Чому мох гине при нестачі води?

Представники мохів та мохоподібних Анатомія

Чому мох гине при нестачі води?

Мох, як і будь-яка рослина, без води загине. І ось чому:

Мох витримує великі морози і сильну спеку, зростає при слабкому освітленні, але дуже потребує води. Чому? Мох всмоктує воду ризоїдами – зелений мох або нижньою частиною стебла – сфагнум, при нестачі вологи розвиток моху затримується, і рослина гине. До того ж вода потрібна для розмноження мохів.

Перш за все мохи – рослини вічнозелені. Навіть взимку під снігом ми можемо побачити мох.  Мохи наче й не відчувають холоду, а по весні, коли зійде сніг і стане тепло, мохи оживають.

Інша особливість мохів: вони ростуть тільки тоді, коли достатньо вологи, тобто коли йдуть дощі. Коли немає дощів, всі життєві процеси у мохів припиняються, вони висихають. Це особливо помітно в посушливі роки, коли мохи висихають настільки, що хрумтять під ногами. Але це зовсім не означає, що вони гинуть. Варто піти дощу, як там, де стояла суша, відчуваєш під ногами живий пружний килим вологих мохів.

Виникає цікаве питання: скільки часу можуть обходиться мохи без води? Спробуйте виконати простий дослід. Влітку вирвати пучок зелених мохів і забути про нього на 5-6 місяців. Сніжною зимою сухі рослини посадити в горщик із землею і рясно полити. Через 1-2 тижні мохи оживуть і почнуть рости. Уявіть, іноді вдається оживити гербарні екземпляри, що пролежали в сухості до 20-30 років! Чому так відбувається?

Виявляється, вся справа у властивостях клітин цих рослин. Живий вміст клітин називається протопластом. У мохів ця крихітна грудочка живої речовини після підсихання не гине, а переходить в стан спокою (сну). Тільки завдяки цим властивостям протопласта вони і можуть переносити висихання тривалий період часу.

Оцініть статтю
Додати коментар