Причини утворення смерчів зараз повністю ще не досліджені. У цій статті Ви дізнаєтеся чому утворюються смерчі.
Чому виникає смерч?
Смерч являє собою атмосферне явище у вигляді вихору, яке виникає в грозових хмарах і може тягнутися до самої землі. Якщо говорити простіше, то це атмосферний вихор, що дістає до поверхні землі і змітає на своєму шляху практично все.
Швидкість просування смерчів також різна, у середньому — 40 — 60 км/год (в дуже рідкісних випадках може досягати 210 км/год).
Виникнення смерчів пов’язане з локальною неоднорідністю атмосфери, зіткненні неоднорідних за вологістю та температурою повітряних мас, теплих (внизу) і холодних (угорі) шарів повітря та сильному боковому вітрі під час грозової погоди.
Понижений тиск усередині смерчів створює «ефект насоса», тобто всмоктування навколишнього повітря, води, пилу, предметів, людей і тварин усередину воронки. Цей же ефект призводить до зривання дахів і руйнування будинків, що потрапляють у середину смерчу. Смерчі часто наносять втрати інфраструктурі міських поселень (можуть переносити з місця на місце навіть великі предмети, автомобілі).
Тривалість «працездатності» смерчу може становити від декількох секунд до декількох годин.
І країна, яка найбільше страждає від цього природного явища – США, а саме Північна Америка. Тут щороку проходять сотні і тисячі смерчів. Причини виникнення смерчів на цьому континенті:
- Справа в фізико-географічних особливостях країни і в особливостях атмосферної циркуляції повітря.
- Велика протяжність з півночі на південь.
- Оточення з двох сторін океанами.
- Наявність Скелястих гір на заході.
У природі переважають західно-східні переноси повітряних мас. А над Скелястими горами панують західні потужні вітри. Коли вони вириваються на рівнину, то зустрічаються з теплими, низькими і вологими вітрами Мексиканської затоки. Зіткнувшись над центральними штатами, вони формують торнадо і сильні урагани. Вчені навіть ввели спеціальний термін – «алея торнадо». Алея простягається з півночі на південь США, по центру Великої рівнини від Північної Дакоти, Небраски, Айови, Міннесоти, до самого Техасу. Рекордна кількість смерчів выдбуваэться у травні та червні.