Які функції виконують тромбоцити?

Які функції виконують тромбоцити Ви дізнаєтеся в цій статті.

Функції тромбоцитів

  • Тромбоцити виконують ангіотрофічну, адгезивно-агрегаційну функції, беруть участь у процесах згортання та фібринолізу, забезпечують ретракцію кров’яного згустку. Вони здатні переносити у своїй мембрані циркулюючі імунні комплекси, підтримувати спазм судин.
  • Основна функція кровяних пластинок – участь у згортанні крові – захисній реакції організму на пошкодження і запобігання втраті крові.
  • Важливою функцією тромбоцитів є їх участь у метаболізмі серотоніну.

Зменшення кількості тромбоцитів в крові може призводити до кровотеч. Збільшення ж їх кількості веде до формування згустків крові (тромбоз), які можуть перекривати кровоносні судини і приводити до таких патологічних станів, як інсульт, інфаркт міокарда, легенева емболія або закупорювання кровоносних судин в інших органах тіла.

Неповноцінність або хвороба тромбоцитів називається тромбоцитопатія, яка може бути або зменшенням кількості тромбоцитів (тромбоцитопенія), або порушенням функціональної активності тромбоцитів (тромбастенія), або збільшенням кількості тромбоцитів (тромбоцитоз). Існують хвороби, які зменшують число тромбоцитів, такі як гепарин-індукована тромбоцитопенія або тромботическая пурпура, які зазвичай викликають тромбози замість кровотеч.

У зв’язку з неточністю описів, відсутністю фотографічної техніки і заплутаністю термінології ранніх періодів розвитку мікроскопії, час першого спостереження тромбоцитів точно невідомо. Найчастіше їх відкриття приписується Донні (1842, Париж), проте є дані, що їх спостерігав ще сам творець мікроскопа, ван Левенгук (1677, Нідерланди). Термін «кров’яні пластинки», який до цих пір є кращим в англомовній літературі (blood platelets), був введений Біццоцеро (1881, Турин), який також зіграв провідну роль у виявленні зв’язку тромбоцитів з гемостазу і тромбозом. Це згодом призвело до появи терміну «тромбоцит» (Декхюйзен, 1901).

Тепер ви знаєте яку функцію виконують тромбоцити та розумієте їх значення для нашого здоровя.

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *