Андерс Цельсій – шведський астроном, геолог і метеоролог
Андерс Цельсій коротка біографія
Андерс Цельсій народився 27 листопада 1701 року в Упсалі, в Швеції. Його батько, Нільс Цельсія, був професором астрономії. Він був талановитою дитиною і отримав освіту в Уппсальському університеті. Він вивчав астрономію, математику, і експериментальну фізику і, врешті-решт, вирішив продовжити кар’єру в науці.
Після завершення свого навчання він був призначений секретарем «Королівського товариства наук» в Упсалі.
У 1730 році він став професором астрономії в університеті Упсали, цю посаду, він займав до 1744 року.
“Градус Цельсія”, одиниця температурного інтервалу, була названа на честь цього геніального вченого.
Андерс Цельсій помер від туберкульозу в 1744 році, у віці 42 років.
Наукові досягнення
Цельсій подорожував на початку 1730- х років, відвідав Німеччину, Італію і Францію, там він був у більшості великих європейських обсерваторій.
У Парижі Цельсій виступав за вимір дуги меридіана в Лапландії. У 1736 році він брав участь в експедиції, яка була організована для цієї мети Французькою академією наук. Мета експедиції полягала в тому, щоб виміряти довжину градуса вздовж меридіана, близько до полюса, і порівняти результат з аналогічною експедицією в Перу, на сьогоднішній день в Еквадорі, недалеко від екватора. Експедиція підтвердила переконання Ісаака Ньютона про те, що форма Землі являє собою еліпсоїд, який сплющений у полюсів.
Після експедиції Цельсій повернувся до рідного міста. Він вважається першим астрономом, який проаналізував зміни магнітного поля Землі під час північного сяйва і оцінив яскравість зірок за допомогою вимірювальних інструментів. Участь Цельсія в експедиції в Лапландію принесла йому велику повагу в Шведському уряді і перед своїми колегами. Це зіграло ключову роль у формуванні інтересу з боку шведської влади, для підтримки створення сучасної обсерваторії в Упсалі. Обсерваторія була оснащена кращою технікою того періоду. Цельсій почав серію спостережень з використанням кольорових скляних пластин, для того, щоб записати величину (міра яскравості) деяких зірок. Це була перша спроба виміряти інтенсивність зоряного світла за допомогою інструментів, а не людським оком.
Цельсій визначив залежність кипіння води від атмосферному тиску, значення було досить точним навіть, на думку сучасних вчених. Крім того, він встановив правила для визначення точки кипіння, якщо атмосферний тиск відхиляється від деякого стандартного значення.
Андерс Цельсій цікаві факти
Андерс Цельсій в 1742 винайшов знамениту стоградусну шкалу температури, яка була названа в його честь.
У 29 років Андерс Цельсій став професором астрономії в Упсальському університеті. Також відвідував різні обсерваторії в Італії, Німеччині та Франції.
Дуже точно виміряв яскравість 300 зірок, використовуючи систему однакових скляних пластин, які поглинали світло.
У 1741 році він заснував Упсальську астрономічну обсерваторію.
Його батько і дід теж були вченими. Його дідусем був Магнус Цельсій. Він був математиком. Його батьком був Нільс Целіус. Він був професором астрономії.
З дитинства він був талановитою дитиною. Він цікавився наукою і любив вивчати математику.
Андерс також опублікував своє спостереження за полярним сяйвом в 1733 році. Він зібрав колекцію 316 спостережень полярних сяйв (з 1716 до 1732). Цельсій висунув гіпотезу про те, що це явище пов’язане з магнітними полями планети.