“Дорогою ціною” характеристика героїв

коцюбинський дорогою ціною 8 клас

Головні герої “Дорогою ціною”– Соломія та Остап. Закохані, але змушені розлучитися через примху пана, молоді люди не стали коритися долі, вирішуючи втекти в Бессарабію у пошуках кращого життя. Однак, їхній шлях був нелегким й трагічним. Автор розкриває образи саме в боротьбі з лихою долею, підкреслюючи гідність та глибокий психологізм головних персонажів. З першого погляду Соломія та Остап є типовими представниками селянства того часу, однак при глибшому розумінні твору, при подальшому аналізі поведінки головних героїв стає зрозумілим той факт, що перед нами непересічні залякані селяни-кріпаки, а люди, сповнені почуття гідності, прагненням до волі, здатними нести відповідальність за прийняті рішення й за своє життя. Треба зазначити, що жага волі присутня не тільки в зовнішня – скинути с себе кріпацьке ярмо, жити як людина -, а й внутрішня – мати змогу самому приймати рішення, бути вірним своїм принципам.

Характеристика Остапа “Дорогою ціною”

Остап, вихований на розповідях діда про славне козацьке минуле, увібрав у себе всі найкращі риси: честь, мужність, відвагу:

«Ті билиці-казки про Січ, козацтво, про боротьбу з панами за волю, яких Остап слухав затаївши дух й не зводячи розжеврілого ока з уст дідових, будили в дитячій голові химерні мрії, вояцький запал».

Він не раз закликав до боротьби с панами інших селян, нагадуючи, що не так давно минули ті часи, коли українці боролися за свої права:

«Не так мені страшно ляха, як злість бере на наших людей: застромив   віл шию в ярмо та й байдуже йому, тягне, хоч ти що…»

Однак його ідеї не знайшли відгуку, але ворога в обличчі пана він таки знайшов. За таку свавільну вдачу, пан вирішив віддати Остапа у рекрути, розлучивши його таким чином з коханою Соломією, котру тим часом насильно видав заміж. Так кріпацьке життя суперечило життєвим принципам волелюбного Остапа, тому він вирішив втекти:

«Як живий буду, землю оратиму, рибальством житиму… все ж краще на волі, ніж під паном».

Остап є уособленням справжнього чоловіка, здатного нести відповідальність за себе й кохану людину. Але волю він здобув дорогою ціною, втративши найцінніше – свою кохану Соломію.

У кінці твору він уже старий чоловік, який чекає зустрічі з коханою Соломією на тім світі. “Дід піднімає кудлаті брови і слухає. Його мутні очі дивляться в простір, а усмішка розсуває зморшки.”

Соломія “Дорогою ціною” характеристика

Соломія уособлює найкращі жіночі риси – відданість коханому, стійкість та самовідданість. Не бажаючи бути іграшкою своєму чоловіку, якого вона не кохає, Соломія вирішує йти за Остапом хоч на край землі, а саме – на волю, в Бессарабію:

«Пропадай воно все пропадом… Піду і я світ за очі… Вже ж за тобою, хоч серцеві легше буде…».

На цьому шляху вона демонструє неабияку відвагу, яка притаманна лише сильній жінці:

«Соломія все йшла. Вона зібрала свою енергію, всю силу волі, всю міць тіла і йшла уперто і завзято з вірою, що її широкі й високі груди зламають усі перешкоди».   

Вона готова тягнути Остапа на собі в буквальному сенсі, про що свідчить епізод, коли її коханого було поранено. Відданість Остапу не мала меж:

«Люді добрі,— благала Соломія, стоячи на колінах,— змилуйтесь, прийміть нас до хати… Ви ж бачите — пропадаємо… Чоловіка мого пострелено, він ледве живий, мало не загинули ми в плавнях… Я вам оддячу, я вам одроблю… Візьміть усе, що маю… все… та не кидайте нас… Ось нате…»

Образ Івана Котигорошко “Дорогою ціною”

Цікавим є також персонаж Івана Котигорошка, з яким втікачі познайомились у табори біля переправи. Йому притаманні риси воїна: безстрашний, сміливий, той, ще не боїться смерті:

«Хіба я боюся смерті? Сохрани боже!.. Пошли, господи, й завтра.. Раз вмирати — не двічі. Вмер — і край, більш не встанеш».

Він не кинув Остапа напризволяще, коли його схопили козаки, що відловлювали селян-втікачів. Справжня мужність, схильність до взаємовиручки – ось ті благородні риси, якими наділено Івана і через яких його було позбавлено життя. Він загинув як справжній воїн – у бою.

Трагічний фінал цієї повісті підсилює й без того глибокий драматизм усіх випробувань, що пережили герої. Смерть Соломії, яка потонула в Дунаї, до останніх хвилин своїх не втрачаючи надії, не зраджуючи собі, з великим коханням у серці та нестримною жагою до волі в душі, була трагічною згадкою на все життя Остапу, який хоч і вижив, але не здобув ані щастя, ані волі.

Образи циган у творі “Дорогою ціною”

Цигани допомогли Соломії врятувати Остапа, але вона віддала їм гроші за допомогу. І коли влаштувалася працювати до болгарина теж віддавала заробіток циганам.

Циган було четверо:

  • Гіцу та стара циганка
  • Раду та Маріуца.

Маріуці сподобався Остап і вона до нього залицялася. Раду її ревнував, між ними виникали навіть бійки.

“Його чорні кучері вилазили крізь подертий бриль, а блискучі очі й веселе, подзьобане віспою бородате обличчя осміхалось до молодиці… .”(Раду)

 “Її струнка фігура зігнулась од напруги, як тугий лук, а фантастичний синій плащ і червона спідниця не могли скрити міцних  форм… .”(Маріуца)

“Її страшне, жовте, відьомське обличчя зразу стало добрішим, а сиві пасма кіс, … спокійно лягали на Остапові груди… .” (Стара циганка)

. “На порозі стояв старий високий циган … його суворе обголене обличчя заблищало міддю.”(Гіца)

 “Всі рухи його, важкуваті звичайно, ставали у танці легкими й привабливими, … вся фігура його нагадувала тонку й гнучку лозину.”(Раду)

 “Бійка розпалювала їх. Вони налітали одно на одного, бились грудьми, як роз’юшені півні, кусались і дряпались, як коти… .”(Раду і Маріуца)

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. юля

    Класс спасибо

    Відповіcти
  2. Аня

    Супер!
    Дякую) Допомогло)

    Відповіcти
  3. GGamer

    Very good. Thank you. Good luck!

    Відповіcти
    1. Аааааааа

      (: Спасибо 🙂

      Відповіcти
      1. Лллллл

        Спс

        Відповіcти
  4. :)

    Хіба Остап не здобув волю? Адже твір так і називається—
    «Дорогою ціною». Цитую Остапа: «Дорого заплатив я за волю, гірку ціну дав… Половнина мене лежить на дні Дунаю, а друга чекає й не дочекається, коли злучиться з нею…»

    Відповіcти
    1. Ярослав

      спс бро

      Відповіcти
  5. Ярослав

    спасибо)

    Відповіcти