Антоніо Гауді коротка біографія розповість про життєвий та творчий шлях іспанського архітектора із Каталонії, більшість творінь якого знаходяться в Барселоні.
Антоніо Гауді біографія скорочено
Іспанський архітектор Антоніо Гауді-і-Курнет народився 25 червня 1852 в маленькому місті Реус в Каталонії. Після смерті його матері, трьох братів і сестри, ще зовсім юний Антоніо разом з батьком та племінницею перебирається в Барселону. Там він проходить підготовчі курси і вступає в місцеву архітектурну школу. До 26 років він отримує диплом за своєю професією.
З 20 років, починаючи з 1870 року, Гауді працює креслярем під керівництвом двох досвідчених архітекторів: Еміліо Сала і Франциско Вільяра. В цей час він лише починає вивчати ремесло, виконуючи такі дрібні завдання, як проектування огорож, ліхтарів. Він також моделює меблі для свого будинку.
У своїх ранніх роботах архітектор орієнтувався на популярний в той момент у всій Європі напрямок “нової готики” або, як її ще називають, неоготики. Щоб зрозуміти цей стиль, досить згадати середньовічні споруди з довгими загостреними баштами і кам’яною обробкою фасадів будівель. Юного Антоніо захоплювало і надихало творчість французького архітектора Виолле ле Дюка, який був одним з найвідоміших свого часу реставраторів соборів, він же займався і відновленням Собору Паризької Богоматері.
У 1883 році з’являються перші реальні споруди Антоніо Гауді. “Будинок Вісенс”, “Ель-Капричо”, “Павільйон садиби Гуель”. Ці будівлі хоч і створюються в один і той же період, однак абсолютно несхожі своєю формою і стилем. Об’єднує їх хіба що велика кількість декоративних деталей, властивих неоготичному стилю, який так подобався архітекторові.
У строгому готичному стилі виконані такі проекти:
– Школа при монастирі Святої Терези;
– Проект будівель Місії Францисканців в Танжері;
– Неоготичний Єпископський Палац в м. Асторга;
– Будинок Ботінес.
Справжню свободу для творчості Антоніо Гауді отримує після знайомства з Еусебіо Гуель – найбагатшою людиною, справжнім текстильним магнатом. Маючи в своєму розпорядженні величезні статки, він замовляв у архітектора різні проекти. При цьому він повністю довіряв смаку свого обранця. Завдяки цьому, Гауді створює для сім’ї Гуель:
– Садибу в Педральбес поруч з Барселоною;
– Винні погреби в Гарраф;
– Каплицю і крипти Колонії Гуель.
Ці замовлення дали можливість автору спробувати себе в різних стилях і навіть вийти за рамки звичного. Він створює абсолютно неймовірні будівлі, в яких замість чітких прямих звичних всім ліній переважають хвилясті обриси всілякої кривизни.
Справжню популярність Антоніо приносить будинок фабриканта в Барселоні – Палац Гуель. Цей архітектурний шедевр настільки сильно відрізнявся від інших будівель того часу, що майже відразу зробив архітектора одним з найпопулярніших і модних фахівців в Барселоні. У нього стали замовляти все більш незвичайні споруди в його власному, унікальному, стилі.
У 1891 році Гауді пропонують зайнятися будівництвом Собору Святого Сімейства (Саграда Фамілія). Архітектор погоджується на цю роботу і займається нею аж до 1914 року, після чого він більше не проектує будівлі.
Ідея створення власного унікального “Собору XX століття” настільки поглинула творця, що він став вважати це справою всього свого життя. Архітектор намагався створити унікальну споруду. Для цього Гауді деякий час ні з ким не спілкувався, вів самотній спосіб життя в своїй майстерні, яка розташовувалася на будмайданчику. Виходив він з цього стану тільки для збору коштів на будівництво, так як зводилася церква виключно на гроші з пожертв.
Але собор залишився недобудованим, так як сам Гауді 7 червня 1926 року потрапив під трамвай неподалік від проекту всього його життя.
Архітектора убогого та старого сприйняли за місцевого жебрака; таксисти довго відмовлялись везти його до лікарні. Робітники з майданчика, помітивши через час відсутність Ґауді , почали його пошуки і нарешті знайшли в місцевій лікарні для бідноти. 10 червня від отриманих поранень архітектор помер. Поховали його в склепі незавершеного й досі Собору Святого Сімейства в Барселоні.
Сьогодні, “Собор століття”, над яким так старанно працював Антоніо Гауді, в усьому світі визнаний шедевром церковної архітектури.
Цікаві факти про Антоніо Гауді
Архітектор відмовлявся говорити іспанською, розмовляв тільки каталонською.
З дитинства Гауді страждав від ревматизму, тому вів здоровий спосіб життя, був сторонником вегетеріанства, не пропускав водні процедури, багато ходив пішки.
В студентські роки він був “денді”: хлопець модно одягався, поводився розкуто. А після 40 років став фанатичним католиком, вів усамітнений спосіб життя, дотримувався суворих постів, щоденно сповідувався. Він хотів присвятити життя Богові, пообіцяв працювати лише над релігійними замовленнями…