16 фактів про борщ допоможуть дізнатися багато нового про традиційну українську страву, що є символом України.
Цікаві факти про борщ
Існує декілька варіацій приготування борщу, котрий є унікальним для певного регіону: на Чернігівщині в страву додавали грибні вушка, на Житомирщині – в’ялені в’юни чи сухофрукти, на Галичині не додавали картоплі, але присмачували яблучним чи вишневим соком.
В країнах Заходу борщ не готують. Культурний шок американця, котрий вперше спробував цю страву, показаний в фільмі «Поліцейська академія 7».
- Одна легенда говорить, що борщ почали готувати козаки, котрі опинились в облозі Османських військ. Вони готували його з моркви, буряка і цибулі, засмажених на салі. Додавали кашу та яблука.
Тарас Григорович Шевченко любив борщ із риби. Живучи в Петербурзі він писав своєму братові, що сумує за Україною. І коли будеш їхати, візьми справжньої чумацької тарані, і ми наваримо справжнього борщу. Тараня – це сушена солона риба на основі якої готували борщ.
- Томатну пасту, як заправку почали використовувати лише на початку ХХ ст. До цього часу страву закислювали сироваткою, кислим молоком, кислою капустою, ягодами або незрілими яблуками.
Борщ ніколи не був дешевою селянською стравою. Ось один із записів рецепту страви шляхтичів на українських землях, які входили до Речі Посполитої. Станіслав Чернецький, у своїй книзі 1682 року описує лимонний борщ і королівський борщ, який вариться на різній сушеній, вудженій чи свіжій рибі та квасі з ферментованих житніх висівок.
Борщ згадується в творі І. Котляревського «Енеїда».
- Ще наші предки постійно готували борщ на поминальні обіди. Вважалось, що з парою від страви душа небіжчика відлітає до раю.
У містечку Борщів, що на Тернопільщині, щоосені проходить фестиваль «Борщ-їв». Там можна покуштувати страву та навчитися готувати різні її види.
- Найдорожчий борщ – Київський борщ, котрий варять на основі трьох видів м’яса та натурального хлібного квасу.
У США, в околицях Нью-Йорка є місцевість з євреями Ашкеназами, емігрантами з України. Вони привезли з собою рецепт борщу і місцеві жителі назвали дану місцевість the Borscht Belt.
Часте вживання борщу в їжу позитивно впливає на серцево-судинну систему. Він дуже корисний для шлунку.
- У 1598 р. знаменитий православний полеміст Іван Вишенський згадував про борщ, який їли селяни однієї мисочки – «борщик хлепчют».
Борщ дуже любили гетьмани Іван Мазепа та Іван Скоропадський. Тому існує рецепт особливого гетьманського борщу.
- Художник Казимир Малевич, який провів своє дитинство в Конотопі обожнював українську кухню. Його батько працював на цукрових заводах і він порівнював харчування росіян і українського селянина, згадуючи борщ: «В казармах, – пише він, – харчувалися кислою капустою, щами і кашею з яловичим жиром (замість сала). Яловичині шкварки перемішували з кашею, сморід від щів висів не тільки в казармі, а й надворі. Селяни їли сало з часником і український борщ, який готувався зі свіжих овочів (молода капуста, квасоля, картопля, бурячок), їли сметану і жирні млинці …».
Володимир Вернадський настільки люби кременчуцький борщ за рецептом бабусі, що сам його готував. Навіть в харківському саду Шевченка йому поставили бронзовий пам’ятник, де він стоїть біля каструлі з борщем.