Внутрішня будова ссавців

Щоб дізнатися яка внутрішня будова ссавців, розглянемо яка внутрішня будова собаки.

Внутрішня будова ссавців

М’язова система ссавців

М’язова система ссавців представлена поперечно-смугастою (скелетні м’язи) та гладенькою (внутрішні органи) м’язовою тканиною. Лише ссавцям властива діафрагма — м’язова перегородка, що відділяє грудну порожнину від черевної. Добре розвинена підшкірна мускулатура.

Травна система ссавців

Травний тракт ссавців включає ротову порожнину, стравохід, шлунок і кишечник.

Травна система ссавців починається з передротової порожнини, відокремленої за допомогою ясен та зубів від ротової. Передротова порожнина та м’ясисті губи, за допомогою яких схоплюється й утримується їжа, є лише у ссавців.

В ротовій порожнині міститься язик, прикріплений до її дна. На його поверхні знаходяться смакові сосочки.

Зуби ссавців сидять в альвеолах. Вони деференційовані на різці, ікла, передкутні, справжньокутні.

У ротову порожнину відкриваються потоки слинних залоз. Слина відіграє певну роль у змочуванні й перетравлюванні корму.

По стравоходу їжа потрапляє в шлунок, який розміщується в черевному відділі за діафрагмою. Шлункові залози виділяють травні соки, що перетравлюють їжу.

Кишковий тракт ссавців складається з трьох відділів: тонкої, товстої і прямої кишок. На межі між тонкою й товстою кишками розташована сліпа кишка. У деяких рослиноїдних ссавців процеси бродіння відбуваються в основному не в шлунку, а в сліпій кишці (наприклад, у гризунів і зайцеподібних). Як правило, у рослиноїдних видів кишечник відносно більш довгий, ніж у всеїдних або хижих видів. До травних залоз ссавців належать слинні залози, залози шлунка й кишечнику, печінка (має жовчний міхур) і підшлункова залоза.

У тонкому кишечнику їжа остаточно перетравлюється і поживні речовини всмоктуються у кров і лімфу. Неперетравлені рештки їжі виводяться через анальний отвір. Лише у деяких ссавців (першозвірів) кишечник відкривається у клоаку.

Видільна система ссавців

Видільна система ссавців представлена невеликими тазовими нирками, які забезпечують процес виведення з організму кінцевих продуктів обміну речовин, сечоводами й сечовим міхуром.

Нирки ссавців складаються із зовнішнього коркового шару і внутрішнього мозкового шару. Основним кінцевим продуктом білкового обміну в ссавців є сечовина (у рептилій і птахів кінцевий продукт білкового обміну — сечова кислота).

 Дихальна система ссавців

Дихальна система ссавців представлена дихальними шляхами і легенями.

Дихальні шляхи, якими повітря надходить до легень, починаються носовою порожниною, куди ведуть парні ніздрі, і включають носоглотку, гортань (де розташовані голосові зв’язки), трахею та парні бронхи.

Бронхи заходять у губчасті легені і розгалужуються на дрібні бронхіоли.

Бронхіоли утворюють альвеолярні ходи, які закінчуються дрібними міхурцями — альвеолами, стінки яких обплутані капілярами. Завдяки великій кількості альвеол значно збільшується поверхня легень, через яку відбувається газообмін.

У процесі дихання значну роль відіграють діафрагма та міжреберна мускулатура, за участю яких змінюється об’єм грудної клітки, внаслідок чого здійснюються вдих та видих.

Кровоносна система ссавців

Кровоносна система ссавців характеризується прогресивним рисами — серце ссавців чотирикамерне; права (венозна) і ліва (артеріальна) половини серця повністю ізольовані; дуга аорти, по якій текла мішана кров, редуована.

Кров рухається двома колами крово­обігу: великим і малим.

Ліва дуга аорти відходить від лівого шлуночка і несе кров по великому колу кровообігу. Артерії забезпечують тканини тіла киснем і поживними речовинами.

Мале коло кровообігу забезпечує газообмін у легенях.

Нервова система ссавців

Центральна нервова система ссавців складається з тих самих частин, що й нервова система плазунів, але півкулі переднього мозку розвинені значно більше. Мозочок також розвинений сильніше, ніж у рептилій. У більшості ссавців кора півкуль утворює звивини, що збільшують поверхню мозку.

Органи чуттів ссавців

У ссавців добре розвинені різні органи чуттів, особливо зору, слуху, нюху, а також дотику, смаку та рівноваги.

Органи зору ссавців мають низку особливостей. Очі від висихання й забруднення в більшості ссавців оберігають два повіки й мигальна перетинка. Форма рогівки опукла, а кришталика — лінзоподібна. Акомодація ока досягається з допомогою зміни форми кришталика.

Орган слуху ссавців складається із зовнішнього, середнього та внутрішнього вух, у середньому вусі — три слухові кісточки (стремінце, коваделко і молоточок). У деяких видів виявлено здатність до звукової локації (ехолокації).

Органи дотику ссавців представлені в основному добре розвиненим волоссям. Спеціалізоване дотикальне волосся називаються вібрисами.

Органи нюху ссавців розвинені дуже сильно. У носовій порожнині є велика кількість раковин. У тварин із кращим нюхом кількість раковин більша, а їхня форма складніша.

Органи смаку ссавців розміщаються у вигляді сосочків на поверхні язика.

Статева система ссавців

Статева система самців представлена сім’янниками та їх придатками. Від придатка відходить парний сім’япровід, який перед впаданням у сечостатевий канал розширюється, утворюючи сім’яні міхури. Наявна парна пердміхурова залоза, протоки якої впадають у сечостатевий міхур.

Статева система самок представлена яєчниками та яйцепроводами, що відкриваються передніми кінцями у порожнину тіла. Верхній відділ яйцепроводу — фаллопієва труба, яка переходить в матку (нижній відділ яйцепроводів).

Автор: Alina У рубриці: Біологія

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *