Будова клітини тварин

Клітина — структурно-функціональна одиниця живого організму і лежить в основі будови та розвитку всіх організмів.  Серед тварин є як одноклітинні, так і багатоклітинні види. В одноклітинних тварин єдина клітина — це цілісний організм, що самостійно живиться, виводить назовні продукти життєдіяльності, здійснює газообмін тощо. У багатоклітинних — клітини різних типів виконують різні функції. Але попри все різноманіття клітин тварин усім їм притаманні спільні особливості будови.

Клітинна будова тварин

Тварини — еукаріоти,тому їхні клітини складаються з клітинної мембрани, цитоплазми та ядра (або декількох ядер). Клітини тварин не можна побачити неозброєним оком, їхні розміри невеликі, 10— 100 мкм (1 мкм, мікрон, дорівнює одній мільйонній частині метра). За формою клітини тварин дуже різноманітні. Це обумовлено їхнім пристосуванням до виконання специфічних функцій у різних тканинах і органах.

Форма клітин більш-менш постійна і характерна для кожного типу. Прикладом можуть слугувати епітеліальні або нервові клітини, одноклітинні тварини інфузорії. Деякі ж клітини, як, наприклад, клітина амеби, мають мінливу форму.

У клітинах тварин зовні від мембрани розташований лише тоненький пружний шар з органічних сполук -глікокалікс. Він нездатний підтримувати постійну форму клітини. Завдяки цьому певні групи тваринних клітин можуть утворювати непостійні вирости — несправжні ніжки, або псевдоподії.

Органели клітин тварин

Основні структурні компоненти тваринної клітин:

  • клітинна оболонка,
  • цитоплазма з органелами
  • ядро.

Найголовніша частина клітини, у якій зберігається спадкова інформація про весь організм та керує процесами її життєдіяльності, є ядро. У ньому зберігається спадковий матеріал, властивий саме цьому організму.  У клітинах тварин можна помітити такі органели, як  мітохондрії. Це «енергетичні станції» клітини, які забезпечують енергією всі процеси її життєдіяльності. У клітинах тварин, на відміну від клітин рослин і грибів, немає вакуоль з клітинним соком. Однак в одноклітинних тварин трапляються травні вакуолі, в яких перетравлюється захоплена їжа. У клітинах тварин (за винятком окремих одноклітинних видів) відсутні хлоропласти. Отже, більшість тварин, на відміну від рослин, нездатні синтезувати органічні сполуки з неорганічних. Вони належать до гетеротрофів. Запасною речовиною в них є вуглевод глікоген, а не крохмаль, як у рослин. У тваринних клітинах можуть міститися різноманітні включення жирів, білків, вуглеводів у вигляді крапель і зерняток. Деякі клітини (сперматозоїди, одноклітинні тварини тощо) можуть мати органели руху.

Особливості будови клітин тварин

— наявність тоненької пружної оболонки – глікокалікс, завдяки якій клітини здатні до утворення виростів, якими вони захоплюють тверді частинки;

— відсутні вакуолі з клітинним соком;

— відсутні хлоропласти.

Автор: Alina У рубриці: Біологія
Коментарі:
  1. 2 года ago
  2. 9 месяцев ago

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *