«Американська трагедія» скорочено

«Американська трагедія» — роман американського письменника Теодора Драйзера. Сюжет оснований на випадку вбивства в 1906 році Честером Джилетом своєї дівчини Грейс Браун. Ви можете прочитати детальний переказ «Американська трагедія»

«Американська трагедія» скорочено

Клайд Грифитс — син вуличних проповідників, які строго виховують чотирьох дітей в релігійній вірі. Коли йому було близько 15 років, його старша сестра Еста втекла з дому із заїжджим актором (який її згодом кинув), від якого народила дитину. Клайд влаштовується на роботу розсильним у готель, де він бачить зовсім інший світ — світ грошей і розкоші. Нові друзі долучають його до алкоголю і відвідування повій. Клайд поступово все більше закохується в кокетку Гортензію Брігс (хоча при першій зустрічі: «Клайд відразу побачив, що вона досить вульгарна і грубувата і зовсім не схожа на дівчину, про яку він мріяв.») І безуспішно намагається домогтися її, витрачаючи майже весь свій заробіток.

Один раз Клайд відправився з друзями в заміську поїздку на вихідні в машині, взятої без відома багатого власника. Вони поверталися з прогулянки ввечері і дуже поспішали на роботу («Година була вже пізня, Хегленд, Ретерер і Хігбі підганяли Спарсер …»), Спарсер вимагає їхати швидше, і несподівано вони збивають дівчинку, яке біжить через перехрестя. При спробі втекти від погоні вони врізаються в купу цеглин в одному з провулків. Майже всім вдалося втекти, в тому числі і Клайду, але від страху вони змушені ховатися від поліції. Клайд в той же день їде на товарному поїзді з міста.

На цьому кінчається перша частина роману.

Через рік в Чикаго Клайд зустрічається з дядьком — власником фабрики, який давно не підтримує зв’язок з родиною Клайда. Семюел Грифитс пропонує племіннику невелику посаду на фабриці. Клайд переїжджає в місто Лікург в штаті Нью-Йорк, де живе дядько. Працюючи на фабриці, Клайд стає керівником цеху, в якому працюють молоді дівчата. Там же він знайомиться з Робертою Олден — робітницею підприємства. Між ними зав’язується любовний зв’язок. Сім’я дядька Клайда ставиться до нього зарозуміло, лише зрідка запрошуючи на обід.

Випадок зводить Клайда з 17-річною Сондріо ​​Фінчлі — дочкою іншого місцевого фабриканта, що займає чільне становище в суспільстві. Спочатку Сондра вводить його в коло місцевої «золотої молоді», бажаючи дошкулити родичам Клайда, в першу чергу його кузену Гілберту (який холодний до неї). Її захоплення переростає в любов, і Сондра подумує про весілля, незважаючи на різницю в соціальному статусі.

Несподівано Роберта Олден повідомляє про свою вагітність, Клайд намагається умовити її зробити підпільний аборт. Однак лікар, до якого вона звертається, відмовляє. Роберта домагається у нерішучого Клайда обіцянки одружитися з нею. Тим часом Клайд добре прийнятий у вищому суспільстві Лікурга, і Сондра зміцнюється у вирішенні зв’язати себе узами шлюбу. Вона розраховує, що її батько надасть Клайду місце на підприємстві. Таким чином, її майбутній чоловік стане повноправним членом вищого суспільства.

На очі Клайда потрапляє замітка в газеті, в якій йдеться про трагічну загибель молодого чоловіка і дівчини, які каталися на човні. Клайду відразу приходить в голову задум, який міг би позбавити його від майбутніх неприємностей, пов’язаних з вагітністю Роберти, але він відганяє від себе страшну ідею. dovidka.biz.ua Він все більше думає про статтю і в стані безвиході вирішує вбити Роберту. Він запрошує її покататися на човні, але в самий останній момент не знаходить у собі сил здійснити задумане, впадаючи в ступор. Роберта хоче доторкнутися до Клайда, той рефлекторно відштовхує її і ненавмисно вдаряє фотоапаратом. Човен перевертається, б’ючи дівчину по голові. Клайд чує крики Роберти про допомогу, але вирішує не допомагати їй, внутрішній голос переконує його у випадковості події:

Дивись, як вона б’ється. Вона оглушена ударом. Вона не в змозі врятуватися сама, а якщо ти наблизишся до неї тепер, вона у своєму божевільному жаху потопить і тебе. Але ж ти хочеш жити! А якщо вона залишиться жива, твоє життя втратить всякий сенс. Залишся спокійним тільки на мить, на кілька секунд! Жди, чекай, не звертай уваги на цей жалібний заклик. І тоді … тоді … Ну ось, дивися. Все скінчено.

Третя частина книги присвячена опису слідства, судового процесу та наступних подій.

Після смерті Роберти поліція вже через день виходить на слід Клайда і звинувачує його у спланованому умисному вбивстві. Гучна справа в глухому окрузі на руку місцевим властям, які бажають переобратися на прийдешніх виборах:

Але тепер, якщо тільки йому (Мейсону) не пощастить бути висунутим, а потім і обраним на пост окружного судді, має настати кінець його політичній кар’єрі. Біда в тому, що за весь період його повноважень не було жодного значного судового процесу, який допоміг би йому висунутися і, отже, дав би право розраховувати і надалі на визнання і повагу виборців. Але тепер…

Прокурор Мейсон має особисту неприязнь до Клайда, оскільки вважає того багатим марнотратником життя. Зрештою, незважаючи на захист адвокатів ( Клайд і сам повірив у випадковість загибелі дівчини), суд присяжних засуджує його до вищої міри. Автором відзначається упередження всіх обвинувачів і жителів округу проти Клайда, які заздалегідь переконані в його винності.

Решту свого життя Клайд проводить у в’язниці, спостерігаючи, як інші ув’язнені проходять свій останній шлях по коридору «будинку смерті». Він не може повірити, що йому належить той же шлях. У кінці він сповідається, частково визнає свою провину. Його страчують на електричному стільці.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *