Чому у Світовому океані є різні водні маси?

Географія

Чому у Світовому океані є різні водні маси? Типи водних мас і їх властивості розглянемо нижче.

Чому у Світовому океані є різні водні маси?

Світовий океан надзвичайно великий, у різних його частинах різний клімат, який і єпричиною утворення різних водних мас.

Великі об’єми води, що відрізняються температурою та солоністю називаються водними масами.

Типи водних мас і їх властивості

Великі обсяги води, що утворюються в певних частинах океану й відрізняються температурою, солоністю, густиною, прозорістю, кількістю кисню, наявністю живих організмів, називають водними масами. Ці властивості зберігаються на всьому просторі водної маси.

В океані розрізняють такі водні маси:

  • поверхневі,
  • проміжні,
  • глибинні,
  • придонні.

У поверхневих (до глибини 200 м) виокремлюють такі водні маси:

  • екваторіальні,
  • тропічні,
  • помірні
  • полярні.

Такі водні маси утворюються внаслідок нерівномірного надходження сонячного тепла на різних широтах і впливу атмосфери.

В одних і тих же широтах властивості поверхневих водних мас можуть відрізнятися, тому визначають ще прибережні й внутрішньоокеанічні маси.

Водні маси активно взаємодіють з атмосферою: віддають їй тепло й вологу, поглинають вуглекислий газ, виділяють кисень. Перемішуючись, вони змінюють свої властивості.

Екваторіальні водні маси формуються в районі екватора, тому добре прогріваються сонцем. Температура води становить +27, +28 градусів і по сезонах змінюється тільки на 2 градуси. Рясні опади і річки, які впадають в океан, сильно опріснюють воду, тому солоність екваторіальних вод нижче в порівнянні з тропічними широтами.

Водні маси тропічних широт теж добре прогріті Сонцем, але їх температура нижче і становить +20, +25 градусів, а по сезонах вона змінюється вже на 4 градуси. Великий вплив на температуру вод надають течії. Теплі течії, що йдуть від екватора, характерні для західних частин океану, тому вода тут буде тепліше. У східну частину океану приходять холодні течії і знижують температуру води. У тропічних широтах панують низхідні повітряні потоки, в результаті чого встановлюється високий атмосферний тиск при невеликій кількості опадів. Річок тут мало і їх вплив на опріснювання незначний, тому солоність води в цьому районі висока

Північніше знаходяться помірні широти, де відбуввається формування помірних водних мас. Тут чітко проявляється сезонний розподіл температур, і різниця становить до 10 градусів. Зимова температура коливається від 0 до 10 градусів, а в літній період зміна відбувається від 10 до 20 градусів. Солоність помірних водних мас нижче тропічних, тому що атмосферні опади та річки, які впадають в океан, айсберги, що зустрічаються в цих широтах, значно опріснююють воду. Західні і східні частини океанів в межах помірних широт теж мають температурні відмінності. Західні частини океанів будуть холодні, а східні частини зігрівають теплі течії.

В районі Арктики і біля берегів Антарктиди формуються полярні водні маси, які за допомогою течій виносяться в помірні широти, іноді вони досягають і тропічних широт. Особливістю полярних водних мас є наявність плаваючого льоду, який опріснює воду. Тому солоність полярних водних мас низька.

Між різними за походженням водними масами чіткі межі відсутні, є тільки перехідні зони, які виразніше виражені в тих місцях, де відбувається зіткнення теплих і холодних течій.

Оцініть статтю
Додати коментар