Прикмети про листопад

Народні прикмети про погоду в листопаді

Прикмети про місяць листопад

 • Як листопад дерев не обтрусить, довга зима бути мусить.
 • Сильний північно-східний вітер у листопаді — бути дощу або мокрому снігу.
 • Грім у листопаді — на малосніжну зиму, але на рік врожайний; якщо загримить при місяці уповні — хліб уродить на полях, а в долинах буде поганий.
 • У листопаді з ранку може дощ дощити, а до вечора заметами сніг лежати.
 • Комарі в листопаді — бути м’якій зимі.
 • Якщо в листопаді з’являються комахи — зима буде теплою.
 • Листопад стелить землю листям, а грудень снігом.
 • У листопаді снігу надує — хліба прибуде
 • Грім у листопаді — на малосніжну зиму.
 • Яка погода в листопаді, така і в квітні.

У народі кажуть

 • В листопаді світанок з сутінками в полудень зустрічаються.
 • Листопадовий день, що заячий хвіст.
 • Листопад не лютий, проте спитає, чи одягнутий та взутий.
 • В листопаді голо в саді.
 • В листопаді зима з осінню бореться.
 • У листопаді сонця, як у старої баби чепуріння.
 • Листопад і колесо, і полоз любить.
 • Коли в листопаді небо заплаче, то слідом за дощем і зима прийде.
 • Листопад заспів зими і сутінок року.

Прикмети про погоду в листопаді, які пов’язані з певними датами

1 листопада — Іванів день, Проводи осені. Люди вважали, що цей день був початком справжніх морозів. Вони говорили: «Хто в листопаді не мерзне, тому і у водохресну холоднечу не замерзнути»

2 листопада — Артем’єв день. Люди вірили в те, що народжених в цей день захищає вовчиця. «Вовчий корінь йому підкорений. Вовче лико — його посмішка».

3 листопада — Іларіонов день. Люди вірили, що якщо сніг лягає на сиру землю і не тане, значить, проліски навесні буду рано.

4 листопада — День Казанської Богоматері. Казанська Бабина Заступниця (один з головних жіночих свят). Перший справдешній зазімок, перехід від осені до зими. Ще не зима, але вже й не осінь. Буває, що з ранку дощ дощить, а ввечері заметами сніг лежить. «Хто в Казанську одружується, щасливий буде», «В Казанську мороз не великий, та стояти не буде», «Говорили баби, що на Казанську в старі роки мужик на печі замерз».

5 листопада — Яків. Снігова крупа або град віщують, що в Матренин день (22 листопада) зима на ноги встане.

6 листопада — Скорботна Божа Мати. З цього дня у селах починалися дівочі посиденьки. Молоді красуні займалися рукоділлям, співали і жартували.

7 листопада — Дідівські плачі. Як правило, наші предки сьогодні відвідували кладовища, прибирали могили і запалювали церковні свічки.

8 листопада — День Дмитра Солунського. Дмитрієв день. Цей день проводили практично так само, як і Дідівські плачі. Згадували покійних і палили свічки. «Живі батьки — почитай, померли — поминай». Прикмета цього дня: якщо на Дмитра відлига, і всієї матінці-зимі бути з мокрим багаттям. «Колі Дмитрієв день зі снігом, то і Великдень зі снігом», «Дмитро на снігу — весна пізня».

9 листопада — зарок на Параскеву. В день іменин великомучениці Параскеви люди давали спілкування і виконували будь-які важливі справи.

10 листопада — Параскева П’ятниця — Бабина Заступниця. Дівчата питали Параскеву-П’ятницю, як вийти заміж, оскільки вона вважалася покровителькою шлюбу і кохання. Параскева Льняніца. У цей день починали м’яти і тріпати льон, готувати для продажу. Увесь тиждень, на який випаде цей день, — П’ятницький Тиждень. Параскевія П’ятниця, з одного боку, збігалася і навіть затуляла собою християнську Богородицю, а з іншого — успадковувала і заповідала Макошь (Мокош), найдавнішу богиню слов’янського язичництва: богиню пряхи, покровительку земного щастя. Перший зимовий день. Оглядали і утеплювали будинки, худобу поміщали в зимові стійла.

11 листопада — Аврамій Овчар та Анастасія Овечніца. Анастасія вважається заступницею овець, а Аврамій — покровитель вівчарів, які справляють у цей день своє свято. Овчарів прийнято пригощати у цей день за те, що овець влітку вберегли.

12 листопада — День Зиновія та Зіновії. Синичкін день. «Підгодувати птахів зимою, послужать тобі весною». Дорослі та діти майстрували годівниці для птахів. Перша масова поява синиць біля будинків — ознака великих холодів, що наближаються. Це був день рибалок і мисливців.

13 листопада — Спиридон і Никодим. Сьогодні, як правило, займалися свійською птицею. Одних відправляли на зимівлю, інших відзначали для забою.

14 листопада — День Кузьми і Дем’яна. Початок зими, перші морози, Козьма — Дем’ян з мостом, Микола (19 грудня) зі цвяхом. Козьма закує, а Михайло розкує.

15 листопада — Акіндін і Пігасій. Люди казали: «Акіндін розпалює стодола, а Пігасій сонце гасить». Це означає, що темніє досить рано і в клунях розпалюють вогонь, щоб висушити зерна. Йшла сушка хліба і його молотьба.

16 листопада — Ганна Холодна. Сьогодні наші предки стежили за народними прикметами про погоду. «Ганна без снігу — чекай хлібу» — передбачали вони майбутній урожай.

17 листопада — Ярема — сиди вдома. Люди намагалися цей день просидіти вдома. В іншому випадку, якщо вийти у двір, можна було зустрітися з нечистою силою.

18 листопада — День Йони. Молоді дівчата на Йону просили Бога про те, щоб швидше вдало вийти заміж.

19 листопада — Павло Сповідник і Варлаам Хутинський — льодостав. Мороз і хуртовина обнялися, в любові вічної поклялися. На багатьох річках з’являється лід. Сніг у цей день — до сніжної зими, хороша ознака для озимих. «Якщо лід на річці стає купами, то і хліба будуть купи, а гладко — так і хліба буде гладко».

20 листопада — Федотов день. Люди чекаючи льодостав, виходили в цей день на озера і болота. Лід до цього часу покривав площу водойм, і можна було подорожувати вздовж річок.

21 листопада — Михайло Архангел. Михайло мости мостить. Колі іній — чекай великих снігів, а коли день почнеться туманом — відлизі бути. Якщо шлях руйнуватиме, не чекай шляху до 19 грудня. Часто до цього періоду наступала відлига, тому на дорогах був суцільний бруд. Люди прозвали цей день — Михайлівський бруд.

22 листопада — Мотрона зимова. Матренин день. З цього дня зима встає на ноги, налітають морози. Листопад мости мостить, зима морози кує. Якщо гусак вийде на лід, то буде ще плавати по воді. «На Мотрону іній на деревах — до морозів», «Коли на Мотрону туман — до відлиги».

23 листопада — Родіон і Ераст, Родіон Льодолам. Наші пращури в цей день відноси хліб і сіль в церкві для освітлення. Потім згодовували худобі. Цей звичай обіцяв здоров’я тваринам.

24 листопада — Федір Студит землю студить. Зі Студита холоднеча, що не день, то гірше. «На грубці та біля гарячого борщу і в Студит день не застудитися». Мудрі селяни радили цей день відсидіти вдома на печі. Примічали: «Якщо в цей день вогкість або сніг, бути відлизі до Введення (4 грудня)».

25 листопада — Іоанн Милостивий. Примічали: «Якщо дощ на Івана Милостивого, то, знову ж таки, відлиги будуть до Введення (4 грудня)».

26 листопада — Іоанн Златоуст. Всяка зяб зупиняється в рості. На Златоуста все поле порожньо. Цей період прозвали пельменною порою. Жінки готували фарш, місили тісто і ліпили пельмені.

27 листопада — Пилип, Пилипівка, Заговини. «Іній на Пилипа — до врожаю вівса, дощ — пшениці», «На Пилипа ворона каркне — до відлиги», «Якщо на Пилипа похмурі дні і іній на деревах, то чекай хорошого врожаю хлібів; світлі Пилипівки без інею віщують поганий урожай «. На Плипа виносили їжу у двір для того, щоб духи їли. Ситі духи охороняли тварин.

28 листопада — Гур’єв день. Відзначали: «Вже коли ляже на Гурія сніг, так лежати йому до повені». Селяни вірили, що Гурій позбавляє від зубного болю. Тому народ молився святому, просячи його про зцілення зубних хвороб.

29 листопада — Матфей Апостол. Матвєєв день. «На Матвія земля пріє», «На Матвія зима потіє». Трапляються відлиги. «Якщо на Матвія вітри віють буйні — бути хуртовині-метелям до Миколи Зимового (19 грудня)». Наші пращури ходили один до одного в гості. «Худий Матвій, коли не почастував гостей».

30 листопада — Григорій Зимовказатель. «Який Григорій — така й зима».

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *