Яку функцію виконують еритроцити

Яку функцію виконують еритроцити ви дізнаєтеся в цій статті.

Яку функцію виконують еритроцити?

Основна функція еритроцитів – постачання кисню до кожної клітини. Вони переносять кисень від легень до клітин, а вуглекислий газ від клітин до легень. До виконання еритроцитами цієї функції добре пристосовані їхня будова, розмір і форма. Це дрібні без’ядерні клітини діаметром 7,5 мкм. Еритроцит має форму двоввігнутого посередині диска. Така форма збільшує його поверхню і сприяє кращому проникненню в нього кисню.

У нормі еритроцити живуть близько 120 днів, а потім руйнуються в селезінці й печінці. Кров постійно поповнюється новими еритроцитами, що утворюються в червоному кістковому мозку з особливих клітин, які називають стовбуровими. Ці клітини, на відміну від еритроцитів, мають ядро, яке під час дозрівання руйнується, а його місце заповнює білкова речовина гемоглобін (Нb).

В кожному кубічному міліметрі крові міститься близько п’яти мільйонів еритроцитів, і майже 25000 мільярдів (25×1012) в організмі в цілому.

Що таке еритроцити?

Еритроцити – червоні кров’яні елементи, що мають форму двояковогнутих дисків, що на 20-30% збільшує площу їх поверхні.

Норма для чоловіків (4,0—5,0)х1012/л, для жінок (3,9—4,7)х1012/л. Збільшення кількості еритроцитів може бути пов’язане з інтенсивною м’язовою роботою, емоційним збудженням, втратою рідини за підвищеного потовиділення, зниження — через надмірне пиття та після приймання їжі. Ці коливання короткочасні і зумовлені перерозподілом еритроцитів в організмі. Показники об’єму еритроцитів, що циркулюють у крові, мають велике діагностичне значення за різних втрат крові та порушень кровообігу. Значне збільшення кількості еритроцитів може відбуватися в разі захворювань системи крові (первинний еритроцитоз) або може бути симптомом, пов’язаним із кисневим голодуванням тканин: у разі тривалого перебування на висоті, легеневих захворювань, куріння, вад серця (вторинний еритроцитоз). Значне зменшення кількості еритроцитів — головна ознака анемії (малокрів’я), що пов’язана зі значними втратами крові, хронічними захворюваннями.

Оцініть статтю
Додати коментар