Абель Тасман біографія та цікаві факти

Наука

Абель Тасман біографія та цікаві факти з життя відомого мандрівника викладені в цій статті.

Абель Тасман коротка біографія

Абель Тасман роки життя: 1603 – 10 жовтня 1659

Майбутній мандрівник з’явився на світ в селі Лютьегаст, Нідерланди. Про дитинство та юність данних немає. Після одруження він почав служити на флоті. У 1634 році його прийняли на посаду шкіпера на купецький корабель Голландської Ост-Індської компанії, який займався дослідженням перспектив торговельних зв’язків на малазійських островах. Подальші відомості вказують на те, що в 1638 році Абель Тасман отримав посаду капітана торгового корабля.

Перша експедиція Абеля Тасмана відбулася в 1639 році. Її мета – з’ясувати перспективи торгових зв’язків з острівними територіями східної Японії. Даний похід тривав півроку, і був невдалим – половина матросів померли від цинги, тайфуни і шторм неабияк пошарпали вітрильники. Залишки команди зупинилися відпочити і поповнити запаси на острові Формоза. Але мандрівник Абель Тасман дійшов до Курильських островів і наніс їх на карту. Другий раз він брав участь в експедиції, що складалася з 11 кораблів, які переслідували такі ж цілі. Різниця тільки в тому, що на цей раз все пройшло вдало: команда увійшла в японський порт Хірадо, провівши тут 3 місяці.

Але головне значення відкриття Абеля Тасмана зовсім в іншому. Плаваючи в південно-східних регіонах Тихого океану на двох кораблях, забезпечених Ост-Індійської компанією, в період 1642-1644 років, мандрівник повинен був знайти і дослідити загадкову Терру Аустралис інкогніто – білу пляму на загальній карті світу.

В якому році Абель Тасман відкрив Австралію?

У 1642 році мореплавець знайшов острів, який назвав землею Ван Дімена: в честь губернатора Ост-Індії. Сьогодні він називається Тасманією. Рухаючись на схід, експедиція досягла острова Південний, вперше зустрівшись тут з місцевими жителями Нової Зеландії, племенами маорі. Після їм був відкритий ще один новозеландський острів Північний, архіпелаги Тонга і Фіджі. У 1643 році кораблі обігнули північну частину Нової Гвінеї і повернулися в Батавію за провізією.

У 1644 році з новими силами Тасман докладно дослідив північну частину узбережжя Австралії. Після закінчення експедиції мореплавця нагородили званням командора, і він зайнявся торговими справами, проживаючи в Батавії, де і помер в 1651 році.

Абель Тасман цікаві факти

Документів, які розповідають про його день народження або батьків немає, вони не збереглися. Перша документальна згадка про його життя датується 1631 роком, коли він одружився вдруге після смерті першої дружини мореплавця.

Можна припустити, що він був незнатного роду. Так як його дружина була неписьменною, належала до незнатному роду, а значить, взяти її в дружини могла людина тільки відповідного статусу.

Другий морський похід міг закінчитися для Абеля Тасмана вельми сумно. Експедиція з 11 кораблів потрапила в тайфун. Уцілів лише один флагман, і то, сильно пошкоджений. Здавалося б, що моряки приречені на смерть. Але їх підібрало голландське судно, команда якого помітила пошкоджений флагман.

Існують відомості, що в експедицію з метою відкрити таємничу Південну Землю губернатор Ван Дімен відправив Тасмана на 2 зруйнованих кораблях з прогнилої палубою. Причиною такого «доброго жесту» були романтичні стосунки Абеля з родичкою губернатора – Марією. Відважний мандрівник назвав в її честь новозеландський мис.

Тасман мав славу справедливого і розсудливого чоловіка.

Оцініть статтю
Додати коментар