля, тюльпани, лілії, часник. Материнська цибулина утворює цибулинки дітки. Вони після зимівлі народжують нову рослину.
Бульби також є органами вегетативного розмноження, вони розвиваються у ґрунті (картопля, топінамбур, чистець болотяний, бульбоочерет морський).
- Розмноження за допомогою листя
Розмноження листям відбувається в природі набагато рідше, ніж вищеописані. Таким способом часто розмножують кімнатні рослини
Значення вегетативного розмноження в природі
Значення вегетативного розмноження рослин у природі дуже велике – завдяки йому рослини можуть збільшувати свою чисельність, розширювати ареал свого проростання. У перші роки дочірні особини беруть від материнської рослини поживні речовини і добре цвітуть, плодоносять (якщо це плодові рослини).
Деякі види рослин не можуть розмножуватися іншими способами через сильне затінення, несприятливі умови для цвітіння, через щільний дерновий покрив грунту, з якого важко пробитися насінню для проростання, або через відсутність комах запилювачів. А вегетативне розмноження є для них єдиним шляхом розмноження і існування. До таких рослин відносять брусницю, чорницю, злаки і осоки.
Сподіваємося, що повідомлення про значення вегетативного розмноження в природі допомогло Вам.