Елла Фіцджеральд біографія та цікаві факти

Мистецтво

Елла Фіцджеральд коротка біографія та цікаві факти з життя джазової співачки викладені в цій статті.

Елла Фіцджеральд біографія

Елла Фіцджеральд народилася 25 квітня 1917 року в штаті Вірджинія, США в бідній родині афроамериканців. Одного разу дівчинка потрапила в досить неприємну історію і її відправили в спеціальний виправний будинок для дівчаток. Втікши звідти, вона жила на вулиці. У 1934 році проходив місцевий аматорський конкурс, де за 1 місце давали 25 доларів. Елла вирішила прийняти в ньому участь. Вийшовши на сцену, вона розгубилася і замість танцю виконала пісню. Перше місце було її.

Після конкурсу нею зацікавився Бенні Картер, джазмен. Він познайомив Еллу Фіцджеральд з Чіком Веббом – керівником популярного джазового оркестру. На Чика дівчинка особливого враження не справила, але після вечірнього концерту його бенду в 1935 році, він взяв Еллу на постійну роботу вокалістки в оркестрі. Чик разом з дружиною прихистили її і вважали за свою дочку.

У 1935 році виходить перша платівка Е. Фіцджеральд під назвою «Любов і поцілунки». Вона принесла співачці невеликий гонорар, всього 25 доларів. А через три роки народна старовинна пісня «Жовтий кошик», яку Елла аранжувала в стилі джазу, вийшла вже тиражем в мільйон екземплярів.

У 1939 році помер Чик Уебб. І Фіцджеральд очолила його джаз-бенд. Її популярність з кожним днем ​​продовжувала зростати, підштовхнувши Фіцджеральд до сольної кар’єри. Вона виступала і співпрацювала з видатними людьми – Каун Бейсі, Френк Сінатра і Луї Армстронгом.

Все своє життя Елла Фіцджеральд залишалася самотньою, соромливою і замкнутою. У 1971 році вона мало не осліпла, бачила тільки одним оком. У 1985 році її концертне турне було перервано через проблеми з легенями. На початку 1990-х років вона переживає серцевий напад. Загострення діабету привело до того, що Елі ампутували ноги до самого коліна.

Померла вона 15 червня 1996 року в штаті Каліфорнія, Беверлі Хіллз.

Елла Фіцджеральд цікаві факти

Вона володіла голосом з діапазоном в 3 октави і є першою леді джазу. Елла має 13 премій “Греммі” і випустила 70 альбомів. Її платівки розійшлися по світу в 100 мільйонних екземплярах.

Вона була офіційно одружена 2 рази. Є непідтверджені відомості про третій шлюб. Перебуваючи в шлюбі з Реєм Брауном, контрабасистом, вона усиновила свого племінника, назвавши його Рей Браун-молодший. Елла розлучалася з чоловіками, так як вважала, що вони заважають її кар’єрі співачки.

Вона жодного разу в житті не брала уроків співу і соло. Та й музичної освіти у Першій леді Джазу немає.

Голос Елли міг розносити вщент келихи з кришталю. Через це критики прозвали її «екстатичний сопрано».

«A-Tisket, A-Tasket» – це перша пісня, яка принесла їй популярність і славу.

Дискографія Елли Фіцджеральд включає 54 студійні альбоми, 23 концертні альбоми, 6 збірників, 7 спільних робіт і 72 сингла.

Норман Гранц, продюсер спеціально для Елли створив її власний лейбл Verve

У 1993 Фіцджеральд дала останній концерт, так голос з 1970 – х років став погіршуватися.

Останні три роки вона переміщалася за допомогою інвалідного візка.

Оцініть статтю
Додати коментар